Vlasy som si začala farbiť hennou z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom bola samozrejme nespokojnosť s mojou nudnou, nevýraznou hnedou farbou, s ktorou som snáď nikdy nebola spokojná. Druhým dôvodom bol fakt, že moje vlnité vlasy boli väčšinou suché, lámavé, štiepili sa mi končeky a boli celkovo bez lesku. To bolo niekoľko rokov dozadu. Prvé pokusy s hennou ma nijak zvlášť nenadchli, keďže som žiaľ pri mojom nákupe nezvolila kvalitnú hennu a po pár farbeniach som to vzdala. Druhú šancu som dala henne, keď mi kamarátka povedala, že by hennu tiež rada vyskúšala. Tak sme si povedali, že do toho pôjdeme spolu :) Odvtedy už hennujeme pravidelne!
Radi by ste vyskúšali hennu, ale stále máte obavy? Radím vám, smelo do toho :) Avšak, majte realistické očakávania a dajte si pozor pri výbere odtieňu. Výsledný efekt veľmi záleží od prirodzenej farby vašich vlasov. Ak túžite po odtieni svetlejšom, henna vám nepomôže. Svetlejší odtieň dosiahnete iba odfarbením peroxidom a ten henna v žiadnom prípade neobsahuje.
Jemné zosvetlenie prírodnou metódou sa dá dosiahnuť pomocou mixu oleja (poprípade kondicionéru), medu a škorice. Prísady zmiešajte, nechajte odstáť 15 minút a naneste na vlasy. Vlasy prikryte kúpacou čapicou, či igelitovým vreckom a uterákom. Je dôležité aby vlasy boli v teple. Nechajte pôsobiť približne hodinu. Po niekoľkých použitiach by ste mali badať jemné zosvetlenie.
Ale späť k henne. Ja osobne som najskôr volila hennu hnedú, keďže hnedé vlasy sa mi páčili a chcela som trošku oživiť môj prirodzený odtieň. Pri výbere hnedej henny si však dávajte pozor, nakoľko niektoré odtiene obsahujú indigo. Ak túžite po teplom odtieni s červenými, či ryšavými odleskami voľte čistú hennu (lawsonia inermis), poprípade hennu s bylinkami. Ak chcete skôr studený a tmavší odtieň, voľte hennu s prímesou indiga (indigofera argentea). Ak použijete hennu s indigom nezalievajte ju horúcou vodou.
Hnedá farba ma však časom už trochu omrzela a preto som sa rozhodla pre červenší odtieň. Najskôr som zvolila tmavo červenú farbu (s prímesou byliniek) a dosiahla som červené odlesky a tmavo-mahagónový odtieň, ale moje vlasy stále pôsobili príliš... hnedo :) Preto som sa rozhodla vyskúšať čistú hennu, v kvalite vhodnej aj na vytváranie tetovaní. Konkrétne sa jedná o BAQ Hennu od Sheabutter Cottage. Prísady použité pri farbení:
Tekuté prísady primiešavajte do henny postupne, kým nedosiahnete konzistenciu veľmi hustého smotanového jogurtu. Zmes som následne nechala odstáť 3 hodiny. Hennu nanášajte na čerstvo umyté, ešte stále vlhké vlasy, avšak nie tak mokré, že vám z nich steká voda :) Ideálne je, ak použijete šampón bez silikónov.
Pri nanášaní farby na vlasy si dávajte pozor - pri farbení hennou býva veľa neporiadku, takže si oblečte staré veci, ktorých vám v prípade zašpinenia nebude ľúto :) Taktiež si natrite čelo a uši mastným krémom, alebo olejom. Ja som použila melónový olej, ktorý používam denne na tvár a bol postačujúci. Vlasy následne prikryte kúpacou čiapkou a uterákom – je potrebné aby boli v teple.
Nechajte pôsobiť niekoľko hodín – čím dlhšie tým lepšie. Ja som hennu nechala pôsobiť približne 4 hodiny. Následne zmyte čistou vodou, šampón vynechajte. Ak máte problém s vymývaním, môžete si pomôcť kondicionérom.
A takto vyzerajú moje vlasy po farbení.
Úprimne povedané, som trochu sklamaná, pretože moje vlasy majú približne rovnaký odtieň ako pred farbením. Ktorý sa mi síce páči, ale zďaleka nie je tak červený ako som chcela :) Možno je to tým, že sú moje vlasy teraz príliš tmavé a červená sa nich nedokáže lepšie uchytiť. Myslím však, že dám tejto henne ešte jednu šancu a nabudúce ju nechám odstáť cez noc, nech sa farebné pigmenty stihnú viac uvoľniť. Občas tiež farbe môže chvíľku trvať kým sa vo vlasoch uchytí, takže treba viac farbení na získanie želaného odtieňu. Moje vlasy majú krásne červené odlesky- keď sú na priamom slnku, avšak inak je to tmavší mahagónový odtieň.
Sheabutter Cottage je anglická značka kozmetiky. Jej filozofiou je etické podnikanie - nákup surovín pre svoje výrobky získava cez program fair trade priamo od ghanských farmárov alebo prostredníctvom komunitných projektov. Za značkou stojí pani Akua Wood, pôvodom tiež z Ghany. Celý život používala prírodné produkty, takže kvalita surovín pri tejto značke je overená.
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia