Šetrné umývanie vlasov? Skúste mydlo na vlasy!
Ak hľadáte čosi, čo Vaše vlasy umyje naozaj dostatočne a pritom šetrne a bez nežiaducich zvyškov, mali by ste vyskúšať mydlá na vlasy. Zoznámte sa s nimi...
Čo je mydlo na vlasy?
Mydlá na vlasy, alebo tiež tuhé šampóny, sú v prvom rade najmä prírodné a ekologicky nezávadné produkty. Je to vlastne čosi ako šampóny. Majú však pevnú konzistenciu a tvar ako klasické mydlá. Vyrábajú sa tiež podobným spôsobom. Rozdiel je však v tom, že mydlové šampóny obsahujú prírodné rastlinné oleje a vzácne exotické maslá, ktoré dokážu vyživiť vlasy a pokožku hlavy. Obsahujú tiež esenciálne oleje a prírodné silice, vďaka ktorým majú nielen terapeutické účinky, ale aj krásne voňajú. V porovnaní s klasickými šampónmi bežne dostupnými v obchodoch neobsahujú žiadne umelé farbivá a vône, konzervačné prostriedky, alkohol, formaldehyd, detergenty, ani ďalšie škodlivé syntetické prísady.
Mydiel na vlasy existuje viacero druhov. Závisí to samozrejme od toho, aké oleje sú pri ich výrobe použité. Najčastejšie sa však vyskytujú mydlové šampóny s obsahom týchto olejov:
- Kokosový olej – vďaka nemu má mydlo na vlasy vynikajúcu konzistenciu a krémovú penu
- Olivový olej – mydlo na vlasy s týmto olejom je najvhodnejšie vtedy, ak máte problémy s pokožkou hlavy. Lieči totiž rôzne ekzémy a dokonca aj psoriázu
- Nechtíkový olej – vďaka nemu mydlo vlasy hydratuje a na pokožku hlavy má hojivé účinky
- Jojobový olej – vynikajúco čistí upchaté póry na pokožke a vlasy tak zbavuje mastnoty
- Bambucké maslo – jeho obsah v mydle na vlasy má za následok hydratovanú pokožku hlavy a jemné a lesklé vlasy bez lupín
Je teda samozrejmé, že vlastnosti mydlových šampónov sú rozličné a menia sa v závislosti od toho, aký olej obsahujú. Dôležité je však to, že sú k vlasom jemné a umývajú ich šetrne.
Tucuma a mango, tuhý šampón
Mnoho ľudí sa pred prvým použitím mydla na vlasy obáva, že toto mydlo nevytvorí dostatočnú penu. Je pravdou, že pena nie je na čistenie vôbec dôležitá. No predsa sa nám s ňou vlasy umývajú akosi lepšie... Pri mydlách na vlasy sa však vôbec nemusíte obávať. Vytvárajú totiž krásnu nadýchanú penu. Ich používanie má niekoľko nesporných výhod:
1. Sú bez chémieAko už bolo spomenuté, mydlá na vlasy neobsahujú žiadne chemikálie. Zložené sú len z prírodných olejov, masiel, éterických olejov.
2. Môžete ich používať každý deň. S týmito mydlami si môžete bez obáv umývať vlasy ako často chcete. Určite tým svojim vlasom nepoškodíte.
3. Bez kondicionéru. Je dosť možné, že po použití mydlového šampónu nebudete viac potrebovať kondicionér. Ako je to možné? Klasické šampóny obsahujú ropné produkty, ktoré Vaše vlasy vysušujú a ničia. Práve na hydratáciu sa používajú kondicionéry. S mydlovými šampónmi však tieto problémy mať nebudete.
4. Vydržia dlhšie! Ich výhodou je tiež to, že takýto mydlový šampón Vám vydrží až 5 krát dlhšie, ako klasická fľaštička šampónu.
5. Sú ekologicky nezávadné. Nezanedbateľné je tiež to, že po mydlovom šampóne Vám nezostáva žiadna plastová fľaštička, ako je to bežné u klasických šampónov. A ak vynecháte aj kondicionér, pomôžete životnému prostrediu ešte viac!
6. Bez zvyškov. Možno ste si to neuvedomili, ale klasické šampóny po sebe nechávajú stopy vo vlasoch. Všimnete si to najmä pri menení značky šampónu. Ak začnete používať novú značku, v prvých dvoch týždňoch urobí s Vašimi vlasmi divy. No potom sú vlasy opäť ako bez života. Je to preto, že novým šampónom ste najskôr odstránili z vlasov zvyšky starého. No po určitom čase aj ten druhý zanechá vo vlasoch zvyšky. Pri mydlovom šampóne to bude iné. V začiatkoch používania sa Vám vlasy nemusia zdať pekné. Ale vydržte. Po vymytí zvyškov klasického šampónu budete radi, že ste to s mydlovým šampónom nevzdali!
Pozor na pH!
Je však čosi, čo treba pred použitím mydiel na vlasy vedieť.
Tieto mydlá sú vhodné najmä pri umývaní vlasov mäkkou vodou. Ak je voda tvrdá, ich účinnosť sa výrazne znižuje.
Dôvodom je to, že mydlo vytvorí na povrchu akýsi film a nerozpustí sa dostatočne. Vlasy tak môžu pôsobiť ako bez života. Tento problém sa však dá jednoducho vyriešiť. Stačí vlasy po umytí opláchnuť kyslým roztokom, napríklad bielym octom, jablčným octom, vo vode rozpustenou kyselinou citrónovou, či vitamínom C. Takýto kyslý roztok má totiž nižšie pH, čo pomôže navrátiť vlasy k ich prirodzenému pH v hodnotách 4-5. Ďalšou možnosťou je tiež zmäkčovač vody, či sprchový filter.
Ako na to?
Použitia mydla na vlasy sa nemusíte báť. Je to veľmi jednoduché. Najskôr si poriadne namočte vlasy. Vezmite mydlový šampón do rúk a trením vytvorte penu. Tú si potom rozotrite dlaňami do vlasov ako pri bežnom šampóne. Nakoniec dôkladne opláchnite. Ak chcete, postup môžete zopakovať. Skvelé na mydlových šampónoch je to, že nimi môžete vlasy umývať každý deň a nezničíte si ich.
Platí však, že je lepšie penu vytvoriť v rukách a až potom ju naniesť na vlasy. Takýto postup je k vlasom omnoho šetrnejší. Ak máte navyše problém so zamotávaním vlasov, takto sa mu jednoducho vyhnete.
Ak by sa Vám, najmä na začiatku používania mydlového šampónu zdalo, že potrebujete použiť kondicionér, pokojne tak urobte.
A ešte dobrá rada na záver. Nevzdávajte sa! Ak sa Vám po prvom umytí mydlovým šampónom nezdajú Vaše vlasy pekné, dajte mu ešte šancu! Tento spôsob umývania vlasov je pre ne nový, musia si zvyknúť. V konečnom dôsledku však svojim vlasom môžete len a len pomôcť ku kráse a zdraviu.
Máte už tiež nejakú skúsenosť s mydlami na vlasy? Podeľte sa o svoje triky, ktoré používate pri umývaní vlasov!
Jana
Keď som si objednala prvé mydlo na vlasy z popisu som bola nadšená a nemohla som sa dočkať až ho vyskúšam. mám ho týždeň, vlasy som si musela umývať denne a stále mám pocit že som niečo robila zle... Presne ako v popise vyššie - mydlo mi vytvorilo na vlasoch voskový film, akoby mi ich zlepilo a po večernom umytí som mala ráno mastné vlasy. Neviem či ho mám prestať používať alebo vydržať.