Sheabutter Cottage. Značka, ktorá podporuje ghanskú komunitu Duko

Sheabutter Cottage. Značka, ktorá podporuje ghanskú komunitu Duko

Ak ste našim stálym zákazníkom, určite už dobre poznáte naše výrobky a dodávateľov. A viete, že mnohí z nich sa angažujú v charite, podporujú rôzne výrobné združenia a komunity a najmä, podnikajú v súlade so spravodlivým obchodom – fair trade. To platí aj pre značku Sheabutter Cottage. Jej zakladateľka a zároveň výkonná riaditeľka pani Akua Akyiaa Wood sa rozhodla podporiť poľnohospodársku komunitu v Ghane.

Podpora spracovania a predaja bambuckého masla

Akua Akyiaa Wood je známa ghanská filantropka, ktorá však žije vo Veľkej Británii. Jej spoločnosť Sheabutter Cottage ponúka autentické africké produkty z bambuckého masla, ktoré sú jemné k pokožke a vyrobené v súlade so spravodlivým obchodom.

Tento krát sa, v rámci svojich filantropických aktivít, rozhodla podporiť ghanskú poľnohospodársku komunitu Duko v obci Savelugu na severe Ghany. O čo ide?

Nadácia financovala výstavbu zariadenia, v ktorom budú ženy z komunity spracovávať bambucké maslo. Samozrejme, za spravodlivú odmenu. Tieto ženy, približne vo veku okolo 54 rokov, budú školené v tom, ako správne spracovávať a baliť bambucké maslo. Kúpou tohto veľmi kvalitného nerafinovaného bambuckého masla, podporíte i vy tento projekt, zakúpiť si ho môžete TU.

Pani Wood zároveň poskytne ženám bambucké orechy na spracovanie. Zabezpečený bude aj trh, respektíve odbyt vyrobených produktov vo Veľkej Británii, ale aj v Ghane.

Chce pomôcť miestnym ženám

Pri odovzdávajúcom ceremoniáli sa filantropka vyjadrila, že jedným z jej cieľov bolo tiež dať týmto ženám hodnotu. A to aj vďaka bambuckému maslu.

„Zaplatili sme za všetko, čo ste tu dnes videli. Dáme týmto ženám bambucké orechy, aby mohli vyrábať bambucké maslo. A budeme ho od nich kupovať. Budeme sa snažiť pomôcť im, aby sa postavili na vlastné nohy. Je to o tom, že sa ich snažíme podporiť, aby hovorili hlasnejšie.“

Hala v komunite

Woodová tiež radila ženám, aby pracovali kvalitne. To ich produktom umožní preniknúť na medzinárodný trh. Senyo Kelly, generálny riaditeľ spoločnosti Savannah and Sahel Commodities, ktorá obchoduje s bambuckým maslom sa vyjadril, že mnoho spracovateľov bambuckého masla stratilo odbyt. Dôvodom je, že ich bambucké maslo nespĺňalo medzinárodné normy. Práve preto je kvalita vyrobeného masla mimoriadne dôležitá.

Ukončená je zatiaľ prvá fáza projektu. V rámci nej boli postavené dva skladové priestory, hnetacie haly, haly na varenie a vodná nádrž. Investícia dosiahla 40 000 GHC (ghanský cedis).

V druhej fáze sa zakúpia stroje, vybuduje sa strojovňa a priestory na praženie orechov a výrobu hotového masla. Investícia sa odhaduje na 50 000 GHC.

Zároveň bude naďalej prebiehať vzdelávanie žien o tom, ako vyrábať rôzne produkty z bambuckého masla tak, aby si zabezpečili celoročný príjem. Členovia komunity sa s veľkou vďakou vyjadrili, že sa budú o zariadenie dobre starať.

Zdroj: https://mashtrending.wordpress.com/2019/11/11/duko-community-gets-shea-butter-processing-centre/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.