Skrášli, aj upokojí. Éterický olej céder

Skrášli, aj upokojí. Éterický olej céder

Obsah:

  1. Čo je éterický olej cédrové drevo
  2. Čo obsahuje esenciálny olej cédrové drevo
  3. Aké má cédrový olej účinky?
  4. Ako používať cédrový olej?
  5. DIY recepty s éterickým olejom céder

Hľadáte éterický olej, ktorý vás dokonale upokojí a harmonizuje a zároveň pomôže vašej pokožke? V tom prípade určite skúste esenciálny olej cédrové drevo. Aké sú jeho účinky? 

Čo je éterický olej cédrové drevo

Tento olej sa získava z ihličia, listov, kôry, ale aj bobúľ cédrových stromov. Ide o vždyzelený ihličnan, ktorý býva niekedy zamieňaný s borievkou. Existuje množstvo odrôd cédrových stromov a tiež niekoľko rôznych techník, ako sa olej extrahuje. Bežná je parná destilácia alebo lisovanie za studena.

Na výrobu cédrového oleja sa často využívajú sibírske cédre, známe aj ako borovica sibírska. Už od staroveku bola domácimi obyvateľmi považovaná za zázračný liečivý strom. Je dôležité, aby sa pri výrobe oleja z plodov využívali len tie, ktoré samé padnú na zem. Predčasné zbieranie plodov znižuje kvalitu vyrobeného oleja. 

Charakteristická je pre cédrové drevo vôňa. Tá je jemne drevnatá, živicovo balzamová s nádychom ambry. Prenáša sa, samozrejme, aj do oleja, ktorý je aj vďaka svojej príjemnej vôni ideálny pre aromaterapiu. To však nie je ani zďaleka všetko. Vzácny je aj pre množstvo účinných látok, ktoré obsahuje a tiež pre jeho pozitívny vplyv na zdravie.

Čo obsahuje esenciálny olej cédrové drevo

Je bohatý na množstvo vzácnych a účinných látok. Z vitamínov obsahuje najmä množstvo vitamínu E a karotenoidov, ale aj vitamín A a vitamín B. Taktiež je bohatý na omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny. Tento olej obsahuje aj minerály, a to horčík, železo, meď, fosfor alebo jód. 

„Vedeli ste, že cédrový olej má 5x viac vitamínu E ako olivový olej?“

Z aktívnych zložiek treba spomenúť aj kyselinu gama-linolénovú, ktorá pôsobí protizápalovo alebo fosfolipidy, ktoré sa podieľajú na transporte esterov, mastných kyselín a cholesterolu.

Skrášli, aj upokojí. Éterický olej céder

Aké má cédrový olej účinky?

Je prospešný pre pokožku, pre psychiku, dýchacie cesty, či vlasy. Aké sú účinky éterického oleja céder?

  1. Je vynikajúci na zlepšenie stavu pleti – pokožku hydratuje a omladzuje.
  2. Pomáha pri rôznych psychických ťažkostiach – zmierňuje depresiu, zlú náladu, upokojuje nervy a zmierňuje strach a nepokoj. Dokonca zlepšuje koncentráciu a je účinný aj pri symptómoch ADD alebo ADHD.
  3. Zlepšuje spánok – harmonizuje myseľ a prispieva k dobrému spánku. Pôsobí sedatívne.
  4. Pôsobí močopudne – podporuje funkciu nadobličiek.
  5. Hojí infekcie na pokožke – napríklad akné, ekzémy, vyrážky a rôzne vriedky. Ak ho chcete použiť na liečbu akné, pridajte dve - tri kvapky do nosného oleja  aplikujte priamo na pokožku. Nechajte pôsobiť 20 minút. Použiť ho môžete aj do svojho pílingu. O jeho pozitívnych účinkoch pri akné hovorí aj štúdia.
  6. Podporuje správnu funkciu dýchacích ciest – je skvelý pri nádche, zmierňuje zápal hrdla, podporuje vylučovanie a vykašliavanie hlienu, posilňuje dýchanie. Vynikajúci je pri zápale dutín.
  7. Pôsobí ako repelent – dá sa použiť proti moliam, červotočom, ale aj rôznemu hmyzu. Prečítajte si, ktoré ďalšie éterické oleje sú účinné proti hmyzu.
  8. Je vynikajúci aj na vlasy – posilňuje ich štruktúru, bráni štiepeniu, lámaniu a vypadávaniu vlasov, uľahčuje ich česanie a je skvelý najmä na mastné vlasy. Štúdia dokonca preukázala výrazný nárast vlasov u ľudí s alopéciou, ktorí na masáž hlavy používali cédrový, tymiánový, rozmarínový a levanduľový olej v zmesi s nosným olejom.
  9. Zlepšuje stav vlasovej pokožky – je vhodný pri lupinách, ale aj pri seborei.
  10. Pôsobí ako afrodiziakum – na tento účel sa používa ako aktívna zložka afrodiziakálnych zmesí, ale aj pánskych parfumov.

Ako používať cédrový olej?

Tento olej sa vynikajúco kombinuje s mnohými ďalšími éterickými olejmi ako napríklad tea tree, citrónová tráva, šalvia, bergamot, tymián, sladký pomaranč, borievka, citrón alebo ružový grapefruit. Môžete ho teda smelo použiť pri výrobe domácej kozmetiky.

Používajte ho vždy zriedený, a to v nosnom oleji. Pred používaním sa tiež odporúča vyskúšať ho na malom kúsku kože, aby ste zistili, či na tento olej nemáte alergiu. Neodporúča sa v tehotenstve a nie je určený na vnútorné použitie.

Okrem lokálnej aplikácii na postihnuté miesta, napríklad na hrudník pri problémoch s dýchaním, sa tento olej používa na aromaterapiu. Okrem aroma lámp použite difuzéri, či vonné tyčinky.

DIY recepty s éterickým olejom céder

Mydlo inšpirované prírodou

Budete potrebovať 40 ml kastílskeho mydla, 7 kvapiek éterického oleja céder, 4 kv. EO bergamot a 4 kv. EO borovica. Všetko spolu zmiešajte vo fľaši s dávkovačom a používajte.

Domáca olejová zmes na akné

Zmiešajte pol lyžice sladkého mandľového oleja s tromi kvapkami EO céder. Nanášajte priamo na akné a nechajte pôsobiť cca hodinu. Potom dôkladne umyte vodou. Používajte každý deň, pokým sa podráždenie a začervenanie po akné nestratí.

Zmes na mastnú pleť

Do 2 lyžičiek jojobového oleja nakvapkajte 3 kvapky EO céder. Túto olejovú zmes naneste na mastnú pleť a nechajte pôsobiť maximálne pol hodinu. Potom opláchnite vodou.

Na suchú a svrbiacu pokožku hlavy

Do pol šálky vody pridajte 2-3 polievkové lyžice citrónovej šťavy a 3 kv. Éterického oleja céder. Poriadne rozmiešajte a vatovým tampónom nanášajte rovnomerne na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 10 minút a opláchnite vodou. Aplikujte raz týždenne.

Pre pokojný spánok

Použite 2 kv. éterického oleja céder a 2 kv. EO levanduľa. Zmes použite v difuzéry. Vďaka sedatívnym účinkom cédru a upokojujúcim účinkom levandule bude vaša noc pokojná.

[1] https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/acm.2015.0208
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9828867/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1