Slnečné žiarenie - čo by ste mali vedieť

Slnečné žiarenie - čo by ste mali vedieť

Slnko svieti a to nás láka aspoň na chvíľu vystrčiť naše končatiny na slnko a oddať sa teplým lúčom :) Či už aktívnejšie na bicykli, korčuliach, v bazéne, na pláži, či len pri odháňaní otravných komárov pri jazere ;) Okrem potrebnej dávky vitamínu D, je však naša pokožka vystavená UVA aj UVB žiareniu. Ako sa správať pri oddychovaní na dovolenke, pri športe alebo v záhrade?

UVA

UVA predstavuje dlhú vlnovú dĺžku žiarenia a práve vďaka nemu pokožka dosiahne (ne)želaného zhnednutia. Okrem krásneho opálenia však prispievajú aj k rakovine, čo už tak žiadané veru nie je...Pozor si dávajte aj na opaľovanie v soláriu, kde môže byť toto žiarenie až 12-násobne silné. UVA žiarenie preniká v takmer rovnakej sile počas všetkých denných hodín po celý rok. Spôsobuje oxidativný stres, starnutie pleti a teda aj vznik vrások.

UVB

Slnečné žiarenie s názvom UVB má krátku vlnovú dĺžku a nemu sa môžeme „poďakovať“ za červenú a spálenú pokožku. Taktiež má svoju úlohu pri opaľovaní, ale rovnako prispieva aj k rakovine pokožky, jej starnutiu a poškodeniu. Časť tohto žiarenia je pohltená ozónom a mali by sme sa mu vyhýbať najmä medzi 10:00 – 16:00 a to aj v horskom a zasneženom prostredí v zime.

Ako sa chrániť?

UV žiarenie preniká aj cez oblečenie, takže je vhodné sa chrániť aj oblečením, aj prípravkami s ochranným faktorom. Pri kúpaní sa nespoliehajte na vodeodolnosť prípravkov, ale po každom kúpaní sa natrite znovu. Vedeli ste, že by ste mali použiť na jedno použitie viac ako 30 ml prípravku? Len v takomto množstve bude mať uvedený ochranný faktor. V prípade, že použijete prípravku menej, jeho ochranný faktor sa podstatne zníži.

Čo vlastne ochranný faktor označuje?

Ochranný faktor (SPF) označuje, ako dlho bude UVB lúčom trvať, kým spôsobia začervenanie pokožky oproti tomu, keď na pokožku nebol použitý daný prípravok s ochranným faktorom. Chrániť by ste sa ale mali proti UVA aj UVB lúčom, preto hľadajte produkty so širokospektrálnou ochranou.V prírodných opaľovacích prípravkoch sú účinnými látkami často titanium dioxide a zinc oxide (oxid zinočnatý), ktoré predstavujú fyzikálnu ochranu.

Preto sa nezabúdajte pravidelne natierať, po každom kúpaní, pri zvýšenom potení, aj po utieraní :) Nezabudnite natrieť najmä všetku pokožku, ktorá je vystavená slnku, čiže aj uši, ale je vhodné aj natrieť pokožku, ktorá sa nachádza pod oblečením. Nezabúdajte aj na svoje oči – noste slnečné okuliare a pozornosť venujte aj vlasom a vlasovej pokožke. Užite si leto, aj slnko, ale myslite pri tom aj na svoje zdravie a pokožku aby ste sa nemuseli trápiť s pigmentovými fľakmi, predčasnými vráskami a horšími problémami :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.