Starostlivosť o pokožku spálenú od slnka

Starostlivosť o pokožku spálenú od slnka

Ak vás pokožka začína na slniečku páliť, je červená a môže aj svrbieť, je to znak toho, že je spálená. Prvou pomocou je ukryť sa do tieňa a hneď potom začať s chladením pokožky. Okamžite pomôžu studené obklady, sprcha alebo regeneračný prípravok po opaľovaní.

Chladiť ju môžete aj ľadom, ale treba mať na pamäti, že sa nikdy nesmie prikladať priamo na pokožku. Vložte ho do látkovej vreckovky, vrecka alebo gázy a tak prikladajte na pokožku.

Typy spálenie

Mierne spálenie od slnka sa prejavuje zvyčajne červenou kožou a miernou bolesťou a koža sa v rámci regenerácie bude lúpať. Hojenie môže trvať zhruba týždeň a na jeho konci bude pokožka olúpaná.

Officina Naturae Ideálne je sa nespáliť :) Kozmetiku na opaľovanie si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Stredne závažné spálenie od slnka je bolestivejšie. Pokožka bude začervenaná, zapuchnutá a na dotyk horúca. Pokožka sa môže niekoľko ďalších dní lúpať a o niečo dlhšie sa hojí.

Závažné spálenie od slnka niekedy vyžaduje návštevu lekára, vyznačuje sa bolestivými pľuzgiermi a veľmi červenou kožou. Môže ju sprevádzať úpal, nevoľnosť a nechutenstvo. Spálená pokožka potrebuje regeneráciu, aby sa rýchlo uzdravila a človek si tak opäť mohol užívať pobyt pod šírym nebom. Ďalšie kroky, aby sa pokožka hojila, sú dôkladná hydratácia a pitný režim.

Budete sa šúpať

Možno aj Vám mamička či babička hovorili, aby ste si nešúpali kúsky kože. Postupne sa totiž poškodená koža začne odlupovať. Môže to byť nepríjemné, pretože tieto miesta budú výrazne svrbieť.

Ak sa lúpe pokožka na tvári, neodporúča sa ani používanie make upu. Jednak to nevyzerá veľmi pekne a jednak potrebuje pokožka dýchať, aby sa správne hojila.

Treba ju poriadne hydratovať a neolupovať ju prstami, sama sa odstráni bežným trením. Ak si kožu budete olupovať sami, môžete odlúpnuť aj kus kože, pod ktorým ešte nie je vytvorená nová vrstva. Vznikne tak citlivé a bolestivé miesto, ktoré sa bude musieť hojiť dlhšie a tiež riskujete riziko fliačikov.

Babské rady na spálenú pokožku

Skôr, ako vbehnete do prvej lekárne alebo drogérie, pozrite sa dobre do komory alebo chladničky. Niektoré ingrediencie, ktoré máte bežne doma, dokážu poskytnúť spálenej pokožke vytúženú úľavu a niekedy zaberajú naozaj rýchlo a efektívne:

  • zmiešajte studené mlieko a vodu, namočte do zmesi uterák a jemne priložte na pokožku. Studený obklad uľaví od bolesti a proteíny v mlieku vytvoria ochranný film, ktorý zabraňuje podráždeniu a vysušovaniu. Nesiahajte však po krabicovom mlieku, ale po tom kvalitnom a skutočne výživnom
  • uvarte silný čierny alebo zelený čaj, nechajte ho vychladnúť a namočte do neho uterák, gázu alebo látkovú vreckovku. Položte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 30 minút
  • nastrúhajte surový zemiak zbavený šupky a šťavu z neho naneste prostredníctvom gázy či látkové vreckovky na spálené miesta
  • ovsený kúpeľ môžete kúpiť aj hotový alebo si jednoducho urobte svoj domáci. Rozmixujte ovsené vločky na prášok a sypte do tečúcej teplej vody vo vani. Vo vode vydržte 15-20 minút a následne sa vysušte jemnou osuškou. Iný recept prípravy je zaliať 500 gramov vločiek 3 litrami vriacej vody, scediť a pridať do vody vo vani
  • aplikácia studeného jogurtu alebo tvarohu na postihnuté miesta
  • uhorky ošúpte a nastrúhajte. Túto pastu si môžete natierať na telo

Starostlivosť o pokožku spálenú od slnka

    Sila prírody

    Dôležité je vedieť, čo zachráni situáciu, keď je pokožka spálená. Z kozmetiky môžete siahnuť po týchto pomocníkoch:

    Bambucké maslo ju regeneruje, upokojuje a prináša vytúžený pocit úľavy.

    Ružová voda lieči pokožku nielen po opaľovaní, ale aj po drobných nehodách (pri varení). Vyznačuje sa výrazným upokojujúcim účinkom.

    Kakaové maslo má výrazné hydratačné a regeneračné účinky, preto sa o pokožku postará naozaj veľmi dobre

    Foto: pixabay.com


    Lucia Orviská
    Lucia Orviská
    Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.