Ste súčasťou fair trade a možno o tom ani neviete...

Ste súčasťou fair trade a možno o tom ani neviete...

Už od roku 2002 si pravidelne pripomíname Medzinárodný deň spravodlivého obchodu (fair trade). Myšlienka na tento deň sa zrodila v hlave istej Safie Minney, zakladateľky fairtradovej módnej značky People Tree. Neskôr tento nápad prevzala Svetová fairtradová organizácia (WFTO), pod ktorej záštitou tento deň oslavuje takmer všetky krajiny sveta. Fair trade tvoríte aj vy, vždy keď kupujete produkty s týmto označením.

Fair trade je pre všetkých

Fair trade (spravodlivý alebo férový obchod) je hnutie, ktoré sa snaží pomáhať ľuďom z tretích krajín (Afrika, Ázia, Latinská Amerika) zlepšiť ich životné a pracovné podmienky. Fair trade dáva možnosť obyvateľom chudobných oblastí vykonávať svoju prácu v dôstojných podmienkach a dostávať za ňu spravodlivú mzdu.

Dlhodobým cieľom je, aby zamestnanci dosiahli maximálnu mieru sebestačnosti a stability. Fair trade sa tvrdo vymedzuje voči detskej práci. Vytrvalo brojí za rovnoprávne pracovné podmienky mužov a žien a ochranu životného prostredia.

Orechy bambuckého masla

Sheabutter Cottage a fair trade bambucké maslo z Afriky

„Väčšinu našich produktov kupujeme od farmárov, s ktorými dlhodobo spolupracujeme. Tieto produkty sú skutočne poctivo vyrobené a v top kvalite. To je najdôležitejšia vec, v ktorú verím,“ líči svoj fair trade koncept zakladateľka a majiteľka značky Sheabutter Cottage, Akua Wood. Temperamentná Afričanka svoje podnikanie založila z dôvodu akútneho nedostatku prírodnej kozmetiky po tom, ako sa presťahovala do daždivého Anglicka.

Akua Wood a Nerafinované bambucké maslo

„Nedokázala som nájsť nič, čo by bolo natoľko univerzálne ako moje obľúbené bambucké maslo. Vyrastala som v africkej Ghane, kde sme ho používali denne,“ hovorí Akua. Nerafinované bambucké fair trade maslo nakupuje spoločnosť Sheabutter Cottage priamo od ženských združení v Ghane.

Nerafinované 100% Bambucké maslo Nerafinované 100% Bambucké maslo si môžete kúpiť v eshope Kúpiť

Nerafinované 100% bambucké maslo vzniká spracovaním plodov - orechov stromu Karité. Pri fair trade výrobe nie sú používané žiadne chemické látky, postreky a miestne ženy ho vyrábajú už stáročia podľa overených tradičných postupov. V tom spočíva čaro fair trade: podporuje lokálnu výrobu, zlepšuje životnú úroveň miestnych obyvateľov, stavia do popredia poctivú ľudskú prácu, ktorá následne produkuje perfektne čisté, prírodné a špičkové produkty.

Produkty fair trade značky Sheabutter Cottage nájdete aj v našom eshope.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.