Stojí používanie dezodorantov, či antiperspirantov naozaj za to?
Dezodoranty, či antiperspiranty používame na dennej báze takmer všetci. Telesný zápach je nepríjemný a preto sa ho snažíme eliminovať rôznymi spôsobmi a to najmä dezodorantmi.
Ďalším problémom býva taktiež potenie – nikto nechce chodiť s mokrými fľakmi v podpazuší (aspoň väčšina nie :) ) a preto siahame po antiperspirantoch. Často však zisťujeme, že ani tieto prípravky nie sú dostatočne účinné a preto siahame po čoraz agresívnejších prípravkoch. Uvedomujeme si však, čo všetko tieto prípravky obsahujú? Poďme sa pozrieť bližšie na ich zloženie :)
Na mušku som si zobrala moja dva (kedysi obľúbené) antiperspiranty. Musím uznať, že vôňa tejto Rexony mi trochu chýbala. Po bližšom preštudovaní jej zloženia – zas až tak veľmi nie. Dezodoranty slúžia na prekrytie – zamaskovanie nepríjemného zápachu.
Antiperspiranty fungujú trochu ináč. Prvým problémom pri antiperspirantoch je fakt, že väčšina z nich obsahuje soli hliníka (napr. aluminium chlorohydrate), ktoré upchajú póry v podpazuší a tým zabraňujú poteniu. P
otenie je pre telo dôležité, nakoľko sa vďaka nemu odplavujú z tela toxíny. Okrem toho sa však hliník spája s rakovinou prsníka a Alzheimerovým ochorením. Napriek tomu, že priama súvislosť medzi hliníkom a rakovinou prsníka nebola dokázaná, hliník je známym neurotoxínom (negatívne pôsobí na mozog).
Musím povedať, že som nikdy nemala pocit, že tieto antiperspiranty fungujú veľmi dobre, preto si myslím, že ich používanie za ten risk nestojí :)
Na prvých miestach pri sprejových antiperspirantoch/dezodorantoch nájdeme hneď tri stlačené plyny ropného pôvodu – butane, isobutane a propane, ktoré môžu spôsobovať alergie a taktiež je tu riziko, že sú kontaminované toxickou látkou butadiene.Pri vdýchnutí dráždia dýchacie cesty a tým pádom sa do tela ľahko dostanú aj ostatné chemikálie z dezodorantu/antiperspirantu.
Parfum/fragrance je jednou zo zložiek, ktoré pôsobia nevinne, avšak za týmto slovom sa skrývajú nebezpečné chemikálie. Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že výrobca nie je povinný zverejniť zloženie tejto zložky a preto sa za ňou môžu skrývať rôzne látky.
Jedná sa o koktejl chemikálii, pozostávajúci napríklad z ftalátov. Ftaláty narušujú hormonálnu hladinu. Parfum (umelá aróma) môže spôsobovať dráždenie dýchacej sústavy, alergie a podráždenie pokožky, či bolesti hlavy.
Triclosan – (túto zložku som nenašla v týchto antiperspirantoch, ale obsahujú ju dezodoranty značiek Old Spice, Speed stick, Right Guard) má antibakteriálne účinky, slúži tiež ako konzervant. Narušuje hormonálnu hladinu, môže mať súvis s tvorbou rakoviny.
Ďalšou zložkou na ktorú je dobré si dať pozor je BHT (butylovaný hydroxytoluén), ktorá je založená na toluéne. Toluén môže narúšať hladinu hormónov a pôsobí toxicky na imunitný systém a organizmus, ktorý je ešte vo vývine. BHT sám o sebe slúži na konzervovanie a pridanie vône, môže dráždiť pokožku.
Cyclopentasiloxane – zložka založená na silikóne. Môže mať negatívny dopad na hormonálnu stabilitu a je mierne neurotoxická. Táto zložka môže mať tiež nepriaznivé účinky pre životné prostredie.
Propylene glycol , cinnamyl alcohol, hexyl cinnamal- zložky ktoré môžu dráždiť pokožku a spôsobovať alergie najmä u ľudí s citlivejšou pokožkou (napr. s ekzémom).
Ja som sa rozhodla, že chemické dezodoranty, ani antiperspiranty už používať nebudem a presedlala som na tie minerálne. (Priznávam, že som si pre istotu nechala tieto dva dezodoranty v zásobe – pre prípad núdze, ale prišiel čas, kedy ich už môžem s pokojným svedomím vyhodiť :) ).
Minerálny dezodorant používam už približne rok a som s ním spokojná, občas ho kombinujem aj s iným prírodným dezodorantom. Dezodorant si môžete taktiež vyrobiť doma, a to z prírodných surovín. Na recept na domáci dezodorant sa môžete tešiť už v ďalšom článku :)
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.
Diskusia