Suché a popraskané pery? Takto si s nimi poradíte

Suché a popraskané pery? Takto si s nimi poradíte

Mnohých ľudí trápia najmä v zime suché a popraskané pery. Nie je to len estetický problém, môžu byť predzvesťou vážnejšieho ochorenia a navyše aj bolia. Poradíme vám, ako tomu predísť.

Prečo bývajú pery suché a popraskané?

Najmä v zime je veľmi nebezpečné ich olizovanie. Je to prirodzená reakcia, ak cítime, že sú suché. Z pier uniká viac vlhkosti a ak fúka alebo mrzne, sú navyše červené a boľavé pery sú aj na dotyk. Skúste sa vyhýbať aj kúsaniu pier, lebo popraskané pery ľahko začnú krvácať.


Ak nedodržiavate pitný režim, veľmi ľahko sa môže stať, že pery budú suché. Preto nezabúdajte na prísun tekutín ani v zime, hoci smäd možno vôbec necítite.

Jemnú pokožku pier môže podráždiť aj agresívna zubná pasta alebo niektoré potraviny. Vedú k ich vysušeniu a v horšom prípade aj popraskaniu. Nie sú tu mazové žľazy, a preto je pokožka tak jemná a náchylná k praskaniu. V niektorých prípadoch spôsobuje vysušovanie pier aj choroba, napríklad cukrovka, kvasinkové infekcie alebo Crohnova choroba.

Doprajte si občas peeling

Peeling na pery pomôže v každom ročnom období. Veľmi jemne odstráni suché šupinky a pery pekne vyhladí. Opatrní buďte len vtedy, ak sú popraskané do krvi, lebo vtedy by mohli začať krvácať. Potom si naneste balzam, ktorý sa lepšie vstrebe a pery budú vláčne a jemné.

DIY - domáce scruby na pery Prečítajte si: DIY - domáce scruby na pery

V prípade, že peeling nechcete kupovať, doma vám naň postačia len dve ingrediencie – med a cukor. Med má navyše antibakteriálne a protizápalové účinky, preto sa o zdravé pery naozaj postará a môže sa používať aj namiesto balzamu na pery. Alebo si vyrobte vlastný balzam na pery, napr. s vanilkou a levanduľou.

Skúste vitamíny alebo aloe vera

Pri problémoch s perami sa bežne odporúča zvýšiť príjem vitamínu B. Môžete si ho kúpiť v lekárni, ale účinnejšie je doplniť ho v strave. Stačí si dať vajíčka, ryby, syry alebo orechy.

Aloe vera má výborné hydratačné a regeneračné účinky. Pery si môžete potrieť šťavou alebo gélom. Šťavu môžete aj piť, pretože pomáha hydratovať zvnútra. Niektorí ľudia si potierajú pery len olejom, napríklad olivovým.

Balzam na pery je nevyhnutnosť

Balzamy na pery od Officina Naturae

Kvalitný balzam na pery je dobré nosiť so sebou všade. Či svieti slnko alebo mrzne, urobí vám veľkú službu a ochráni vaše pery pred vysušovaním a praskaním. Noste ho v kabelke alebo vo vrecku kabáta a použite ho počas dňa pokojne aj niekoľkokrát.

Pamätajte si ale, že nie je balzam ako balzam. Mnohé, ktoré nájdete v drogérii, obsahujú parafín, minerálne oleje, parabény alebo silikóny, ktoré zdraviu pier nijako neprospejú. Radšej hľadajte balzamy s obsahom olejov a masiel, ktoré hydratujú, regenerujú a chránia pery.


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.