Svetový deň nenakupovania. Pridajte sa!

Svetový deň nenakupovania. Pridajte sa!

Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko máte doma vecí. A koľko z nich skutočne potrebujete? Zrejme len nepatrné množstvo. Verte, že nie ste jediní. Aj preto vznikol Svetový deň nenakupovania, ktorý pomáha ľuďom uvedomiť si, aký dopad na planétu má nadmerný konzum.

Aké sú negatívne vplyvy nadmerného nakupovania?

Myšlienka Medzinárodného dňa nenakupovania vznikla už v roku 1992 a prišiel s ňou Kanaďan Tad Dave. Zámerom bolo, aby si ľudia uvedomili, že často nakupujú zbytočne a bez rozmyslu. A že takéto nakupovanie má negatívny vplyv nielen na ich peňaženku, ale aj na celú planétu. Aspoň v tento deň by ľudia mali zabudnúť na nákupy a uvedomiť si skutočné hodnoty.

Paradoxne, tento deň každoročne pripadá na koniec novembra, kedy prebieha tzv. „black week“ - týždeň obrovských predvianočných výpredajov. Práve to je obdobie, kedy ľudia bezhlavo nakupujú. Veď iste ste už tiež videli obrázky z USA alebo Európy, kde ľudia pri nákupoch počas „čierneho týždňa“ prišli k úrazom. Toto naozaj nie je v poriadku. Aké sú ďalšie negatívne vplyvy nadmerného konzumu?

  • Nadmerná tvorba odpadov a tým zaťažovanie životného prostredia. Odpad vzniká v podstate niekoľkokrát. V procese výroby, potom, čo daný výrobok doslúži a zároveň odpad z obalu.
  • Dovážanie tovaru z celého sveta, s čím súvisí vypúšťanie CO2 do ovzdušia. Aj drobnosti k nám často cestujú „cez celý svet“.
  • Utláčanie maloobchodníkov a domácich produktov. Ľudia dávajú prednosť kvantite pred kvalitou. Nakupujú veľa lacných produktov, pričom by im možno postačil jeden kvalitnejší, lokálny.
  • Nákupná turistika. Cestovanie výlučne kvôli nákupom. Opäť dochádza k znečisťovaniu ovzdušia.
  • Vplyv na zdravie. Koľkokrát ste dali prednosť prechádzke v obchodnom centre pred prírodou?
  • Dopad na psychiku. Emocionálne labilnejší ľudia prepadajú depresiám, ak si nemôžu dovoliť množstvo propagovaného tovaru. Výnimkou nie je ani šikana tých, ktorí na to nemajú.
  • Týranie zvierat. O tom, že kvôli lacnému mäsu a živočíšnym produktom žijú v krutých podmienkach a zomierajú obrovské množstvá zvierat, snáď netreba hovoriť. To isté platí pre testovanie na zvieratách.
  • Zneužívanie ľudí. Predstavte si, akú plácu dostal pracovník, ktorý vyrobil vaše tričko za 5 Eur. Viac vravieť netreba.

Začnite od seba. Čo môžete urobiť?

Okrem toho, že môžete šíriť osvetu, dokážete prispieť k zlepšeniu situácie. V prvom rade si nákupy premyslite. Nekupujte niečo len preto, že je to lacné. Nebojte sa nakupovať z druhej ruky. Dáte tak veciam druhú šancu! Nemusí ísť len o second handy s oblečením. Takto si viete nakúpiť, napríklad cez inzeráty na webe, skutočne všetko.

Ak je to možné, potraviny kupujte od lokálnych predajcov a na trhovisku. Ak už niečo nechcete používať, nevyhadzujte to. Radšej to predajte alebo niekomu darujte.

Zopár tipov, ako sa uskromniť s kozmetikou

  1. Používajte len takú kozmetiku, ktorá je nevyhnutná. Nemusíte mať všetko, čo je práve moderné. Myslíte, že skutočne potrebujete gél na holenie nôh, či špeciálny krém na ruky? Určite vám postačí to, čo máte doma.
  2. Kupujte multifunkčnú kozmetiku/produkty. Nemusíte mať krém na ruky, tvár, telo, či očné okolie. Často postačí len jeden univerzálny, napríklad rastlinný olej. Takýchto produktov je však viacero. Napríklad Mydlo Alep, ktoré poslúži nielen ako mydlo, ale aj ako šampón, pleťová maska, či prací gél. Podobne univerzálna je kozmetika Dr. Bronner´s. Tekuté mydlo tejto značky môžete použiť 18-timi rôznymi spôsobmi – dokonca aj na umývanie potravín!
  3. Vyrobte si kozmetiku doma. Aj na našom blogu nájdete množstvo tipov na domácu kozmetiku, ktorú si ľahko vyrobíte doma. Skúste to!

Zmena návykov nie je jednoduchá. Ak nakupovanie milujete, zrejme s ním hneď neseknete. Začnite aspoň malými krôčikmi. Kupujte menej a kvalitnejšie. Pomôžete sebe, aj planéte.

foto: needpix.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.