Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko máte doma vecí. A koľko z nich skutočne potrebujete? Zrejme len nepatrné množstvo. Verte, že nie ste jediní. Aj preto vznikol Svetový deň nenakupovania, ktorý pomáha ľuďom uvedomiť si, aký dopad na planétu má nadmerný konzum.
Myšlienka Medzinárodného dňa nenakupovania vznikla už v roku 1992 a prišiel s ňou Kanaďan Tad Dave. Zámerom bolo, aby si ľudia uvedomili, že často nakupujú zbytočne a bez rozmyslu. A že takéto nakupovanie má negatívny vplyv nielen na ich peňaženku, ale aj na celú planétu. Aspoň v tento deň by ľudia mali zabudnúť na nákupy a uvedomiť si skutočné hodnoty.
Paradoxne, tento deň každoročne pripadá na koniec novembra, kedy prebieha tzv. „black week“ - týždeň obrovských predvianočných výpredajov. Práve to je obdobie, kedy ľudia bezhlavo nakupujú. Veď iste ste už tiež videli obrázky z USA alebo Európy, kde ľudia pri nákupoch počas „čierneho týždňa“ prišli k úrazom. Toto naozaj nie je v poriadku. Aké sú ďalšie negatívne vplyvy nadmerného konzumu?
Okrem toho, že môžete šíriť osvetu, dokážete prispieť k zlepšeniu situácie. V prvom rade si nákupy premyslite. Nekupujte niečo len preto, že je to lacné. Nebojte sa nakupovať z druhej ruky. Dáte tak veciam druhú šancu! Nemusí ísť len o second handy s oblečením. Takto si viete nakúpiť, napríklad cez inzeráty na webe, skutočne všetko.
Ak je to možné, potraviny kupujte od lokálnych predajcov a na trhovisku. Ak už niečo nechcete používať, nevyhadzujte to. Radšej to predajte alebo niekomu darujte.
Zmena návykov nie je jednoduchá. Ak nakupovanie milujete, zrejme s ním hneď neseknete. Začnite aspoň malými krôčikmi. Kupujte menej a kvalitnejšie. Pomôžete sebe, aj planéte.
foto: needpix.com
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Obchod ponúka mnoho výhod - za najväčšiu považujem so svojou rodinou veľmi dobrú komunikáciu. Ohromnou výhodou je podrobný popis vlastností a účinkov predávaných výrobkov - veľmi to pomôže pri rozhodovaní. Vynikajúce dopravné služby.
Diskusia