Tajomstvo zdravej a krásnej pleti, či vlasov – nimba

Moja prvá skúsenosť s nimbou bola vďaka nimbovému oleju a neskôr som mala možnosť vyskúšať aj nimbový prášok a bola som uchvátená ! :) Oba sa stali mojimi stálicami, ktoré chcem mať vždy po ruke a preto by som vám rada o nimbe (neem) povedala niečo viac.

Na slovenských stránkach sa môžete stretnúť s pomenovaním nimba, ale tiež aj neem, oba predstavujú to isté :) Latinský výraz pre tento stále-zelený strom je Azadirachta indica. Tento strom rastie v Ázii a je veľmi populárny najmä v Indii, ale nachádza sa tiež v Afrike a v Južnej Amerike.

Dorastá až do výšky 30 metrov a dobre sa mu darí v teplejších končinách – zvláda veľké horúčavy, ale dokáže prežiť aj v klíme do 0 stupňov. Nimba je s obľubou využívaná v ajurvéde a niet sa čomu čudovať, má veľa priaznivých účinkov. Najčastejšie sú využívané listy (poprípade z nich spravený prášok) a olej.

Neem (nimba) olejNimbový olej je väčšinou potrebné mierne zahriať aby bol dostatočne tekutý. Má výraznú (a nie až tak príjemnú arómu) – mne pripomína vôňu pražených arašidov, len je o niečo viac horká a koncentrovaná.

S prichádzajúcou jarou a letom sa budeme stretávať čím ďalej tým častejšie stretávať s hmyzom a nanajvýš otravnými komármi. Nimbový olej slúži však ako repelent, preto ho môžete zmiešať s aloe vera gélom alebo krémom a naniesť na pokožku.

Okrem odpudzovania hmyzu bude mať na pokožku tiež hojivé účinky a pomôže s vyliečením spálenej kože, či drobných poranení. Ak máte problematickú pokožku, čistý nimbový olej môžete tiež naniesť priamo na vyrážku – zbaví vás jej bez zbytočného vysušenia. Niekoľko kvapiek nimbového oleja môžete tiež pridať do vlasového zábalu, či do pleťovej masky.

 

Neem prášokNeem prášok je veľmi praktický – stačí ho zamiešať s vodou, alebo inou tekutinou a máte pripravenú liečivú, hydratačnú a antibakteriálnu masku, či zábal. Nimbový prášok je viac menej bez vône, má len jemne horkú arómu (horkosť môžete tiež pocítiť, ak sa vám maska dostane do úst a nie je to príjemné, preto sa tomu radšej vyhnite ;) ).

Okrem antibakteriálnych účinkov, tiež úspešne bojuje proti parazitom, má fungicídne, protizápalové účinky a mierne utišuje bolesť.Nimba je jednoducho dokonalá na odstraňovanie kožných problémov a ideálna pre problematickú pokožku, ktorú trápi akné.

 

Maska na tvár z nimby (neem)

Masku na tvár si pripravíte jednoducho – stačí zmiešať dve čajové lyžičky nimbového prášku s dvomi lyžičkami ružovej vody (alebo inej kvetinovej vody, či čaju), pridať čajovú lyžičku medu, 3 kvapky nimbového oleja a máte výbornú masku, ktorá má navyše hydratačné účinky.

Osvedčila sa mi tiež kombinácia s bielym jogurtom a pridaním čajovej lyžičky kurkumy :) Niekoľko tipov na prípravu pleťovej masky z nimbového prášku nájdete aj v mojej recenzii. Ak vás trápi problematická pokožka na tele, môžete si pripraviť kúpeľ – stačí povariť nimbové listy a pridať pár kvapiek nimbového oleja.

Bio nimbový olej Akamuti [Recenzia] Čítať »

Trápi vás suchá pokožka? Nimba pomôže aj s ňou :) Má hydratačné účinky, pokožku hydratuje bez zbytočného zaťaženia. Do vyššie uvedenej masky môžete pridať niekoľko kvapiek vášho obľúbeného oleja (napr. arganového, avokádového, či konopného) pre dodatočné zvláčnenie pleti. Nimba taktiež bojuje proti starnutiu pleti, nakoľko pomáha jej regenerácii.

Nimba taktiež pomáha upokojiť citlivú pokožku, ktorú trápia alergie, psoriáza, či ekzém vďaka svojim protizápalovým a analgetickým účinkom.

Okrem vynikajúcim účinkom na pleť môžete nimbu využiť aj pre svoje vlasy. Ak vás trápia lupiny, svrbivá pokožka, padanie vlasov, či suché vlasy, či iné problémy, nimba sa opäť hlási do boja! :) Môžete pridať polievkovú lyžicu nimbového prášku do domácej masky (napr. avokádovej, či banánovej), alebo si vytvoriť olejový zábal buď pridaním nimbového prášku alebo oleja. Pre regeneračnú masku môžete nimbový prášok zmiešať s inými bylinkovými práškami ako sú napríklad amla, shikakai, či aritha – kombináciu zvoľte podľa typu vašich vlasov ;)

Nimba má všestranné využitie ak vás trápia akékoľvek kožné problémy odporúčam ju vyskúšať :) Máte s nimbou skúsenosti? Ak poznáte ďalšie využitie, alebo máte tipy ako ju využiť, tak sem s nimi ;)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3