Nájsť si chvíľku pre seba. Oddych. Relax. Vypnúť a na nič nemyslieť. Toto všetko sa mi akosi vždy spája s vaňou plnou horúcej vody, všadeprítomnou vôňou a zaujímavými prísadami, vďaka ktorým je možné spraviť kúpeľ tak trochu magickým. Voňavé sviečky, či aromalampy ešte viac dotvoria atmosféru.
Napriek tomu, že vaňu doma máme, vždy zvolím rýchlejšiu sprchu a kúpeľ si doprajem málokedy :D Čo si myslím, že je trochu škoda, preto do svojho relaxačného rituálu plánujem zaradiť viac kúpeľov. Ak je Vám vo vani dlho, môžete do nej zobrať aj svojho priateľa/priateľku (samozrejme za podmienky, že sa tam obaja zmestíte :D ).
Relaxačný kúpeľ môže mať okrem relaxu viacero účinkov a to podľa prísad, ktoré doň pridáte. Zvláčnenie pokožky, privodenie lepšej nálady aromaterapiou, uvoľnenie svalov, detoxikácia organizmu, či liečenie chorôb a tlmenie bolesti – to všetko je možné tým správnym kúpeľom. Čo do neho teda pridať?
Plnotučné mlieko a med – tuky a proteíny v mlieku pokožku tela hydratujú a pomáhajú ju upokojiť. Kyselina mliečna pomôže odstrániť odumreté bunky, takže pokožka bude po kúpeli nielen hydratovaná, ale aj žiarivá. Pre najlepšie účinky použite plnotučné mlieko, na jeden kúpeľ budete potrebovať ½ - 1 liter mlieka. Účinky môžete doplniť epsomskou soľou, či esenciálnymi olejmi. Chcete sa cítiť ako kráľovná? Pridajte do kúpeľa med a sušené lupienky ruží, či iných kvetov. Med má antibakteriálne účinky a pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. Na jeden kúpeľ postačí ½ hrnčeka medu.
Bentonitový íl –slúži na hĺbkové čistenie a detoxikáciu pleti. Najčastejšie je používaný ako hĺbková čistiaca maska na tvár, ale vďaka svojim detoxikačným účinkom je ideálnou prísadou do kúpeľa. Veľmi vhodný pre problematickú pokožku. Pridajte aspoň 1 hrnček bentonitového ílu do horúceho kúpeľa a čoskoro budete opäť fit. Pre ešte lepší účinok pridajte šťavu z jedného citróna. Môžete použiť aj iné druhy ílov, podľa typu Vašej pokožky. Detoxikačný kúpeľ Vás môže vyčerpať, preto si po ňom neplánujte už žiadne namáhavé aktivity, ale oddychujte.
Bahno z mŕtveho mora – veľmi bohaté na soli a minerály. Môžete si ním natrieť celé telo a tvár (pokiaľ nemáte citlivú pokožku) a následne oddychovať v kúpeli. Bahno pokožke dodá potrebné živiny, prečistí ju a má liečivé účinky. Pokožka sa vďaka nemu rýchlejšie regeneruje. Môže pomôcť aj s bolesťami kĺbov. Pred použitím je vhodné ho nahriať.
Soľ z mŕtveho mora – pokiaľ sa Vám práca s bahnom zdá ako babračka, môžete tiež využiť soľ z mŕtveho mora ktoré je obľúbenou prísadou do kúpeľov. Táto soľ pôsobí relaxačne na celé telo, pomáha uvoľniť bolesť svalov a kĺbov a zároveň pomôže prečistiť problematickú pokožku. Pôsobí priaznivo aj pri psoriáze. Pridajte esenciálne oleje, alebo si kúpte už predmiešanú voňavú soľ.
Himalájska ružová soľ – okrem dochutenia jedál poslúži táto soľ výborne aj na detoxikačný lúpeľ. Obsahuje viac ako 80 minerálov, ktoré zabezpečia jemnú pokožku a navyše zabezpečí aj silný detox tela. Na jeden kúpeľ potrebujete 1 hrnček tejto prirodzene ružovej soli. Pridajte esenciálne oleje ako grep, či citrónovú trávu na osvieženie, ktoré podporia prekrvenie pokožky a príjemne osviežia. Môžete tiež použiť Romantický píling – kokosový olej ešte viac zvláčni Vašu pokožku.
Epsomská soľ – táto soľ patrí medzi najľahšie dostupné. Je bohatá na magnézium a pomáha uvoľňovať svaly.
Sóda bikarbóna – zmäkčuje vodu a neutralizuje chlór a kyseliny. Zbavuje pokožku nečistôt. Pôsobí proti poteniu a eliminuje zápach. Na jeden kúpeľ pridajte ½ šálky sódy bikarbóny.
Zázvor – je výborným pomocníkom na prehriatie organizmu, je vhodný pri prechladnutí. Môžete použiť sušený zázvor, esenciálny olej, alebo niekoľko čajových lyžičiek čerstvo postrúhaného zázvoru.
Sušené kvety a bylinky - Na výber je veľké množstvo sušených kvetín aj byliniek, vyberajte podľa vône a účinkov. Na upokojenie mysle použite sušené levanduľové, alebo harmančekové kvietky. Sedavý kúpeľ z prasličky roľnej je vhodný pri bolestiach platničiek, hemoroidoch, či problémoch s obličkami. Žihľava pomáha pri reumatických bolestiach a okrem toho má protizápalový účinok a podporuje hojenie pokožky.
Jablčný ocot – výborný na prečistenie pokožky, zbaví ju odumretých buniek a rozžiari. Výborný pre problematickú pokožku, uľaví aj spálenej pokožke. Je vhodný aj ako oplach na vlasy, ktoré prečistí a zbaví nánosov. Do kúpeľa pridajte 1 až 2 hrnčeky.
Kúpeľ by mal trvať aspoň 20 minút. Vhodná je teplá až veľmi teplá voda (ale nie horúca), v prípade, že sa Vám točí hlava, pridajte viac chladnej vody.
Aký je Váš obľúbený kúpeľ? :)
Infografiku 10 prísad do relaxačného kúpeľa si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia