Uvoľnite sa a oddýchnite si – je čas na relaxačný kúpeľ [Infografika]

Uvoľnite sa a oddýchnite si – je čas na relaxačný kúpeľ  Čítaj ďalej: Uvoľnite sa a oddýchnite si – je čas na relaxačný kúpeľ [Infografika] :: BIOnatural Follow us: @bionatural on Twitter | BIOnatural.sk on Facebook

Nájsť si chvíľku pre seba. Oddych. Relax. Vypnúť a na nič nemyslieť. Toto všetko sa mi akosi vždy spája s vaňou plnou horúcej vody, všadeprítomnou vôňou a zaujímavými prísadami, vďaka ktorým je možné spraviť kúpeľ tak trochu magickým. Voňavé sviečky, či aromalampy ešte viac dotvoria atmosféru.

Napriek tomu, že vaňu doma máme, vždy zvolím rýchlejšiu sprchu a kúpeľ si doprajem málokedy :D Čo si myslím, že je trochu škoda, preto do svojho relaxačného rituálu plánujem zaradiť viac kúpeľov. Ak je Vám vo vani dlho, môžete do nej zobrať aj svojho priateľa/priateľku (samozrejme za podmienky, že sa tam obaja zmestíte :D ).

Relaxačný kúpeľ môže mať okrem relaxu viacero účinkov a to podľa prísad, ktoré doň pridáte. Zvláčnenie pokožky, privodenie lepšej nálady aromaterapiou, uvoľnenie svalov, detoxikácia organizmu, či liečenie chorôb a tlmenie bolesti – to všetko je možné tým správnym kúpeľom. Čo do neho teda pridať?

Plnotučné mlieko a med – tuky a proteíny v mlieku pokožku tela hydratujú a pomáhajú ju upokojiť. Kyselina mliečna pomôže odstrániť odumreté bunky, takže pokožka bude po kúpeli nielen hydratovaná, ale aj žiarivá. Pre najlepšie účinky použite plnotučné mlieko, na jeden kúpeľ budete potrebovať ½ - 1 liter mlieka. Účinky môžete doplniť epsomskou soľou, či esenciálnymi olejmi. Chcete sa cítiť ako kráľovná? Pridajte do kúpeľa med a sušené lupienky ruží, či iných kvetov. Med má antibakteriálne účinky a pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. Na jeden kúpeľ postačí ½ hrnčeka medu.

Bentonitový íl –slúži na hĺbkové čistenie a detoxikáciu pleti. Najčastejšie je používaný ako hĺbková čistiaca maska na tvár, ale vďaka svojim detoxikačným účinkom je ideálnou prísadou do kúpeľa. Veľmi vhodný pre problematickú pokožku. Pridajte aspoň 1 hrnček bentonitového ílu do horúceho kúpeľa a čoskoro budete opäť fit. Pre ešte lepší účinok pridajte šťavu z jedného citróna. Môžete použiť aj iné druhy ílov, podľa typu Vašej pokožky. Detoxikačný kúpeľ Vás môže vyčerpať, preto si po ňom neplánujte už žiadne namáhavé aktivity, ale oddychujte.

Bahno z mŕtveho mora – veľmi bohaté na soli a minerály. Môžete si ním natrieť celé telo a tvár (pokiaľ nemáte citlivú pokožku) a následne oddychovať v kúpeli. Bahno pokožke dodá potrebné živiny, prečistí ju a má liečivé účinky. Pokožka sa vďaka nemu rýchlejšie regeneruje. Môže pomôcť aj s bolesťami kĺbov. Pred použitím je vhodné ho nahriať.

Soľ z mŕtveho mora – pokiaľ sa Vám práca s bahnom zdá ako babračka, môžete tiež využiť soľ z mŕtveho mora ktoré je obľúbenou prísadou do kúpeľov. Táto soľ pôsobí relaxačne na celé telo, pomáha uvoľniť bolesť svalov a kĺbov a zároveň pomôže prečistiť problematickú pokožku. Pôsobí priaznivo aj pri psoriáze. Pridajte esenciálne oleje, alebo si kúpte už predmiešanú voňavú soľ.

Himalájska ružová soľ – okrem dochutenia jedál poslúži táto soľ výborne aj na detoxikačný lúpeľ. Obsahuje viac ako 80 minerálov, ktoré zabezpečia jemnú pokožku a navyše zabezpečí aj silný detox tela. Na jeden kúpeľ potrebujete 1 hrnček tejto prirodzene ružovej soli. Pridajte esenciálne oleje ako grep, či citrónovú trávu na osvieženie, ktoré podporia prekrvenie pokožky a príjemne osviežia. Môžete tiež použiť Romantický pílingkokosový olej ešte viac zvláčni Vašu pokožku.

Epsomská soľ – táto soľ patrí medzi najľahšie dostupné. Je bohatá na magnézium a pomáha uvoľňovať svaly.

Sóda bikarbóna – zmäkčuje vodu a neutralizuje chlór a kyseliny. Zbavuje pokožku nečistôt. Pôsobí proti poteniu a eliminuje zápach. Na jeden kúpeľ pridajte ½ šálky sódy bikarbóny.

Zázvor – je výborným pomocníkom na prehriatie organizmu, je vhodný pri prechladnutí. Môžete použiť sušený zázvor, esenciálny olej, alebo niekoľko čajových lyžičiek čerstvo postrúhaného zázvoru.
Sušené kvety a bylinky - Na výber je veľké množstvo sušených kvetín aj byliniek, vyberajte podľa vône a účinkov. Na upokojenie mysle použite sušené levanduľové, alebo harmančekové kvietky. Sedavý kúpeľ z prasličky roľnej je vhodný pri bolestiach platničiek, hemoroidoch, či problémoch s obličkami. Žihľava pomáha pri reumatických bolestiach a okrem toho má protizápalový účinok a podporuje hojenie pokožky.

Jablčný ocot – výborný na prečistenie pokožky, zbaví ju odumretých buniek a rozžiari. Výborný pre problematickú pokožku, uľaví aj spálenej pokožke. Je vhodný aj ako oplach na vlasy, ktoré prečistí a zbaví nánosov. Do kúpeľa pridajte 1 až 2 hrnčeky.

Kúpeľ by mal trvať aspoň 20 minút. Vhodná je teplá až veľmi teplá voda (ale nie horúca), v prípade, že sa Vám točí hlava, pridajte viac chladnej vody.

Aký je Váš obľúbený kúpeľ? :)

Infografika - 10 prísad do relaxačného kúpeľa (kliknite pre zväčšenie):

10 prísad do relaxačného kúpeľa

Vložte is obrázok na vašu web stránku

Infografiku 10 prísad do relaxačného kúpeľa si môžete zadarmo vložiť na vašu webstránku, jediná podmienka je aby ste to vložili cez kód ktorý je nižšie. Stačí ho jednoducho skopírovať a vložiť:


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1