Vitamíny v kozmetike vám zabezpečia žiarivú a krásnu pleť

Vitamíny v kozmetike vám zabezpečia žiarivú a krásnu pleť

Vitamíny sú pre naše telo mimoriadne dôležité a zabezpečujú jeho správne fungovanie. Ich nedostatok sa prejavuje rôznymi zdravotnými problémami, a preto je ich prísun nevyhnutný. V poslednej dobe sa na trhu objavuje čoraz viac kozmetických prípravkov, ktoré sa chvália obsahom vitamínov. Nie je to prekvapivé, potrebuje ich aj naša pleť a vitamíny v kozmetike sú pre ňu naozaj drahocennosť.

Vitamíny v kozmetike – vitamín C

Vitamín C je v kozmetike čoraz populárnejší a veľa značiek ponúka pleťové masky alebo séra, ktoré ho obsahujú. Označuje sa za skutočný kozmetický zázrak. Je to najmä preto, lebo zabezpečuje ochranu proti oxidačnému stresu a zabraňuje tvorbe rozšírených žiliek.

Hovorí sa o ňom aj v súvislosti so spomalením starnutia pokožky, pretože podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, vďaka čomu je pleť mladistvá, pružnejšia a svieža. K jeho plusom patrí aj to, že má depigmentačné účinky a zosvetľuje aj fliačiky po akné. Kozmetika s vitamínom C pleť omladzuje, rozjasňuje a zjednocuje jej tón.

Vitamín A

Vitamín A si získava, podobne ako vitamín C, čoraz väčšie množstvo fanúšičiek, pretože pleť je vďaka nemu sviežejšia, hladšia a zdravšia. Retinol sa stáva doslova legendou vo svete prípravkov proti starnutiu pleti.

Pri pravidelnom používaní sa výrazne zlepšuje stav pleti, je omnoho hladšia a vrásky sa vyhladzujú. Zo začiatku síce retinol môže pleť podráždiť, dokonca sa môže stav pleti zhoršiť, ale tento stav netrvá dlho. Pri používaní prípravkov s retinolom sa zvyšuje citlivosť pleti na svetlo a slnečné žiarenie, a preto nesmiete zabúdať na kvalitný denný krém s vyšším ochranným faktorom.

Vitamín B

Vitamín B tvorí skupina viacerých vitamínov - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12, ktoré pracujú ako komplex, ale využívajú sa aj individuálne. V kozmetike sa najčastejšie využívajú vitamíny B3 a B6.

Vitamín B3 poznáme aj ako niacínamid, ktorý pomáha zmenšovať zväčšené póry, zjemňovať nerovnomerný odtieň pokožky, vyhladzovať jemné vrásky a zvyšovať elasticitu pokožky. Posilňuje bariéru pokožky a prispieva k jej regenerácii. Znižuje tiež hyperpigmentáciu a zlepšuje celkový vzhľad pokožky. Pokojne o ňom môžeme napísať, že je bojovníkom s akné, suchou pokožkou aj zvýšenou pigmentáciou.

Vitamín B6 vyrovnáva úroveň mazu, pleť sa menej mastí. Účinkuje aj na vlasy, podporuje ich zdravý vzhľad a zvyšuje účinok prípravkov proti lupinám.

Vitamín B2, teda Riboflavín, rozjasňuje pleť, pomáha proti akné a zlepšuje stav vlasov a nechtov.

Vitamín B5 sa volá aj Panthenol a vyznačuje sa veľmi dobrými hydratačnými a protizápalovými účinkami.

Vitamín B7 je známy aj ako Biotín, a používa sa na posilnenie vlasov.

Vitamín B9, teda kyselina listová, sa využíva v boji so starnutím pleti.

Vitamíny v kozmetike vám zabezpečia žiarivú a krásnu pleť

Vitamín E

Vitamín E poznáme aj pod názvom tokoferol a keďže je veľmi silný antioxidant, pôsobí proti voľným radikálom. Viditeľne prispieva k regenerácii a hydratácii pokožky, a preto je obľúbenou ingredienciou. Pomáha predchádzať vzniku vrások, výrazne prispieva k hydratáciu aj suchej pokožky a zlepšuje pevnosť vlasov. To však nie je všetko, lebo vlasy sú hodvábne jemné, hladšie a lesklejšie.

Vitamín D

Vitamín D sa nazýva aj slnečný vitamín, pretože ho produkuje naše telo po dopade slnečných lúčov na pokožku. Kým v lete jeho nedostatok takmer nehrozí, v zime ho dopĺňame najmä v podobe tabliet i kvapiek. Potrebujeme ho pre zdravé a silné kosti, zuby, nechty i vlasy. Vitamín D zabraňuje predčasnému starnutiu kože, podporuje regeneráciu pokožky, zlepšuje jej hojenie, bojuje proti suchej pleti.

Rovnako ako naša pokožka, potrebuje množstvo vitamínov aj naše telo. Viete ktoré to sú?

foto: flickr.com, flickr.com


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.