Vnútorné užívanie éterických olejov? Vyskúšajte to!

Vnútorné užívanie éterických olejov? Vyskúšajte to!

Sú veľmi obľúbené pri aróma terapii a  masážach. Ale aj pri vnútornom užívaní môžu mať naozaj pozitívne účinky pri rôznych neduhoch. A  preto sa ich oplatí vyskúšať aj týmto spôsobom. Ako teda používať éterické oleje vnútorne?

Naučte sa užívať esenciálne oleje vnútorne

V  prvom rade by ste si mali uvedomiť, že éterické oleje sú primárne určené na vonkajšie použitie. Ak sa preto rozhodnete vyskúšať aj ich vnútorné použitie, zaobstarajte si kvalitný olej! Najlepšie 100%-ný esenciálny olej v bio kvalite, ktorý neobsahuje žiadnu chémiu, ale len výťažky zo samotných rastlín. Tieto oleje sú mimoriadne koncentrované. Začnite ich preto užívať veľmi opatrne, doslova po kvapkách. Keď zistíte, ako na ne Vaše telo reaguje, dávku môžete zvýšiť. Dôležité je tiež vedieť, či na olej alebo jeho časti nie ste alergický. Môže sa zdať, že užívanie éterických olejov vnútorne je nebezpečné. Avšak éterický olej účinkuje porovnateľne aj pri skutočne kvalitnej masáži. Časti oleja a jeho látky totiž pri masáži prenikajú do krvi tak, ako pri jeho vnútornom užívaní. Ako však olej vnútorne aplikovať? Existuje viac možností:

  • Priame kvapnutie oleja do úst (na jazyk, pod jazyk)
  • Zriedenie oleja
  • Prehĺtanie v  kapsulách

Aplikácia záleží od konkrétneho druhu oleja. Niektoré doslova nie je vhodné priamo prehĺtať, ako napríklad harmančekový olej. Iné sa zas nemusíte báť nakvapkať do úst, ako napríklad tea tree olej. Niektoré zas môžete zriediť v  rastlinnom oleji, prípadne nakvapkať na lyžičku s  medom. A  niektoré sú dokonca vhodné aj ako prísada pri varení. Vyskúšali ste už esenciálny oreganový olej pridať do paradajkovej omáčky? Varením sa síce jeho účinky stratia, no chuť bude nezameniteľná.

Zapamätajte si tiež to, že vnútorné užívanie esenciálnych olejov nie je určené pre tehotné a  dojčiace matky. V  tomto prípade si pre liečebné účely radšej doprajte armaterapiu. Taktiež sa éterické oleje neodporúčajú pre epileptikov a  ľudí s  vysokým krvným tlakom. Pokiaľ ide o  deti, interné užívanie esenciálnych olejov je do veku 6 rokov nevhodné.

Účinky esenciálnych olejov pri vnútornom užívaní

Už viete, aké sú možnosti vnútornej aplikácie esenciálnych olejov. Čo však ich účinky? Vyskúšajte napríklad tieto:

Citrónová tráva. Máte chrípku? Na zníženie telesnej teploty je vynikajúci práve tento olej. Pridajte zopár kvapiek do čaju a  pite niekoľkokrát denne. Keďže tento esenciálny olej funguje tiež ako prírodný konzervačný prostriedok, používa sa aj v  kulinárstve. Vynikajúci je v  malých množstvách aj ako prísada do niektorých polievok a  omáčok.

Mäta prieporná. Tento olej je vynikajúci pri problémoch s  trávením. Stačí pár kvapiek na jazyk a  žalúdku sa uľaví.

Esenciálny olej Mäta prieporná

Kadidlo. Má pozitívne účinky pri liečbe močových infekcií. Pôsobí tiež ako analgetikum počas menštruačných bolestí, kedy zároveň aj upokojuje. 3-4 kvapky tohto oleja nakvapkajte na lyžičku s  rastlinným olejom a  prehltnite.

Muškátový oriešok. Je prírodné analgetikum, ktoré pomáha aj pri reumatických bolestiach. Zároveň uvoľňuje kŕče a  pôsobí aj proti nadúvaniu. Pár kvapiek sa môže pridávať do sladkých alebo pikantných pokrmov. Keďže zmierňuje bolesti, môžete si ním masírovať ďasná pri bolestiach zubov. Pozor! Tento olej sa kedysi používal aj na vyvolanie pôrodu. Určite ho nemôžu užívať tehotné ženy.  

Éterický olej eukalyptus

Fenikel. Je účinný pri poruchách tráviaceho traktu, problémoch so zažívaním, nadúvaním a  pocitom plnosti. Odporúčaná denná dávka tohto oleja je 0,1 až 0,6 ml, avšak interne sa nemá užívať dlhodobo.

Rasca. Taktiež účinkuje pri tráviacich problémoch. Denne si môžete dať 3 až 6 kvapiek tohto oleja.

Škoricová kôra. Tento esenciálny olej je veľmi účinný pri kŕčoch tráviaceho traktu, nadúvaní a  plynatosti. Avšak tento olej musí byť riedený nosným olejom a  prijímaný len prostredníctvom kapsúl!

Eukalyptus Je určený pre ľudí so zápalmi dýchacích ciest. Odporúčaná denná dávka pri internom užívaní je 0,3 až 0,6 g oleja. Nevhodný je však pre ľudí trpiacich zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu, žlčových ciest a  pre ľudí s  ochoreniami pečene.

Levanduľa. Pomáha pri nervozite a  problémoch spojených s  nervozitou, ako výkyvy nálad, nespavosť a  brušné kŕče. Denná dávka je 1 – 4 kvapky a  môže sa prijímať napríklad na kocke cukru.

Vnútorné užívanie éterických olejov je výhodné najmä preto, že ich terapeutické účinky sa tak zvyšujú. Vďaka nim môžete dosiahnuť skutočné zlepšenie svojich problémov. V  prípade akýchkoľvek pochybností sa však o  vnútornom užívaní esenciálnych olejov poraďte so svojim lekárom.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty7