Všestranné kakao
Kakao. Niektorí ho považujú za nápoj bohov, iní za „superpotravinu“, ďalší zas za neodolateľnú pochúťku. Možno však konštatovať, že pre kakao sú charakteristické všetky tieto označenia. No nie každý vie, že kakao je aj omnoho viac, ako potravina. Kakaové maslo vylisované z bôbov kakaovníka sa totiž pre svoje vlastnosti s obľubou využíva aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Kakao teda stojí za to, aby ste sa o ňom dozvedeli omnoho viac.
Kde sa vzalo kakao
Za domovinu kakaa sa považuje Mexiko. Práve Aztékovia a Mayovia si ako prví pripravovali kakaový nápoj podobný tomu dnešnému. Ten ich bol však omnoho hustejší a dochucovali si ho, na rozdiel od nás, pridaním chilli a vanilky. Za to, že kakao poznáme aj u nás v Európe, vďačíme Krištofovi Kolumbovi. Ten ho priviezol do Španielska, kde sa stalo obľúbenou pochúťkou. Už vtedy bolo kakao považované za stimulant a v Anglicku dokonca aj za afrodiziakum. Kakaové bôby využívali aj alchymisti, ktorí ich označovali ako čierne zrno. Ktovie, na čo...
Čo je to kakao?
Táto otázka sa možno bude zdať zvláštna. No ak sa povie kakao, ľudia si zväčša predstavia len tmavohnedý prášok horkej chuti. Málokto vie, ako a z akej rastliny sa vlastne kakaový prášok získava. Kakaovník (Theobroma cacao) je strom, ktorý rastie výlučne v rovníkových oblastiach. Je vždy zelený a môže dosiahnuť výšku až 15 metrov. Najdôležitejší pre človeka je na tomto strome samozrejme plod.
Ten vyzerá ako akýsi veľký struk, ktorý môže mať až pol kilogramu. Plody sa zbierajú zrelé. Majú vtedy žltú až tmavohnedú farbu. Vo vnútri takéhoto plodu kakaovníka sa nachádzajú semená – kakaové bôby. A práve tie sú určené na ďalšiu úpravu a spracovanie.
Ako spracovanie kakaa vlastne prebieha? Kakaové bôby sa najskôr triedia a čistia. Nasleduje ich praženie pri teplotách okolo 130 stupňov Celzia. Nakoniec sa tieto bôby rozdrvia a pomelú. Z takto spracovaných kakaových bôbov sa získavajú tri dôležité suroviny, ktoré sú východiskom pre výrobu ďalších produktov z kakaa:
- kakaová hmota
- kakaový prášok
- kakaové maslo
Práve z kakaovej hmoty sa vyrába azda najobľúbenejšia potravina na svete – čokoláda. Čím viac kakaovej hmoty čokoláda obsahuje, tým je samozrejme kvalitnejšia. Kakaový prášok sa zas používa na výrobu mliečneho nápoja - dobre známeho kakaa.
Všetkým cukrárom a kuchárom je tiež jasné, že sa pridáva aj do múčnikov a rôznych jedál. Kakaové maslo je zas neoceniteľné v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Či už samotné alebo ako prídavok rôznych kozmetických produktov.
Účinky kakaa na človeka
Nie je náhoda, že kakao je považované za „superpotravinu“. Vďačí za to najmä svojmu obsahu. Je totiž známe, že kakao obsahuje až okolo 300 chemicky identifikovateľných látok! Je medzi nimi množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. Práve antioxidantov obsahuje kakao až tri krát viac ako zelený čaj. Je aj zdrojom horčíka, ktorého v bežnej potrave nie je práve dostatok.
Významnou zložkou kakaa je tiež alkaloid theobromin. Ten má na človeka podobné účinky ako kofeín. Je tiež známe, že vďaka obsahu ďalších látok, ako napríklad dopamín alebo arginín, pôsobí kakao, resp. čokoláda na človeka ako afrodiziakum, či dokonca navodzuje pocity šťastia, blaženosti a dobrej nálady. Takto teda pôsobí kakao na človeka, ak sa užíva ako nápoj, či potravina. Aké má ale účinky na najväčší orgán ľudského tela – pokožku?
Kakaové maslo a ľudská pokožka
Kakaové maslo sa v kozmetickom a farmaceutickom priemysle využíva naozaj hojne. Či už ako prídavok rôznych produktov, ale aj samotné. Bio kakaové maslo sa topí pri teplote ľudského tela, a preto je obľúbené ako krém a balzam. Je vhodné pre všetky typy pokožky, dokonca aj pre tú zrelú, mimoriadne suchú a citlivú. Možno ho tiež použiť na celé telo – od tváre a pier, cez ruky, až po pokožku nôh. K jeho hlavným účinkom patria:
Ak si chcete kakaové maslo kúpiť, určite voľte kvalitné bio kakaové maslo. Len vďaka nemu bude totiž pri pravidelnom používaní Vaša pokožka naozaj krásna, zdravá a hydratovaná.
Možno ste ani Vy o týchto úžasných vlastnostiach kakaa doposiaľ nevedeli. Zrejme sa na túto „superpotravinu“ budete odteraz dívať inými očami a zaradíte ju do svojho jedálnička, ale aj do starostlivosti o telo, omnoho častejšie!
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.
Gabriela
RE Milan Gschiel: Dobrý deň, áno samozrejme môžete avšak treba brať do úvahy jeho nízky ochranný faktor. Ak ho pridáte do krému tak zabezpečí skôr hydratáciu pokožky a tuhšiu konzistenciu krému než skutočnú ochranu pred slnkom. Preto by základ oleja na opaľovanie mal tvoriť olej alebo zložka s vyšším ochranným faktorom.
Milan Gschiel
Pekný deň. Mám prosbu aj otázku. Môže sa použiť bio kakao do krému na opalovanie?
Vyrábam krémy a oleje na opaľovanie doma
(pre vlastnú potrebu), nakoľko tým v predaji neverím. Príliš vela chémie . Za radu veľmi pekne ďakujem. Buďte v zdraví