Všetko o rastlinných maslách. Ako pomôžu vašim vlasom a pleti?

Všetko o rastlinných maslách. Ako pomôžu vašim vlasom a pleti?

Rastlinné maslá sú čoraz obľúbenejšie. Niet sa čo čudovať. Majú totiž úžasné účinky na pokožku celého tela, ale aj na vlasy. Ako však spoznáte, že je rastlinné maslo skutočne kvalitné? A ako by ste ho mali používať? Čo je vlastne rastlinné maslo? Odpovede na všetky tieto otázky, a ešte omnoho viac, sa dozviete v tomto článku.

Čo sú rastlinné maslá

Rastlinné maslá sú vyrábané z extraktov z rôznych prírodných zdrojov, napríklad častí rastlín, rôznych semien alebo jadier orechov. Sú omnoho hustejšie a hutnejšie ako krémy. Neobsahujú totiž vodu.

Naopak, sú plné aktívnych zložiek, mastných kyselín a olejov. Kvalitu rastlinného masla charakterizuje napríklad aj jeho vôňa, spôsob extrakcie, či konzistencia. Každé rastlinné maslo má na pokožku alebo vlasy iné účinky, a to v závislosti od jeho aktívnych zložiek. No spravidla majú rastlinné maslá upokojujúce, hydratačné, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Telové maslá Pozrite si ponuku našich telových masiel. Kúpiť »

Môžu sa používať samostatne alebo po zmiešaní s rôznymi kozmetickými produktmi. Vhodné sú dokonca aj na prípravu vlastnej domácej kozmetiky. Pri kontakte s pokožkou sa totiž maslo topí a tak dodáva vlasom a pleti hebkosť a jemnosť. Naopak, zmierňuje podráždenie a drsnosť pokožky. Dajú sa teda považovať za univerzálne zmäkčovadlá pleti.

Typy rastlinných masiel

Aká konzistencia rastlinného masla vám najviac vyhovuje? Tuhá a pevná alebo skôr jemná a vláčna? Z hľadiska tvrdosti rozlišujeme tieto typy masiel:

 1. Tvrdé. Majú podobnú konzistenciu ako vosk. Pri styku s pokožkou sa netopia a ťažšie sa vstrebávajú. Pleť nevysušujú.
 2. Polotvrdé. Majú mierne pevnú textúru a pri kontakte s pokožkou sa topia.
 3. Polomäkké. Dobre sa s nimi pracuje, vpíjajú sa do pokožky.
 4. Mäkké. Sú hladké a krémové. Vynikajúco sa rozotierajú a ľahko topia pri kontakte s pleťou.

Zloženie rastlinných masiel

Ak má byť rastlinné maslo naozaj kvalitné, musí obsahovať len prírodné zložky. Mali by to byť zmesi rôznych olejov, ktoré sa získavajú z orechov, bôbov, jadier alebo semien rastlinného pôvodu. Takéto kvalitné maslo obsahuje tiež množstvo vitamínov a minerálov. Naopak, neobsahuje takmer žiadnu vodu. Práve nízky obsah vody zaručuje, že nie sú potrebné žiadne syntetické chemikálie a konzervanty.

Maslo murumuru

Textúra masla môže byť rôzna. Od jemnej a našľahanej, cez polotvrdú, až po tuhú. Pravdaže, zložky, ktoré si uvedieme, neobsahujú všetky rastlinné maslá. Každé rastlinné maslo je totiž svojim zložením iné. Najčastejšie však obsahujú esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, minerály, bielkoviny, antioxidanty, polyfenoly, fytosteroly a tokoferol. Rozoberme si teda, aké majú jednotlivé zložky účinky.

Esenciálne mastné kyseliny

 • Vytvárajú a udržiavajú prirodzenú olejovú bariéru pokožky
 • Vyživujú bunky a pomáhajú vylučovať toxíny
 • Tvoria na pokožke antimikrobiálnu bariéru a tak ju chránia pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi
 • Hydratujú pleť, predchádzajú jej predčasnému starnutiu, podporujú mladistvý vzhľad
 • Zlepšujú textúru vlasov a pokožky

Vitamíny

Bielkoviny

 • Regenerujú tkanivá a bunky
 • Spomaľujú nástup príznakov starnutia
 • Prispievajú k celkovej imunite a k rastu svalov

Minerály

 • Podporujú exfoliáciu
 • Majú antioxidačné vlastnosti
 • Chránia pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia
 • Regulujú produkciu mazu a tak chránia najmä mastnú a citlivú pleť
 • Podporujú rast silnejších, zdravších a pevnejších vlasov

Antioxidanty

 • Pomáhajú vyhladzovať jemné linky a redukovať vrásky
 • Podporujú regeneráciu buniek a tým dodávajú pleti mladistvý vzhľad
 • Tonizujú pleť a zjednocujú jej farebný tón, predchádzajú vzniku pigmentových škvŕn
 • Posilňujú vlasy a bránia ich vypadávaniu

Polyfenoly

 • Majú antioxidačné účinky
 • Chránia pleť pred nezdravým UV žiarením
 • Chránia pleť pred škodlivými baktériami, vonkajším prostredím a oxidačným stresom
 • Podporujú regeneráciu kožných buniek
 • Bránia rozpadu kolagénu a tak udržiavajú pružnosť pokožky
 • Udržiavajú prirodzenú vlhkosť v pleti a vlasoch

Fytosteroly

 • Uľahčujú hojenie rôznych kožných rán, ekzémov a ochorení
 • Pomáhajú pri podráždení pokožky, zmierňujú svrbenie
 • Majú protizápalové vlastnosti
 • Napomáhajú prirodzenej produkcii kolagénu
 • Znižujú fotocitlivosť pokožky (citlivosť na slnečné žiarenie)

Tokoferoly

 • Chránia pleť a vlasy pred škodlivinami z okolitého prostredia a pred UV žiarením
 • Zmierňujú príznaky starnutia tým, že napínajú pleť
 • Majú protizápalové účinky
 • Pomáhajú rýchlejšie hojiť rany
 • Majú prirodzené konzervačné vlastnosti

Rastlinné maslá a možné riziká

Tak, ako je to pri každej kozmetike, aj rastlinné maslá môžu v ojedinelých prípadoch spôsobiť alergiu, respektíve nemusia sadnúť každému typu pleti. Aké sú riziká pri rastlinných maslách? V prvom rade platí, že sa nesmú konzumovať. Až na niektoré výnimky, napríklad Bio kokosový olej, sú určené výhradne na vonkajšie použitie.

Bambucké maslo

Predtým, ako začnete rastlinné maslá používať, mali by ste si urobiť malý test. Na vnútornú stranu ruky naneste maličké množstvo vybraného masla a počkajte 48 hodín, či sa neobjaví alergická reakcia. Ak nie, maslo môžete bezpečne používať. Aké alergické reakcie sa môžu prejaviť? Napríklad žihľavka, svrbenie, opuch, či iné podráždenie. Ak niečo také na pokožke po použití masla zbadáte, okamžite ho prestaňte používať.

Takisto platí, že ak máte napríklad alergiu na orechy, určite by ste nemali používať maslá vyrábané z orechov.

Niektoré maslá môžu byť nevhodné pre citlivú, aknóznu alebo veľmi mastnú pleť. A to najmä tie, ktoré sú priveľmi mastné, hutné a zanechávajú na pleti film. Takéto maslá používajte len na veľmi suchú, až popraskanú kožu. Vo všeobecnosti však platí, že kvalitné rastlinné maslá sú pokožkou veľmi dobre tolerované a majú na ňu mimoriadne pozitívne účinky.

Čo určuje kvalitu rastlinného masla?

Ak chcete kvalitný produkt, mali by ste rastlinné maslá kupovať od overených výrobcov. To, či je rastlinné maslo kvalitné alebo nie, môžete často spoznať aj na prvý pohľad. Pomôžu vám tieto jeho charakteristiky:

 1. Vôňa. Čisté prírodné rastlinné maslo neobsahuje žiadne parfumy a umelé vône. Jeho vôňa by mala byť jemná, oriešková, respektíve charakteristická pre rastlinný produkt, z ktorého je maslo vyrobené.
 2. Spôsob výroby. Kvalitné maslá sú nerafinované, surové, organické. Čítajte preto na obale alebo pri popise produktu, akým spôsobom bolo dané maslo vyrobené.
 3. Konzistencia. Každé rastlinné maslo môže mať inú konzistenciu. Niektoré sú tuhé a dajú sa doslova strúhať, iné zas majú konzistenciu kaše. Ak je teda maslo napríklad redšie, nemusí to znamenať, že je nekvalitné.
 4. Zložky, ktoré obsahuje. Pri nákupe masla sa určite zamerajte aj na jeho zloženie. Ak obsahuje chemické zložky, nejedná sa o kvalitný bio produkt. Niektoré maslá však môžu byť kvôli ich príliš silnej vôni, či obsahu živín, miešané s ďalšími prírodnými produktmi.
 5. Farba. Čisté prírodné maslá nesmú byť nijako dofarbované. Ich farba je spravidla prirodzená, zemitá, v odtieňoch bielej, žltej, či svetlohnedej.

Pokiaľ ide o cenu masla, tá sa odvíja od druhu rastlinnej zložky, z ktorej je maslo vyrobené, od typu spracovania masla a tiež od dodávateľa.

Ako skladovať rastlinné maslo?

Ak máte väčšie balenie masla, respektíve ho chcete používať dlhšiu dobu, musíte ho správne skladovať. Maslá, ktoré obsahujú viac nenasýtených mastných kyselín, môžu mať kratšiu trvanlivosť. Naopak tie, ktoré obsahujú viac vitamínu E, majú dlhšiu trvanlivosť, keďže táto zložka bráni oxidácii a spomaľuje proces starnutia.

Maslo murumuru

Aby si maslo uchovalo svoje vlastnosti čo najdlhšie, skladujte ho na suchom, chladnom a tmavom mieste, vo vzduchotesnej nádobe. Správne skladované maslo môže mať trvanlivosť aj dva roky.

Použitie rastlinných masiel

Každé rastlinné maslo má odlišné zloženie a kombináciu vlastností, vďaka ktorým je jedinečné. Všetky však majú niekoľko spoločných charakteristík. A to je najmä ich všestrannosť, ktorá umožňuje používať ich na rôzne časti tela – od vlasov, až po chodidlá.

Rastlinné maslá majú zjemňujúce, regeneračné, zvláčňujúce, hydratačné, upokojujúce a hojivé účinky. Na pokožku ich možno nanášať priamo, prípadne v kombinácii s inými prírodnými produktmi, napríklad éterickými olejmi. Sú tiež skvelé na výrobu domácej kozmetiky. Ak sa rozhodnete nanášať ich na pleť bez úprav, ideálne je, ak je pokožka vlhká po sprchovaní.

Pre silnú hydratáciu a účinnejšie preniknutie do pokožky ich použite večer pred spaním. Čisté rastlinné maslá netreba nanášať vo veľkých množstvách. Ak sa rozhodnete vyrábať si domácu kozmetiku, odporúča sa pri miešaní s inými rastlinnými alebo éterickými olejmi maslá najprv roztopiť na miernom ohni v nádobe s dvojitým dnom. Odporúčaná miera jednotlivých konzistencií na cca 100 ml rastlinného masla je 30 kvapiek éterických olejov a 5% nosného rastlinného oleja. Toto miešanie rastlinných masiel s olejmi umožňuje prispôsobiť ich potrebám jednotlivých typov pleti.

Výhody a účinky masiel

Opäť platí, že každé maslo je individuálne a má iné účinky na pleť. Ak by sme však mali maslá rozdeliť do niekoľkých skupín (podľa toho, z akého rastlinného zdroja pochádzajú alebo aká je ich hlavná zložka), účinky by sa dali zovšeobecniť asi takto:

 1. Orechové maslá. Pleť zjemňujú, vyhladzujú a hĺbkovo hydratujú. Môžete ich používať na akýkoľvek typ pokožky a majú široké použitie – pri výrobe kozmetiky, ako masážne krémy, na starostlivosť o pleť, aj vlasy. Upokojujú pri kožných ranách a uštipnutiach, zmierňujú výskyt škvŕn a celulitídy, podporujú tvorbu kolagénu. Do tejto skupiny patrí napríklad bambucké maslo.
 2. Maslá zo semien. Hydratujú bez toho, aby zanechávali mastný film. Sú skvelé pre suchú, až šupinatú a podráždenú pleť, keďže vyvažujú produkciu oleja v pokožke. Chránia pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia, UV žiarením a pôsobia antioxidačne. Sú omladzujúce, keďže zmierňujú prejavy starnutia ako vrásky a linky. Sem patrí napríklad maslo murumuru alebo mangové maslo.
 3. Maslá z bôbov (fazúľ). Majú vyživujúce, zvlhčujúce a zjemňujúce účinky. Vyrovnávajú farebný tón pleti a zmierňujú nadmernú pigmentáciu. Chránia pokožku pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Z tejto skupiny môžete vyskúšať napríklad sójové alebo kakaové maslo.

Aké rastlinné maslo si vybrať?

Ponuka je bohatá a rastlinných masiel je skutočne veľa. Tak ako si vybrať to správne pre seba? Určite si vyberte buď čisto prírodné alebo bio rastlinné maslo. Takéto maslá majú najvyššiu kvalitu a tak aj najviac pozitívnych účinkov na pleť a vlasy.

Záleží tiež od typu vašej pokožky. Aj keď sú maslá dobre tolerované všetkými typmi pleti, niektoré vám nemusia sadnúť. Napríklad na mastnú pleť s akné nie sú vhodné maslá, ktoré sa pomaly vstrebávajú. Mastný film na pokožke môže stav zhoršiť.

Rýchlo sa vstrebávajúce maslá však môžete používať, nech už máte akýkoľvek typ pokožky. Sú ľahké, zanechajú pleť hladkú a zvlhčenú.

Aký je typ vašej pleti? A máte svoje obľúbené rastlinné maslo, ktoré robí s vašou pokožkou zázraky? V našom e-shope nájdete kvalitné rastlinné maslá pre všetky typy pokožky.

foto: wikipedia.org, flickr.com, pxhere.com, wikipedia.org,


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6