Rastlinné maslá sú čoraz obľúbenejšie. Niet sa čo čudovať. Majú totiž úžasné účinky na pokožku celého tela, ale aj na vlasy. Ako však spoznáte, že je rastlinné maslo skutočne kvalitné? A ako by ste ho mali používať? Čo je vlastne rastlinné maslo? Odpovede na všetky tieto otázky, a ešte omnoho viac, sa dozviete v tomto článku.
Rastlinné maslá sú vyrábané z extraktov z rôznych prírodných zdrojov, napríklad častí rastlín, rôznych semien alebo jadier orechov. Sú omnoho hustejšie a hutnejšie ako krémy. Neobsahujú totiž vodu.
Naopak, sú plné aktívnych zložiek, mastných kyselín a olejov. Kvalitu rastlinného masla charakterizuje napríklad aj jeho vôňa, spôsob extrakcie, či konzistencia. Každé rastlinné maslo má na pokožku alebo vlasy iné účinky, a to v závislosti od jeho aktívnych zložiek. No spravidla majú rastlinné maslá upokojujúce, hydratačné, antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
Môžu sa používať samostatne alebo po zmiešaní s rôznymi kozmetickými produktmi. Vhodné sú dokonca aj na prípravu vlastnej domácej kozmetiky. Pri kontakte s pokožkou sa totiž maslo topí a tak dodáva vlasom a pleti hebkosť a jemnosť. Naopak, zmierňuje podráždenie a drsnosť pokožky. Dajú sa teda považovať za univerzálne zmäkčovadlá pleti.
Aká konzistencia rastlinného masla vám najviac vyhovuje? Tuhá a pevná alebo skôr jemná a vláčna? Z hľadiska tvrdosti rozlišujeme tieto typy masiel:
Ak má byť rastlinné maslo naozaj kvalitné, musí obsahovať len prírodné zložky. Mali by to byť zmesi rôznych olejov, ktoré sa získavajú z orechov, bôbov, jadier alebo semien rastlinného pôvodu. Takéto kvalitné maslo obsahuje tiež množstvo vitamínov a minerálov. Naopak, neobsahuje takmer žiadnu vodu. Práve nízky obsah vody zaručuje, že nie sú potrebné žiadne syntetické chemikálie a konzervanty.
Textúra masla môže byť rôzna. Od jemnej a našľahanej, cez polotvrdú, až po tuhú. Pravdaže, zložky, ktoré si uvedieme, neobsahujú všetky rastlinné maslá. Každé rastlinné maslo je totiž svojim zložením iné. Najčastejšie však obsahujú esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, minerály, bielkoviny, antioxidanty, polyfenoly, fytosteroly a tokoferol. Rozoberme si teda, aké majú jednotlivé zložky účinky.
Tak, ako je to pri každej kozmetike, aj rastlinné maslá môžu v ojedinelých prípadoch spôsobiť alergiu, respektíve nemusia sadnúť každému typu pleti. Aké sú riziká pri rastlinných maslách? V prvom rade platí, že sa nesmú konzumovať. Až na niektoré výnimky, napríklad Bio kokosový olej, sú určené výhradne na vonkajšie použitie.
Predtým, ako začnete rastlinné maslá používať, mali by ste si urobiť malý test. Na vnútornú stranu ruky naneste maličké množstvo vybraného masla a počkajte 48 hodín, či sa neobjaví alergická reakcia. Ak nie, maslo môžete bezpečne používať. Aké alergické reakcie sa môžu prejaviť? Napríklad žihľavka, svrbenie, opuch, či iné podráždenie. Ak niečo také na pokožke po použití masla zbadáte, okamžite ho prestaňte používať.
Takisto platí, že ak máte napríklad alergiu na orechy, určite by ste nemali používať maslá vyrábané z orechov.
Niektoré maslá môžu byť nevhodné pre citlivú, aknóznu alebo veľmi mastnú pleť. A to najmä tie, ktoré sú priveľmi mastné, hutné a zanechávajú na pleti film. Takéto maslá používajte len na veľmi suchú, až popraskanú kožu. Vo všeobecnosti však platí, že kvalitné rastlinné maslá sú pokožkou veľmi dobre tolerované a majú na ňu mimoriadne pozitívne účinky.
Ak chcete kvalitný produkt, mali by ste rastlinné maslá kupovať od overených výrobcov. To, či je rastlinné maslo kvalitné alebo nie, môžete často spoznať aj na prvý pohľad. Pomôžu vám tieto jeho charakteristiky:
Pokiaľ ide o cenu masla, tá sa odvíja od druhu rastlinnej zložky, z ktorej je maslo vyrobené, od typu spracovania masla a tiež od dodávateľa.
Ak máte väčšie balenie masla, respektíve ho chcete používať dlhšiu dobu, musíte ho správne skladovať. Maslá, ktoré obsahujú viac nenasýtených mastných kyselín, môžu mať kratšiu trvanlivosť. Naopak tie, ktoré obsahujú viac vitamínu E, majú dlhšiu trvanlivosť, keďže táto zložka bráni oxidácii a spomaľuje proces starnutia.
Aby si maslo uchovalo svoje vlastnosti čo najdlhšie, skladujte ho na suchom, chladnom a tmavom mieste, vo vzduchotesnej nádobe. Správne skladované maslo môže mať trvanlivosť aj dva roky.
Každé rastlinné maslo má odlišné zloženie a kombináciu vlastností, vďaka ktorým je jedinečné. Všetky však majú niekoľko spoločných charakteristík. A to je najmä ich všestrannosť, ktorá umožňuje používať ich na rôzne časti tela – od vlasov, až po chodidlá.
Rastlinné maslá majú zjemňujúce, regeneračné, zvláčňujúce, hydratačné, upokojujúce a hojivé účinky. Na pokožku ich možno nanášať priamo, prípadne v kombinácii s inými prírodnými produktmi, napríklad éterickými olejmi. Sú tiež skvelé na výrobu domácej kozmetiky. Ak sa rozhodnete nanášať ich na pleť bez úprav, ideálne je, ak je pokožka vlhká po sprchovaní.
Pre silnú hydratáciu a účinnejšie preniknutie do pokožky ich použite večer pred spaním. Čisté rastlinné maslá netreba nanášať vo veľkých množstvách. Ak sa rozhodnete vyrábať si domácu kozmetiku, odporúča sa pri miešaní s inými rastlinnými alebo éterickými olejmi maslá najprv roztopiť na miernom ohni v nádobe s dvojitým dnom. Odporúčaná miera jednotlivých konzistencií na cca 100 ml rastlinného masla je 30 kvapiek éterických olejov a 5% nosného rastlinného oleja. Toto miešanie rastlinných masiel s olejmi umožňuje prispôsobiť ich potrebám jednotlivých typov pleti.
Opäť platí, že každé maslo je individuálne a má iné účinky na pleť. Ak by sme však mali maslá rozdeliť do niekoľkých skupín (podľa toho, z akého rastlinného zdroja pochádzajú alebo aká je ich hlavná zložka), účinky by sa dali zovšeobecniť asi takto:
Ponuka je bohatá a rastlinných masiel je skutočne veľa. Tak ako si vybrať to správne pre seba? Určite si vyberte buď čisto prírodné alebo bio rastlinné maslo. Takéto maslá majú najvyššiu kvalitu a tak aj najviac pozitívnych účinkov na pleť a vlasy.
Záleží tiež od typu vašej pokožky. Aj keď sú maslá dobre tolerované všetkými typmi pleti, niektoré vám nemusia sadnúť. Napríklad na mastnú pleť s akné nie sú vhodné maslá, ktoré sa pomaly vstrebávajú. Mastný film na pokožke môže stav zhoršiť.
Rýchlo sa vstrebávajúce maslá však môžete používať, nech už máte akýkoľvek typ pokožky. Sú ľahké, zanechajú pleť hladkú a zvlhčenú.
Aký je typ vašej pleti? A máte svoje obľúbené rastlinné maslo, ktoré robí s vašou pokožkou zázraky? V našom e-shope nájdete kvalitné rastlinné maslá pre všetky typy pokožky.
foto: wikipedia.org, flickr.com, pxhere.com, wikipedia.org,
Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:
Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.
Diskusia