Vyrobte si doma kokosový olej! Ako na to?

Kokosový olej, známy a obľúbený v potravinárstve a tiež na medicínske účely, si môžete vyrobiť aj doma. Neviete ako? Prečítajte si zopár tipov!

Na čo slúži kokosový olej?

Nielen v medicíne a potravinárstve je kokosový olej známy. Je tiež významnou súčasťou kultúry a tradícií niektorých krajín. Napríklad taká ajurvédska medicína, kde je kokosový olej používaný napríklad na prečistenie močového ústrojenstva, posilnenie svalstva a kardiovaskulárneho systému, zlepšenie kvality pleti a dokonca aj na hojenie rán. Je dokonca používaný aj na liečbu niektorých závažnejších problémov ako je zápcha, žltačka, rôzne opuchy a bolesti zubov, prechladnutie a bolesti hrdla, popáleniny a dokonca aj svrab a skorbut.

Nezabúdajme aj na kozmetické produkty, ktorých je kokosový olej súčasťou. Sú to rôzne mydlá, masážne oleje, detergenty, krémy, či telové mlieka a balzamy. Prebiehajúce výskumy dokonca ukazujú, že kokosový olej môže byť biopalivom pre dieslové motory! Napriek týmto rôznorodým možnostiam využitia je kokosový olej stále najobľúbenejší práve v kulinárstve a kozmetickom priemysle. A okrem pozitívnych zdravotných účinkov má kokosový olej mimoriadne pozitívne účinky aj na pokožku a vlasy. V súčasnosti je tento olej dostupný v celom svete v rozličných variantoch. A ak máte čerstvé kokosové orechy, môžete si ho vyrobiť dokonca aj doma.

Typy kokosového oleja

V závislosti od spôsobu výroby rozlišujeme štyri typy kokosového oleja:

  • rafinovaný kokosový olej (označovaný ako RBD)
  • frakcionovaný kokosový olej
  • hydrogenovaný kokosový olej
  • panenský kokosový olej

Rafinovaný kokosový olej sa získava zo sušených jadier kokosový orechov. Skratka RBD pochádza z anglických výrazov refined – rafinovaný, bleached – bielený a deodorized – parfumovaný. Na rozdiel od panenského kokosového oleja, RBD olej nemá chuť ani vôňu kokosov a je používaný hlavne na priemyselné účely alebo ako súčasť kozmetických produktov, nie však na varenie.

Ďalším typom je frakcionovaný kokosový olej, ktorý sa vyrába frakcionáciou. Tento proces zachováva iba nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, po odstránení mastných kyselín s dlhým reťazcom. Frakcionovaný kokosový olej, využívaný hlavne na priemyselné a lekárske účely, je len zlomkom, teda frakciou skutočného oleja.

Hydrogenácia je proces, počas ktorého je olej vystavovaný veľkému tlaku. Dochádza tak k produkovaniu vodíkových bublín. Hydrogenovaný kokosový olej vyrobený týmto spôsobom vydrží dlhšie, ale môže obsahovať zdraviu škodlivé tuky.

Najzdravším zo všetkých typov je panenský kokosový olej, ktorý sa vyrába prírodnými spôsobmi bez použitia akýchkoľvek chemikálií. Je vhodný na varenie, tak ako aj na masáže. Extra panenský kokosový olej sa predáva dokonca aj v obchodoch. Je však otázne, či sa jedná skutočne o extra panenský kokosový olej alebo či olej v supermarketoch má s extra panenským spoločné len pomenovanie.

Vieme teda, že na výrobu frakcionovaného a rafinovaného kokosového oleja sa používajú stroje. Pripraviť ich doma teda nie je možné. Ostáva teda najlepší – panenský kokosový olej. Aj keď sa vo svete tiež vyrába za pomoci strojov, možno ho vyrobiť aj doma.

Ako vyrobiť kokosový olej doma?

Skúsme si teda pripraviť panenský kokosový olej svojpomocne v domácnosti. No aj to sa dá viacerými spôsobmi:

  • fermentácia
  • ohrievanie
  • spracovanie za studena

Nie je to ťažké, ak máte čerstvé zrelé kokosové orechy. Okrem úspory peňazí budete mať aj dobrý pocit z použitia ručne vyrobeného oleja!

Prvá metóda – prírodné kvasenie (fermentácia)

Začnite radšej s malým množstvom a ak budete spokojní s výsledným produktom, môžete sa pustiť do väčších množstiev.

Postupujte takto:

1. Vezmite dva alebo tri kokosové orechy a odstráňte z nich šupky a škrupiny. Šťavu z kokosového orecha dajte do nádoby.

2. Zoškrabte dužinu a naplňte ňou bavlnenú látku. Tú potom silnou stláčajte dlaňou, aby ste extrahovali kokosové mlieko. Ponorte látku do kokosovej šťavy, získate tak ešte viac mlieka.

3. Zostávajúcu šťavu z kokosu zmiešajte so získaným mliekom a všetko vlejte do prehľadnej sklenenej nádoby. Ponechajte pri izbovej teplote (až do 32 stupňov Celzia) približne 20 hodín.

4. Voda sa usadí na dne. Nad vodou bude vrstva oleja a nad ňou zas vrstva bielkovín bielej farby. Môžete filtrovať olej, ktorý bude bezfarebný, prípadne svetlo žltý.

Druhá metóda – ohrievanie

Extrahujte kokosové mlieko ako pri predchádzajúcej metóde. Potom pokračujte takto:

1. Kokosové mlieko ohrievajte na miernom plameni. Nepretržite ho miešajte, inak sa spáli!

2. Zmes začne hustnúť a po nejakom čase sa olej začne oddeľovať. Miešajte ďalej kým sa voda neodparí a potom oheň vypnite.

3. Potom, čo olej vychladne, naplňte ním čistú a suchú sklenú nádobu. Váš vlastný podomácky vyrobený kokosový olej je hotový! Môžete ho použiť na pokožku, na vlasy a dokonca aj na varenie.

Tretia metóda – spracovanie za studena

Lisovanie za studena je niečo iné, ako spracovanie za studena. Pri lisovaní za studena sa na výrobu kokosového oleja nepoužíva teplo. Pri spracovaní za studena však áno. Postup je nasledovný:

1. Vyrežte kúsky kokosovej dužiny a opekajte ich na varnej doske, pokým sa nesfarbia do zlatista. Môžete tak urobiť aj v rúre.

2. Ak máte hotovo, budete potrebovať vysokovýkonný odšťavovač. Ten je potrebný na extrahovanie oleja z opečenej kokosovej dužiny. Opečenú dužinu dávkujte do odšťavovača v malých dávkach. Získate tak krémový olej a tiež suché kokosové vlákna.

3. Potom, čo extrahujete všetky kúsky sušenej dužiny, proces opakujte so získaným suchým kokosovým vláknom. Dostanete ďalší krémový olej. Všetok tento získaný krémový olej potom nechajte postáť niekoľko hodín. Krém sa usadí na dne nádoby a olej, ktorý pláva na vrchu, môžete filtrovať.

Vyberte si teda metódu výroby kokosového oleja, ktorá sa Vám zdá najlepšia a najpohodlnejšia. Začnite však s výrobou malého množstva oleja, ktorý je potom potrebné použiť do troch mesiacov. Ak sa Vám zdá, že v nádobe s olejom sa zdržiava vlhkosť, nechajte ju pár dní postáť na slnku.

Lisovanie za studena je najlepší spôsob na prípravu panenského kokosového oleja. Je tomu tak preto, že sa pri tejto metóde nepoužíva teplo. Olej si tak zachováva všetky užitočné živiny a zlúčeniny. To však neznamená, že olej vyrábaný fermentáciou, ohrievaním, či spracovaním za studena je nekvalitný. Je len nepatrne odlišný od oleja vyrábaného lisovaním za studena. A navyše, na rozdiel od prevažnej väčšiny kupovaných kokosových olejov, ten podomácky vyrobený je vždy lepší. Nielen preto, že je lacnejší. Je aj čistejší, bez rôznych prísad, konzervačných a chemických látok.

Zdroj: http://www.buzzle.com/articles/how-to-make-coconut-oil.html


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1