Využitie éterických olejov v zime

Využitie éterických olejov v zime

Kým niektorí ľudia zimu milujú, iní ju v láske nemajú. Ak patríte k druhej skupine, tak si predčítajte o tom, ako môžete využiť silu éterických olejov v tomto chladnom období. Možno nakoniec prídete na to, že to vôbec nie je také zlé.

Zima praje chorobám

Možno to poznáte aj vy. Stačí príchod chladnejších dní a vás prepadne chrípka, nachladnutie alebo angína. Pomáha tomu aj skutočnosť, že veľa ľudí svoju chorobu nevyleží a chodí medzi ostatných, čím ich len ohrozuje. Tomu treba zabrániť.

Pokiaľ ste doma i v kancelárii, môžete si vybrať niektorý z antibakteriálnych esenciálnych olejov ako levanduľa, čajovník, eukalyptus, jedľa alebo šalvia. Nakvapkajte si ich do aromalampy alebo difuzéra. Nielenže si vychutnáte ich nádhernú vôňu, ale vzduch bude čistý a choroba sa vám vyhne.

Veľmi častým a nepríjemným zimným ochorením je sťažené dýchanie a upchatý nos. Je to vyčerpávajúce a človek túži len po tom, aby sa mohol konečne nadýchnuť. Vtedy nájdete poklad medzi olejmi z eukalyptu, mäty, smreka či borovice.

Mätový olej je skvelý pri nachladnutí, zápale dutín a nádche. Veľké výhody prináša aj používanie čajovníkového oleja. Pomôže pri respiračných bolestiach, bolestiach uší i oparoch. Rozhodne by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke, lebo robí divy.

Relaxujte a načerpajte nové sily

Zima môže byť únavná. Skoro býva tma, chlad preniká až do kostí a vyhľadávame každú možnosť, ako sa zahriať. Radi si doprajeme šálku lahodného bylinkového horúceho čaju i sýtejšie jedlá, ktoré v teplom počasí nechutia.

Ak navyše cítite aj únavu alebo smútok, doprajte si príjemný aromatický kúpeľ. Na prehriatie organizmu skúste olej s pridaním éterických olejov z eukalyptu a tymiánu. Do dvoch lyžíc olivového oleja, morskej soli alebo medu nakvapkajte tri kvapky prírodného éterického oleja z eukalyptu a tri kvapky oleja z tymiánu. Táto zmes spôsobí, že po kúpeli budete ako znovuzrodení.

Zahrejte sa

Zima je ideálny čas na oleje, ktoré vás zahrejú. Fungujú tak, že stimulujú funkcie krvného obehu a zlepšujú náladu. Ak pociťujete zimný smútok spôsobený nedostatkom svetla, slnka a tepla, vyskúšajte napríklad esenciálne oleje bazalka, kardamón, mätu alebo citrón.

K obľúbeným patrí aj škorica, pretože jej vôňa navodí tú správnu vianočnú atmosféru. Jej teplá vôňa navyše zlepšuje náladu a pripomína sladký koláčik.

Prečo milovať škoricu Prečítajte si: Prečo milovať škoricu

Vianoce sa spájajú aj s inými vôňami, najmä s vanilkou, ihličím a lesom. Všetky tieto éterické oleje prevoňajú váš domov tými najkrajšími spomienkami na detstvo a prinesú úsmev a dobrú náladu. Kúzelná atmosféra pohltí malých aj veľkých.


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.