Zaujímavosti o esenciálnych olejoch, ktoré ste možno (ne)vedeli

Zaujímavosti o esenciálnych olejoch, ktoré ste možno (ne)vedeli

Esenciálne oleje sa v posledných rokoch stali na Slovensku veľmi populárnymi. Nie je to len preto, lebo krásne voňajú, ale tiež preto, lebo majú blahodarné účinky na naše zdravie a objavuje sa čoraz viac značiek, ktoré ich ponúkajú. Poznáte zaujímavosti o esenciálnych olejoch, ktoré si možno kupujete aj vy?

Prečo by ste mali používať esenciálne oleje?

Najjednoduchšie by asi bolo napísať, že krásne voňajú a vďaka nim je v dome či kancelárii útulnejšie. To však zďaleka nie je všetko, pretože pôsobia na telo aj myseľ. Pomáhajú posilniť a zlepšiť psychické a fyzické zdravie, sú ideálne aj ako prevencia a vhodné sú pre malých aj veľkých. V čase, kedy každého trápi nejaký problém, sú darom z prírody, ktorý môže využiť každý.

Esenciálne oleje nezabúdajte riediť

Majú veľkú silu, a preto ich treba používať riedené. Esenciálne oleje môžu pokožku podráždiť a okrem levanduľového a tea tree oleja by ste ich neriedené na pokožku používať nemali (aj v prípade týchto dvoch olejov je potrebné urobiť si test znášanlivosti).

Vhodnými nosnými olejmi sú napríklad arganový, ricínový, mandľový alebo kokosový olej. Najjednoduchšie pravidlo je, že na čajovú lyžičku nosného oleja použite kvapku esenciálneho oleja – tak vznikne 1%-né riedenie.

Esenciálne oleje

Ako sa namiešate zmesí esenciálnych olejov?

Ďalšou zaujímavosťou pri esenciálnych olejoch je ich miešanie. Vzniknú vám nádherne voňavé zmesi, ktoré si zamilujete. Vyžaduje si to trpezlivosť a experimentovanie, ale časom získate potrebné skúsenosti. Najlepšie je pridávať po jednej kvapke z každého oleja a v prípade, ak sa vám zmes nepozdáva, pridať kvapku z toho oleja, ktorý vám v nej chýba:

Nebojte sa ich kombinovať

Myslíte si, že esenciálne oleje dokážu kombinovať iba skutoční odborníci? Nie je to celkom tak, veď posúďte sami:

  • Kvetinové zmesi môžete skombinovať s drevitými a citrusovými
  • Drevité kombinujte nielen s kvetinovými, ale aj korenistými a citrusovými
  • Bylinné s drevitými
  • Korenisté s kvetinovými, drevitými a citrusovými
  • Orientálne s kvetinovými, drevitými a citrusovými
  • Citrusové s kvetinovými, drevitými a korenistými

Najjednoduchšie je kombinovať ich v pomere 1:1, ale rýchlo prídete podľa svojich preferencií na to, či sa nehodí aj pomer 1:2.

Kedy povedať esenciálnym olejom nie

Aj keď sú esenciálne oleje poklad, treba si niekedy dávať pozor. Niektoré oleje nie sú vhodné pre tehotné ženy, niektoré sa neodporúčajú pri malých deťoch, iné nie sú vhodné pri ochoreniach či problémoch s krvným tlakom.

Ak sa rozhodnete používať esenciálne oleje alebo skúsiť nejaké nové, je dobré poradiť sa s odborníkom alebo so svojím lekárom. Vždy čítajte etikety a vyhnete sa tak nepríjemným problémom, ktoré by mohli vzniknúť. Esenciálny olej je omnoho silnejší ako bylinka a vždy treba dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Dobrá rada na záver

Zaujímavosti o esenciálnych olejoch by som rada ukončila dvomi radami. Prvou je, že esenciálne oleje je zbytočné kvapkať do vane, pretože sa s vodou nespoja. Ak si chcete dopriať voňavý kúpeľ, potrebujete nosič, napríklad med, mlieko alebo rastlinný olej.

Tou druhou je, aby ste boli mimoriadne opatrní pri vnútornou užívaní. Keďže hrozí poleptanie slizníc, esenciálny olej treba rozmiešať v lyžici medu alebo olivového oleja. Niektoré oleje môžu byť pri vnútornom použití aj jedovaté, a preto sa o ich možnom vnútornom použití vždy poraďte s odborníkom.

Dozvedeli ste sa niečo nové alebo sú pre vás esenciálne oleje bežnou súčasťou života?

Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.


Odporúčané produkty12