Zázračný olej z čiernej rasce. Čo dokáže?

Zázračný olej z čiernej rasce. Čo dokáže?

Obsah:

 1. Olej z čiernej rasce a jeho história
 2. Účinky oleja z čiernej rasce
 3. Vedľajšie účinky a riziká
 4. Ako používať olej z čiernej rasce
 5. DIY recepty s olejom z čiernej rasce
 6. FAQ – najčastejšie otázky

Máte alergie alebo kožné problémy? Trápi vás ekzém, či psoriáza? V tom prípade si zaobstarajte olej z čiernej rasce, ktorý vás prekvapí množstvom pozitívnych účinkov.

Olej z čiernej rasce a jeho história

Olej z čiernej rasce sa získava zo semien plodovčierna rasca - Nigella sativa. Je to malý kvitnúci ker, ktorý rastie v niektorých častiach južnej a východnej Európy, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Má plody, ktoré obsahujú veľké množstvo semienok. Tie sa lisujú za studena.

Olej má na organizmus výnimočné účinky a na medicínske účely sa používa už tisícročia. Olej z čiernej rasce obsahuje fytochemikáliu tymochinón, ktorá má výrazné antioxidačné vlastnosti.Za studena lisovaný olej obsahuje tiež množstvo živín, a to mastných kyselín –  ako kyselinu listovú  a nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, minerály – zinok, železo, magnézium, vápnik a vitamíny A, B1, B2, B3, B6, D, E, F.

Preto sa už oddávna používal rôzne kožné ochorenia a bolesti kĺbov. Pre jeho liečivé vlastnosti ho užívali aj starí Egypťania. V islamskej tradičnej medicíne sa označoval ako „liek na všetky choroby“ a používal sa na dýchacie, tráviace a kožné problémy. Okrem toho má olej výrazné protizápalové, antimikrobiálne a analgetické účinky. [1]

Účinky oleja z čiernej rasce

Aké ďalšie má olej z čiernej rasce účinky a ako vám pomôže? Má množstvo zdravotných výhod a tieto liečebné účinky:

„Vedeli ste, že olej z čiernej rasce sa spomínal dokonca už v Biblii ako liek na tráviace problémy?“[2]

 1. Znižuje hladinu cukru v krvi. Môže byť teda prínosom pre ľudí s cukrovkou 2. typu. O týchto jeho účinkoch svedčí viacero štúdií. [3][4] Udržiava tiež normálnu hladinu cholesterolu v krvi a normalizuje krvný tlak.
 2. Pomáha pri reumatoidnej artritíde. A to tak, že znižuje hladiny zápalových markerov v krvi a zmierňuje opuchy kĺbov. [5]
 3. Zmierňuje prejavy alergií ako upchatý nos, svrbenie nosa, výtok z nosa a kýchanie. Stimuluje imunitný systém.
 4. Užívanie môže pomôcť pri chudnutí. Konzumácia oleja z čiernej rasce pri nízko kalorickej diéte a cvičení v štúdii preukázala lepšie výsledky pri strate hmotnosti. [6]
 5. Je prospešný pri liečbe akné. Stačí aplikovať priamo na problematické partie.
 6. Môže zmierniť prejavy psoriázy. Bio olej z čiernej rasce pomáha pri chronických zápalových ochoreniach kože. Olej z čiernej rasce na pleť lieči aj ekzém. Keďže má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, účinkuje pri zápaloch kože, ktoré môžu viesť k infekciám.
 7. Rascový olej zmierňuje bolesti. Je účinný pri bolestiach chrbta, svalov a hlavy.
 8. Prispieva k hojeniu rán. Jeho protizápalové a antioxidačné účinky sú prospešné aj pri hojení rôznych rán.
 9. Olej zo semien čiernej rasce účinkuje pozitívne pri tráviacich ťažkostiach. Ako napríklad pri nevoľnosti, hnačke, zvracaní a poruchách trávenia. [7]
 10. Je vynikajúci aj na vlasy. Aj keď sú potrebné ešte ďalšie výskumy, tento olej sa javí ako vynikajúci prostriedok na hydratáciu vlasov a pokožky hlavy.

Vedľajšie účinky a riziká

Má olej z čiernej rasce nežiaduce účinky? Ak sa užíva perorálne, môže spôsobiť pocit pálenia, či nevoľnosť. Preto sa o jeho vnútornom užívaní vždy treba poradiť s lekárom. Tehotné a dojčiace ženy by mali aj vonkajšie používanie oleja konzultovať s lekárom. Ako každý olej, aj tento môže spôsobiť alergickú reakciu. Pred použitím ho teda vyskúšajte najprv na malom kúsku kože. Najlepší je, samozrejme, olej z čiernej rasce bio kvality.

Ako používať olej z čiernej rasce

Viete, aké má olej z čiernej rasce použitie? Môžete ho jednoducho pridávať do masážnych olejov, šampónov, telových krémov a ďalších kozmetických produktov. Aplikovať ho môžete aj priamo na pokožku alebo vlasy. Často je užívaný aj vo forme kapsúl ako doplnok stravy.

Zázračný olej z čiernej rasce. Čo dokáže?

DIY recepty s olejom z čiernej rasce

Pleťová maska

Rozmiešajte olej z rasce s medom a pridajte esenciálny olej. Masku naneste na tvár a nechajte 15-20 minút pôsobiť. Potom opláchnite. Používať môžete aj viac krát týždenne.

Na masáže

Oleje zmiešajte a používajte na masáže celého tela. Ak použijete na masáže olej z čiernej rasce, skúsenosti hovoria o zlepšení stavu pleti, ale aj zmiernení prípadných bolestí.

Na suchú pokožku hlavy

 • 1 lyžica olivového oleja
 • 1 lyžica oleja z čiernej rasce
 • 1 lyžica medu

Zmiešajte ingrediencie a naneste na čerstvo umyté vlasy a pokožku hlavy. Zakryte vlasy uterákom a nechajte pôsobiť asi pol hodinu. Potom si opäť umyte vlasy. Vďaka tejto maske na vlasy redukujete lupiny a hydratujete pokožku hlavy.

Na hĺbkovú hydratáciu

Ingrediencie zmiešajte v sklenenej fľaštičke. Cca 8-10 kvapiek rozotrite v dlaniach a nanášajte pre hĺbkovú hydratáciu celého tela. Má pozitívne účinky na stav pokožky.

FAQ

 1. Prečo je olej z čiernej rasce taký účinný?

Pretože má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Vďaka tomu úžasne pôsobí na pleť, vlasy, ale aj na zdravie organizmu.

 1. Pomáha tento olej na rast vlasov?

Áno, je prospešný aj pre vlasy a pokožku hlavy.

 1. Ako pomáha na pleť?

Je vynikajúci na liečbu akné, psoriázy a ekzémov. Urýchľuje hojenie rán.

[1] https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2213422017302214
[2] https://medshadow.org/black-seed-oil-benefits-how-to-use-black-seed-oil-as-a-natural-remedy/#The_History_of_Black_Seed_Oil
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30087794/
[4] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.6707
[5] https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/08820139.2016.1153649
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3950745/
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884214/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.