Zdravé opaľovanie

Zdravé opaľovanie

A už je to tu - horúce a slnečné dni, ktoré nás ťahajú von pod šíre nebo. Športujeme, kúpeme sa, nekonečné hodiny sa túlame prírodou. Je to nádherné obdobie, ale treba mať na pamäti, že aj keď sú bozky slnečných lúčov krásne, môžu byť nebezpečné.

Kupujeme krémy s ochranným faktorom

Viete, čo znamená skratka SPF? Je to Sun Protection Factor, teda ochranný slnečný faktor. Tento systém vyvinul v sedemdesiatych rokoch švajčiarsky chemik Franz Greiter. Stal sa štandardom a podľa jeho kritérií sa meria efektívnosť opaľovacích krémov. UV žiarenie poznáme:

  • UVA žiarenie – je najväčšou zložkou UV žiarenia. Preniká hlboko do pokožky a môže spôsobiť predčasné starnutie, zvyšuje riziko rakoviny kože, môže poškodiť zrak
  • UVB žiarenie – pôsobí na povrch našej pokožky, ktorú môže spáliť
  • UVC žiarenie – telu by mohlo uškodiť, ale stráca sa v stratosfére a na zem nedopadá

Počas opaľovania sme teda vystavení UV žiareniu UVA a UVB. Jedným z najhorších ochorení spôsobených nadmerným opaľovaním je rakovina kože. Je zodpovedné aj za predčasné starnutie pokožky, vznik fľakov, alergických reakcií, problémov s imunitným systémom i problémov so zrakom. Nezabúdajte ale, že pohyb na slnku je dôležitý kvôli tvorbe vitamínu D a sme tiež šťastnejší.

Poznajte svoj fototyp

Každý z nás sa opaľuje trochu inak. Kým niekto ide pekne do hneda ako čokoláda, iným sa opáliť nepodarí a pokožka sčervená. Na slnečné žiarenie reaguje každý inak. Fototyp vyjadruje intenzitu pigmentácie. Čím je svetlejšia pleť, vlasy a oči, tým nižšie je číslo kožného fototypu:

Fototyp I – svetlá koža, svetlé a ryšavé vlasy, modré a zelené oči, veľa pieh na tvári i tele. Pokožka sa ľahko spáli a sčervená, opaľovanie sa neodporúča

Fototyp II – svetlá pleť, modré, zelené a sivé oči, menej pieh. Pokožka sa opaľuje do červena

Fototyp III – svetlá pleť, hnedé a tmavé vlasy, hnedé oči. Pri opaľovaní sa môže spáliť, pigmentuje ľahko do hneda

Fototyp IV – tmavá pokožka, oči i vlasy, minimálna možnosť spálenia

Fototyp V a VI - veľmi tmavá koža, ktorá sa nikdy nespáli

Zdravé opaľovanie

Vyberte si to najlepšie pre seba

V súčasnej dobe si už možno vybrať prírodné opaľovacie krémy, ktoré pokožku ochránia pred spálením rovnako ako tie z drogérie. Ich výhodou je aj zloženie, ktoré nie je pre naše zdravie vôbec nebezpečné. Tiež sú vodeodolné, ale treba mať na pamäti, že žiaden krém nie je vodeodolný úplne a po pobyte vo vode by sa mal aplikovať znova.

Aj keď používate krém s vysokým ochranným faktorom, aby bol účinný, treba sa s ním natierať pravidelne. Rady, ako často, sa líšia, ale natierať by sme sa mali zhruba každé tri hodiny, po kúpaní alebo po nadmernom potení.

Príroda nám ponúka aj prírodné oleje s prirodzeným ochranným faktorom, ktoré sú vhodné pre celú rodinu. Príkladom je malinový olej, ktorý má silný protizápalový a antioxidačný účinok. Podobne účinkuje aj mrkvový olej, známy svojimi regeneračnými účinkami.

Máte svoj obľúbený opaľovací krém alebo olej? Podeľte sa s nami o Vaše typy :)

foto: publicdomainpictures.net


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.