Zdravý spánok bez chémie. Ako na to?

Zdravý spánok bez chémie. Ako na to?

Trpíte poruchami spánku? Môže sa to prejavovať rôzne. Možno nemôžete dlho do noci zaspať, máte „ľahký“ spánok, prípadne sa v noci prebudíte a potom už zaspať nedokážete. Nie je to nič príjemné. Bez kvalitného spánku sú dni plné nervozity a únavy.

Tento problém sa síce dá riešiť s pomocou liekov na spanie. No radšej by ste sa im mali vyhnúť. Môžete si na ne vybudovať závislosť a bez nich už nezaspíte vôbec. Čo teda robiť, aby ste sa dobre vyspali aj bez liekov?

Pripravte miestnosť, v ktorej spíte

Ak chcete spať pokojne, musíte mať na to vytvorené vhodné podmienky. Miestnosť má byť tichá a bez rôznych rušivých vplyvov, ako je svetlo zvonku alebo zvuk televízora z vedľajšej miestnosti. Izbu pred spaním poriadne vyvetrajte. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať okolo 18°C. Samozrejmosťou je kvalitný matrac, vankúš a postel.

Pred spaním sa upokojte

Neodporúča sa vykonávať aktivity, ktoré vás „nabudia“. Pred spaním teda necvičte, nehádajte sa, nesurfujte na webe, ale ani nepracujte, či nečítajte knihy, ktoré vyvolávajú silné emócie.

Účinná je aromaterapia

Veľkou pomocou pri problémoch so spánkom je aromaterapia. Mnohé éterické oleje majú lepšie účinky ako lieky na spanie! Nakvapkať ich môžete do aromalampy alebo priamo na vankúš. Ktoré éterické oleje by ste mali skúsiť?

  • Lavandin. Má upokojujúce a antidepresívne účinky. Uľahčuje zaspávanie, zlepšuje kvalitu spánku a pomáha aj v prípade, ak trpíte nočnými morami
  • Mandarínka. Uvoľňuje, upokojuje, harmonizuje spánok a pôsobí antidepresívne
  • Medovka. Pôsobí upokojujúco
  • Ylang- ylang. Je vhodný na relaxačnú masáž pred spaním
  • Levanduľa. Zatočí so stresom, úzkosťou a nespavosťou

Nepite priveľa vody

Dodržiavať pitný režim je veľmi dôležité. Väčšinu vody by ste však mali prijať ráno a popoludní. Priveľa vody, vypitej vo večerných hodinách, môže spôsobiť tvorbu kruhov pod očami. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete budiť na malú potrebu.

Pozor na stravu!

Večer by ste nemali jesť nič ťažko stráviteľné. Vyhnite sa mäsu a potravinám s vysokým obsahom cukru. Ak máte problém so zaspávaním, príčinou môže byť aj nedostatok vitamínov skupiny B. Do stravy preto zaraďte čerstvé ovocie, zeleninu, vločky, obilné klíčky a strukoviny.

Zdravý spánok bez chémie. Ako na to?

Domáce recepty na dobrý spánok

K upokojeniu a lepšej kvalite spánku prispievajú aj bylinkové čaje. Ideálny je levanduľový, harmančekový, medovkový, či lipový čaj.

Vyskúšajte aj takzvaný octový zábal nôh, ktorý môže prispieť k ľahšiemu zaspávaniu. Tri lyžice vínneho octu rozmiešajte v ½ litra teplej vody. Namočte ponožky, vyžmýkajte a obujte si ich. Nohy zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť hodinu pred spaním.

Taktiež platí, že by ste mali chodiť spať vždy približne v rovnakom čase. Vybudujete si tak návyk a vaše telo bude na spánok automaticky pripravené.

foto: pixabay.com, pixabay.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty4