Čo obsahuje nebezpečná kozmetika?

Nie všetky kozmetické produkty, ktoré používame a ktoré sú propagované ako zdravé a kvalitné, naozaj svoju funkciu spĺňajú. Ba čo viac, niektoré ich zložky môžu pri pravidelnom používaní zdraviu človeka výrazne poškodiť! O ktoré zložky kozmetiky sa jedná a čo spôsobujú? Čítajte ďalej a zistíte, že možno aj Vy bežne používate produkty s vysokým obsahom škodlivých látok.

Škodlivé zložky kozmetiky a ich účinky

Ak sa chcete vyhnúť prípadným zdravotným komplikáciám, pozorne si prečítajte zloženie kozmetických produktov, ktoré používate. Ak tam nájdete niektorú z nižšie uvedených zložiek, mali by ste o používaní takýchto produktov pouvažovať. Stojí takýto produkt za podstúpenie zdravotných rizík?

Aluminium – hliník

Kde sa vyskytuje?

Hliník v práškovej podobe sa nachádza najmä v dekoratívnej kozmetike, ako sú tiene a ceruzky na oči alebo rúže a lesky na pery. Aluminium chlorohydrate a aluminium zirconium zas celkom iste nájdete v antiperspirantoch a deodorantoch.

Čo spôsobuje?

Hoci na túto tému sa toho porozprávalo už mnoho a názory sa rôznia, predsa len sa neoplatí riskovať. Aluminium vraj spôsobuje rakovinu, ale aj alergické reakcie v podobe začervenania a pálenia pokožky.

Amíny (DEA, TEA, MEA)

Kde sa vyskytujú?

V kozmetických produktoch sa používajú ako zmäkčovadlá, zrážadlá a emulgátory. V Európskej únii sú však pri výrobe kozmetiky zakázané.

Čo spôsobujú?

Amíny, najmä v reakcii s formaldehydom, sú nebezpečným karcinogénom!

Arómy – parfum, fragrance

Kde sa vyskytujú?

Keďže výroba vôní a parfémov je do istej miery chránená obchodným tajomstvom, nedá sa povedať, z čoho sa tieto syntetické vône vlastne vyrábajú. Nachádzajú sa takmer vo všetkých kozmetických produktoch, ktoré majú aspoň nejakú vôňu. Môžu sem patriť dokonca aj veľmi nebezpečné ftaláty.

Čo spôsobujú?

Okrem alergických reakcií, najmä u detí a ľudí s citlivou pokožkou, môže dôjsť až k poškodeniu mužských spermií a dokonca k neplodnosti. Ftaláty majú negatívny vplyv aj na hormonálnu činnosť a môžu viesť dokonca až k rakovine.

BHA – Butylated hydroxanisole

Kde sa vyskytuje?

Bežne sa používa ako konzervačná prísada. Je to tiež umelý antioxidant. Nájsť ho môžete napríklad v mejkapoch, čistiacich géloch a mliekach, v krémoch a telových mliekach, ale dokonca aj v krémoch na svrbenie a vyrážky.

Čo spôsobuje?

Pozor! BHA je veľmi nebezpečný! Patrí dokonca k najnebezpečnejším zložkám kozmetiky. Je to silný karcinogén. Môže spôsobiť bunkové zmeny, poruchy funkcie štítnej žľazy a dokonca neplodnosť u mužov. Od výrobkov s obsahom BHA teda ruky preč!

DMDM – hydantoín

Kde sa vyskytuje?

Konzervačná látka, ktorá sa používa v niektorých šampónoch, sprchovacích géloch a dokonca v detských utierkach!

Čo spôsobuje?

Hydantoín uvoľňuje karcinogénny formaldehyd. Nielenže spôsobuje množstvo alergických reakcií v podobe podráždenia kože, očí a pľúc, ale môže dokonca spôsobiť rakovinu!

Mastenec

Kde sa vyskytuje?

Možno ho nájsť v detských zásypoch, púdroch, očných tieňoch alebo farbách na líca.

Čo spôsobuje?

Môže vyplývať na vznik rakoviny vaječníkov a pôsobiť toxicky na dýchaciu sústavu.

Minerálne oleje – Paraffinum Liquidum

Kde sa vyskytujú?

Nachádzajú sa v bežných krémoch, telových mliekach a olejoch, v krémoch a mliekach na opaľovanie a dokonca v detských a masážnych olejoch.

Čo spôsobujú?

Aj keď je „vďaka“ nim pokožka jemná a vláčna, v konečnom dôsledku majú na ňu negatívny vplyv. Vytvárajú totiž na pokožke film, ktorý upcháva póry a pokožka ho nedokáže vstrebať. Rovnako „vďaka“ nim pokožka nedokáže vylučovať toxíny, čo má za následok postupné zhoršovanie kvality pleti.

Parabény

Kde sa vyskytujú?

Sú to konzervanty, ktoré sa v kozmetike používajú azda najdlhšie. Sú lacné a práve preto ich ako konzervanty nájdete takmer v každom kozmetickom produkte – od krémov, cez prípravky na vlasy, na opaľovanie a na pleť, až po antiperspiranty.

Čo spôsobujú?

Hoci ich spojenie s rakovinou prsníka zatiaľ nebolo preukázané, predsa len u mnohých žien boli v prsných tumoroch nájdené práve parabény. Neodporúčajú sa preto aplikovať do oblasti pŕs.

Polypropylene glycol PEG, PPG

Kde sa vyskytuje?

Zarážajúce je už to, že polypropylén glykol sa nachádza okrem bežných a detských krémov aj v nemrznúcej zmesi a brzdovej kvapaline! Používa sa najmä preto, že udržiava pokožku hydratovanú.

Čo spôsobuje?

Okrem podráždenia pokožky môže spôsobiť až poškodenie mozgu, ľadvín a pečene a dokonca vývojové poruchy u detí.

Sulfáty alebo sírany

Kde sa vyskytujú?

Nájdete ich v takmer všetkých šampónoch, sprchových géloch a penách do kúpeľa. Používajú sa preto, že vytvárajú bohatú penu.

Čo spôsobujú?

Okrem bežného podráždenia očí, ktoré zažívame pri každom šampónovaní a sprchovaní, môžu viesť k podráždeniu pokožky, zvýšenej tvorbe lupín a dokonca až k poškodeniu vlasových folikúl a následnému vypadávaniu vlasov. Irónia, keďže sú bežnou súčasťou šampónov.

Triclosan

Kde sa vyskytuje?

Je to antibakteriálne činidlo a konzervant, ktorý je pridávaný napríklad do rúžov, ale aj do mydiel a ústnej vody.

Čo spôsobuje?

Po testoch uskutočnených na zvieratách bola zistená znížená funkcia svalstva a poruchy srdca.

Umelé/syntetické farbivá

Kde sa vyskytujú?

Sú bežnou súčasťou kozmetiky. Okrem zubných pást, šampónov a pien do kúpeľa sa nachádzajú aj v mydlách a sprchových géloch.

Čo spôsobujú?

Ich negatívne účinky sú podobné ako pri arómach. Ide najmä o rôzne alergické reakcie, podráždenia a v niektorých prípadoch dokonca až o hyperaktivitu.

Vazelína – Petroleatum

Kde sa vyskytuje?

Rovnako ako minerálne oleje, je súčasťou krémov, olejov a telových mliek.

Čo spôsobuje?

Opäť ako pri minerálnych olejoch je výsledkom jej používania upchanie pórov a zadržiavanie toxínov v tele.

Ak Vám na zdraví záleží, určite by ste sa mali vyhýbať produktom, ktoré obsahujú vyššie spomínané látky. Vedci totiž tvrdia, že pri každodennom používaní kozmetiky svoje telo zahlcujeme až stovkami rôznych chemických látok! Takéto účinky kozmetiky na človeka sa skôr či neskôr musia prejaviť v podobe zdravotných komplikácií. Preto vždy sledujte etiketu produktu a zamerajte sa najmä na ingrediencie uvádzané na začiatku. Tie sú totiž v konkrétnom výrobku obsiahnuté v najväčšom množstve. Ak sa nechcete venovať štúdiu etikiet produktov, voľte bio kozmetiku. Pri tej Vám podobné zdravotné riziká určite nehrozia!