Kastílske mydlo

Kastílske mydlo je typ prírodného mydla, ktoré sa pôvodne vyrábalo iba z olivového oleja. Jeho názov pochádza z regiónu Kastília v Španielsku, kde sa toto mydlo začalo vyrábať už v stredoveku. Tradícia výroby kastílskeho mydla je veľmi dlhá a dodnes sa zachováva jeho pôvodný recept a metódy výroby, ktoré sú založené na princípoch jednoduchosti a prírodnosti.

Ako vzniklo kastílske mydlo

Kastílske mydlo má svoje korene v Levante, regióne, ktorý zahŕňa časti dnešného Španielska, Talianska a Blízkeho východu, kde sa tradične vyrábali mydlá z olivového oleja. Táto prax sa postupne rozšírila do Európy, najmä do Španielska a Talianska. V stredovekom Španielsku, najmä v regióne Kastília, začali vyrábať čisté olivové mydlá bez pridania ďalších tukov alebo olejov, čím vznikla špecifická forma kastílskeho mydla. Zobraziť viac


Kastílske mydlo od Dr. Bronnera - Tea tree [recenzia]

Kastílske mydlo od Dr. Bronnera - Tea tree [recenzia]

Neporiadok v našom okolí plodí neporiadok v našej mysli. Zaoberáme sa tým, že si musí upratať toto alebo dať do poriadku tamto a nemáme čas myslieť sami na seba a na to, čo prežívame. Z tohto dôvodu nemám rada veľké množstvo kozmetiky a s tým suvisiaci fyzický neporiadok. Nadchli ma produkty, ktoré majú rôznoraké použitie a tým mi ušetria miesto v kúpeľni, ale i moju peňaženku. Preto som sa rozhodla vykúšať Tekuté kastílske mydlo zn. Dr. Bronner.

Poradca

Ako sa vyrába kastílske mydlo

Kastílske mydlo sa tradične vyrába zmesou olivového oleja, vody a hydroxidu sodného (lye). Táto zmes sa varí a mieša v procese zvanom "saponifikácia", počas ktorej tuky reagujú s hydroxidom sodným a vytvárajú mydlo a glycerín. Po dosiahnutí určitej konzistencie sa mydlová hmota vyleje do foriem, kde tuhne. Po vytvrdnutí sa mydlo krája na kusy a nechá sa zrieť niekoľko týždňov až mesiacov, aby sa znížila zásaditosť a zvýšila jemnosť mydla.

Dlhá tradícia kastílskeho mydla

Tradícia výroby kastílskeho mydla sa datuje až do stredoveku, čo znamená, že má viac ako tisícročnú históriu. Pôvodne bol vyrábaný pre kráľovské dvory a šľachtu ako luxusný tovar. S časom sa jeho výroba a použitie rozšírili a stal sa obľúbeným vo veľkých častiach Európy. Jeho popularita pretrváva dodnes vďaka jeho ekologickým vlastnostiam, univerzálnosti a jemnosti k pokožke. Kastílske mydlo je cenované za svoje čisté prírodné zloženie a je považované za jeden z najekologickejších a najšetrnejších čistiacich produktov na trhu.

Zopár tipov na využitie tekutého kastílskeho mydla

Čistiaca pasta – zmiešajte pár lyžíc sódy bikarbóny s pár strekmi tekutého kastílskeho mydla pre vytvorenie účinnej čistiacej pasty. Pastu jemnejšej zrnitosti získate ak pridáte viac tekutého kastílskeho mydla a takúto jemnejšiu pastu môžete použiť na čistenie toalety.  
 
Prípravok na čistenie dlážky – pridajte pár lyžíc tekutého kastílskeho mydla do vedra s vodou (zhruba v pomere 1:40) a jemne zamiešajte.
 
Prací prostriedok – použite ¼ až do 1/3 šálky tekutého kastílskeho mydla pre jednu dávku prádla. V prípade tvrdej vody odporúčame použiť1/3 šálky tekutého kastílskeho mydla.
 
Prípravok proti škodcom - pridajte 1 lyžicu kastílskeho mydla, do ktorého pridáte éterický olej mäta prieporná, do cca 4,5 l vody. Roztok nalejte do nádobky a striekajte ním rastliny s voškami a inými škodcami.
 
Prípravok na umývanie riadu - zmiešajte ½ šálky kastílskeho tekutého mydla s 1-2 lyžičkami citrónovej šťavy a ½ šálky vody a ½ šálky octa. Dobra zamiešajte a skladujte v plastovej nádobe. 2 lyžice stačia na umytie veľkého množstva riadu.
 
Sprejový čistič pre všeobecné použitie – 3 lyžice tekutého kastílskeho mydla, 2 lyžice boraxu (možné použiť namiestno neho sódu bikarbónu), 6 šálok filtrovanej alebo pramenitej vody, 2 šálky octa. Priveďte vodu k varu a pridajte k zmesi mydla a boraxu. Pridajte ocot a nechajte vychladiť. Uschovávajte v nádobe s rozprašovačom.
 
Prípravok na holenie pokožky – aplikujte tekuté kastílske mydlo na pokožku a pridajte troška vody. Napeňte.

Šampón – zmiešajte tekuté kastílske mydlo s vodou v pomere 1:3. Nahrádza agresívne čistiace šampóny. Môžete pridať i éterický olej pre vôňu. Tento šampón odporúčame len na suché vlasy.
 
Tekuté mydlo na ruky – zmiešajte kastílske mydlo a vodu v pomere 1:1. Môžete pridať i éterický olej pre vôňu.

Sprchový gél – zmiešajte tekuté kastílske mydlo a vodu v pomere 2:1. V tomto pomere je možné použiť kastílske mydlo i ako účinný šampón pre zvieratá. Do sprchového gélu môžete pridať i éterický olej pre vôňu.
 
Prípravok na umývanie ovocia a zeleniny – pridajte 1 lyžicu tekutého kastílskeho mydla do 2 šálok vody. Zmiešajte a vlejte do nádoby.
 
Čistič kobercov – zmiešajte ¼ šálky tekutého kastílskeho mydla s 1 šálkou vody. Miešajte kým nevznikne hustá pena. Aplikujte ako bežné čističe korbercov.
 
Pre deti – vyrobte si prípravok na umývanie vašich ratolestí. Zmiešajte kastílske mydlo s vodou a aplikujte ako sprchový gél. Vyhýbajte sa očiam nakoľko môže spôsobiť slzenie očí. Môžete tiež pridať do vane a dieťa si užije bublinky. Ich životnosť bude však kratšia oproti bublinám z bežnej peny do kúpeľa. Máte vlastný recept s použitím kastílskeho mydla? Napíšte nám ho do komentárov a my ho radi pridáme k ostatným receptom.