Aká je životnosť parfumu? Takto by ste ho mali skladovať pre dlhšiu výdrž

Aká je životnosť parfumu? Takto by ste ho mali skladovať pre dlhšiu výdrž

Ako dlho vydrží nový parfum

Parfum je úplne v poriadku až do prvého otvorenia. Hodiny jeho životnosti začínajú tikať po jeho prvom použití. Počkajte preto s jeho otvorením až dovtedy, kým ho skutočne budete chcieť použiť. Neotvorený parfum vydrží v dokonalom stave aj roky, po otvorení obvykle platí, že by ste ho mali spotrebovať do dvoch až troch rokov. Pri parfumoch sa oplatí staviť na svoj nos - ak má stále tú krásnu vôňu, pre ktorú ste si ho priniesli domov, môžete ho aj naďalej používať. To, ako dlho vydrží voňať tak ako na začiatku, závisí aj od správneho skladovania.

Ako správne skladovať parfum

Hoci fľaštičky parfumu sú často vizuálne príťažlivé, nenechajte sa zlákať ich vystavovaním. Svetlo dokáže postupne rozkladať zloženie voňavky, preto je najlepšie parfum skladovať na mieste bez prirodzeného aj umelého svetla. Ak nie je možné nájsť tmavé miesto, tak aspoň také, na ktoré nedopadá priame svetlo. Negatívny vplyv na kvalitu parfumu môže mať aj pomerne mierne teplo. Určite ich teda neskladujte v blízkosti akéhokoľvek tepla. 

Aká je životnosť parfumu? Takto by ste ho mali skladovať pre dlhšiu výdrž

Ďalšou podmienkou je suché miesto. Vôňu totiž ľahko zničí aj vlhkosť, ktorá vplýva na zloženie parfumu a môže zapríčiniť nežiaduce chemické reakcie. Voda je jednoducho sila, s ktorou treba počítať. Preto polička v kúpeľni nie je vhodným miestom pre parfum.

Parfum patrí na nižšiu poličku

Môže to znieť ako zvláštny tip, no čím vyššie parfum umiestňujete, tým je vyššie aj riziko rozbitia pri páde. To vás môže poriadne mrzieť, najmä ak máte nos na drahšie parfumy. Aj keby sa flakón nerozbil, turbulencie pri páde môžu narušiť chemické väzby a vôňu zničiť. Vyberte preto pre svoj parfum miesto na čo najnižšej poličke.

Flakón vždy uzavrite

Kyslík patrí k najväčším nepriateľom každého parfumu. Nikdy preto nenechajte fľaštičku otvorenú. Ani keď sa ponáhľate do práce či na stretnutie. Niekoľko hodín bez uzáveru môže začať ničiť rovnováhu zmesi a urýchliť jej vyparovanie.

Nemiešať, netrepať

Vyhnite sa zbytočnému pretrepávaniu fľaštičky. Môže sa síce zdať, že jemné pretrepanie pomôže rozprúdiť vôňu, opak je pravdou. Pretrepávaním dostanete do parfumu nežiaducu oxidáciu prostredníctvom vzniknutých bubliniek. Tak ako pri páde, aj pri premiešavaní môže tiež dôjsť k narušeniu chemických väzieb.

foto: freepik.com