Buď Narcis! Maj sa rád! Dopraj si zdravie!

Buď Narcis! Maj sa rád! Dopraj si zdravie!

7. apríla 2017 sa už po 21. krát zaplavia ulice Narcismi. Narcis, ako symbol boja proti rakovine. Toto civilizačné ochorenie dosahuje z roka na rok gigantickejších rozmerov a doslova trápi milióny ľudí. Slovo „rakovina“ je všeobecným strašiakom a je mu prisudzovaný silný negatívny náboj. Mnohí z pacientov sa však môžu vyhnúť spomínanej diagnóze jednoducho - osvetou.

Ľuďom všeobecne chýba informovanosť v mnohých smeroch. Práve na nevedomosti obyčajných ľudí zarábajú obrovské (nielen) farmaceutické firmy. A práve preto som sa rozhodla napísať „know-how“ článok, ktorý môže pomôcť práve tebe ;*)

Všeobecný návod „Ako sa vyhnúť závažným civilizačným ochoreniam“ neexistuje. Poznám ale základné „body“, ktoré udržia človeka zdravšieho, spokojnejšieho a vitálneho do vysokého veku.

Po A. Základom je prirodzený životný štýl:

 1. myslenie
 2. kyslík
 3. pohyb

Po B. Zahŕňa všetko, čo dávam „do seba“ a „na seba“:

 1. kvalitná, výživná, rozmanitá strava
 2. čistá kozmetika
 3. oblečenie z prírodných materiálov. Prané v ekologických čistiacich prostriedkoch (Yellow and Blue)

Po mojom krátkom vyratúvaní si mnohí poviete, že je to časovo a finančne náročné. Verte mi, choroba je drahšia.

Každá hodina navyše v spoločnosti veselých ľudí, na čerstvom vzduchu, strávená zdravým pohybom, pridáva dni, mesiace a roky na váhach života!
Každé jedno euro navyše za kvalitné jedlo, kozmetiku a oblečenie uberá stovky eur (a hlavne životnej energie), ktoré odchádzajú na liečbu!

V prvej časti mojej snahy o informovanosť verejnosti si povieme zopár informácii k tomu, čo spadá pod PRIRODZENÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL.

Myslenie

Jeden múdry človek raz povedal, že každá choroba sa začína v hlave. Nejde len o negatívne myšlienky voči sebe samému, či voči druhým. Ide aj o deštruktívne emócie (strach, hnev, závisť, smútok, ľútosť, atď.), a tiež nesprávne nazeranie na dianie okolo seba a na druhých ľudí (silné ego, citové vydieranie, kritizovanie, posudzovanie, odsudzovanie, a pod.).

Myseľ je naša najväčšia zbraň, ale ak ju použijeme proti sebe, zničí nás!

Práve preto máme na výber, či sa naučíme kontrolovať, sledovať a krotiť myšlienkové prúdy, alebo necháme zaplaviť svoju hlavu prílivovými vlnami cudzích tokov „odkukaných“ od rodičov, okolia, médií.

Ak ste sa rozhodli na sebe pracovať, odporúčam výbornú knižku, ktorá pomôže na úvod: Štyri vznešené pravdy od Dalajlámu. Je to malinká brožúrka, vhodná aj do kabelky, či notebookovej tašky. Obsahuje však mnoho PRÁVD.

Kyslík

Ku kyslíku len pár slov. Každá jedna bunka v tele potrebuje pre svoj život kyslík. Pravidelná dodávka čistého vzduchu čistí naše telo od odpadových látok a udržuje nás zdravých.

Stačí pol hodinka až hodinka denne strávená na čerstvom vzduchu. Najlepšie niekde v prírode, čo súvisí aj s nasledujúcim bodom.

Pohyb

Najprirodzenejší pohyb pre človeka je chôdza. Ideálne je chodiť denne. Minimálne 10 000 krokov (cca do 10 km) pri bežných denných činnostiach a presunoch, aby sme udržali naše telo zdravé. Úplne najlepšie sú prechádzky v prírode. Ak nie je po ruke les, stačí aj mestský parčík.

Kombinácia pohybu – čistého vzduchu – zelene a úprimného priateľa po boku je úplne TOP.

Ak cítite vo svojom tele nepohodu, zbavíte sa jej jednoduchými cvičebnými sekvenciami z Jogy. Stačí 30 minút denne, prípadne 60 minút 3x týždenne.

Základom je súbor ásan (póz/postojov) spojených s dychom. „Pozdrav Slnku“ a zopár cvikov na rozprúdenie lymfy a činnosti našich orgánov. Jogové zostavy pre začiatočníkov nájdete v mnohých videách na youtube, prípadne navštívte skupinové cvičenie Jogy práve vo vašom meste. Určite neoľutujete ;*)

Strava - voda

Ideálny vzorec zdravej stravy neexistuje! Sme individuálne ľudské bytosti, a preto sú pre nás vhodné rôzne druhy jedál, rôzne veľkosti porcií a odlišný „jedálny lístok“. Treba však pamätať na zopár základných orientačných bodov:

 • Denne prijať aspoň 2 deci čistej neperlivej vody na 1 kg. Ak pijete kávu/čaj, pridať rovnaké množstvo vody ako je vypitej kávy/čaju
 • Konzumujte pestrú stravu s vyváženým pomerom živín
 • Jedzte čerstvé, lokálne, sezónne potraviny!
 • Vyhýbajte sa baleným, pre-cukreným, konzervovaným potravinám s dlhou záručnou dobou!
 • A hlavne, všetko s mierou, pretože aj „zdravá strava“ vo veľkom množstve zaťaží a uškodí

Kozmetika a drogéria

Dôležitým príspevkom do kufríčka svojho zdravia je aj používanie kvalitnej prírodnej, alebo bio (organickej) kozmetiky. Tak ako nám škodia „Éčka v potravinách“, škodia nám aj rôzne chemické konzervanty v kozmetike. Ľudia sú na ne citliví, o čom svedčí aj spomínaný nárast civilizačných ochorení.

Po osobnej skúsenosti s mnohými značkami a produktmi radím sledovať aj obaly „prírodnej kozmetiky“, lebo nie je všetko BIO, čo sa BIOm nazýva!

Určite odporúčam kupovať si overenú/recenzovanú/ čistú kozmetiku z dôveryhodného zdroja. Napríklad rokmi a zákazníkmi overený www.bionatural.sk. V sekcii blog nájdete mnoho recenzií od poctivých blogeriek, ktoré produkty skúšajú na sebe ;*)

Najistejší sú domáci výrobcovia, napr.:

 • Navia
 • Mydlo z Farmy
 • Soaphoria
 • Ponio
 • MySys

Prípadne svetovo uznávané, ekologicky a ľudsky zamerané značky, ako sú napr.:

Prínosy používania prírodnej a bio kozmetiky sú primárne v tom, že šetríte svoje zdravie a zároveň zdravie našej Zeme, ktorú potrebujú aj nasledujúce generácie.

Ďalšie prínosy:

1. Pri pravidelnom používaní zistíte, že nielen zdravotné, ale aj kozmetické účinky sú bezkonkurenčné

2. Viditeľne sa hydratuje pokožka. Pleť omladne. Vlasy ožijú a začnú rásť

3. Produkty sú zdanlivo drahšie. Sú vyrábané šetrne a bez použitia lacných chemických náhrad a konzervantov. Výhodou ale je, že použijete menšie množstvo a dosiahnete rovnaký (ba lepší!) efekt ako s bežným „lacným“ komerčným prípravko

4. Bezobalová kozmetika a kozmetika s ekologicky rozložiteľnými obalmi/kompostovateľnými šetrí životné prostredie

5. Pokiaľ produkt má obal, vždy je recyklovateľný, alebo z recyklovaného materiálu (Maroccan Natural)

6. Prírodná kozmetika je často súzvukom liečiva a kozmetickej starostlivosti. (Akamuti, Ayumi Naturals, Beyond Organic, Maroccan Natural, Neem Sunita Passi, Oléanat, Sheabutter Cottage)

7. Výrobky sú vyrábané ručne (Cioccolatina), čo prináša spotrebiteľovi úplne iný energetický rozmer. Navyše, výrobca daruje pracovné miesta ľuďom, nie strojom!

8. Producenti často dbajú na eticky získavané suroviny v spojitosti s Fair Trade obchodom (Akamuti, Couleur Caramel, I M Naturkosmetik).

9. Prírodná/bio kozmetika nie je testovaná na zvieratách (Couleur Caramel, Tropic Isle Living). Výrobcovia väčšinou testujú na rodinných príslušníkoch, alebo dobrovoľníkoch.

10. Produkty sú vždy vegetariánske a často aj vegánske (Cosm’etika, I M Naturkosmetik, Maroccan Natural).

Oblečenie

Okrem kvalitnej prírodnej kozmetiky je pre udržanie zdravia dôležitá ďalšia sekcia zo stĺpika „na seba“, a tou je oblečenie. Tu len zopár základných rád:

 • Voľte odevy z prírodných materiálov, prípadne oblečenie, ktoré má vysoké percento prírodného materiálu v kombinácii s umelým
 • Uprednostnite bledšie farby. Je tu vyššia šanca, že nebudú prepúšťať do vašej pokožky. Spodné prádlo je ideálne bielej farby, bavlnené alebo bambusové
 • Vyhnite sa odevom z čiernej farby, ktoré budete mať priamo na koži. Čierna farba je vždy pokovovaná, čo často spôsobuje alergické reakcie
 • Uprednostnite slovenských výrobcov, alebo kvalitných lokálnych, či zahraničných, pred lacnými výrobkami z Číny. Jednak sú vyrábané neeticky, druhak sú často farbené agresívnymi chemickými farbami, ktoré sa uvoľňujú do pokožky
 • Pozor na (hlavne u nás) propagované značky! Mnohé majú veľmi lacný pôvod aj kvalitu
 • Voľte voľnejšie vzdušné odevy, v ktorých sa cítite pohodlne
Aktuálne módne výstrelky sú síce IN, ale vášmu zdraviu môžu spôsobiť stav OUT.

Ak vás zaujalo moje základné „know-how“ k tomu ako si udržať zdravie a vyhnúť sa chorobám modernej doby, pokojne zdieľajte článok na sociálnych sieťach a informujte aj ostatných!

Ak viete čosi navyše, alebo vám v článku niečo chýba, podeľte sa o vaše vedomosti v komentároch pod článkom! Tešíme sa na vaše príspevky a prajeme hlavne veľa zdravia :*)

Ps. 7. Apríla si určite pripnite Narcis na znak súcitu a spolupatričnosti!


Denisa Mateašiková
Denisa Mateašiková
Bloggerka, zaujímajúca sa o zdravý životný štýl. Vlaso-fil. Joga-fil. Miluje prírodu, prírodnú kozmetiku a makové koláče s kokosovým cukrom. Prečítala by aj Alexandrijskú knižnicu a nepohrdne kvalitnou alternatívnou hudbou. Keď však ide do tuhého, upokojí ju len joga, Gayatri mantra a vtáčí spev ; ) Váži si inteligentných, dobrosrdečných a čestných ľudí. Oceňuje tých, ktorí tvoria. http://mateasikova.blog.sme.sk