Inšpiratívne ženy, ktoré spravili zo sveta lepšie miesto

Inšpiratívne ženy, ktoré spravili zo sveta lepšie miesto

Aj v tomto storočí existuje vo svete množstvo krajín, kde ženy nemajú takmer žiadne práva a sú považované za bytosti druhej triedy. Musia sa vydávať ešte ako deti, podstupujú rituálne obriezky, nemajú právo voliť, vzdelávať sa, šoférovať alebo bez dovolenia manžela ani opustiť domov.

Pravdaže, takáto zlá situácia je najmä v afrických, juhoamerických alebo ázijských krajinách. No s nerovnoprávnym postavením sa stretávajú mnohé ženy aj v modernej spoločnosti. Aj z tohto dôvodu bojuje za práva žien čoraz viac osobností.

Osobnosti, ktoré bojujú za práva žien

Azda najznámejšou feministkou súčasnosti je herečka Ema Watson. Pravidelne sa zúčastňuje pochodov za práva žien a vystupuje proti sexizmu. Nebojuje však proti mužom a tvrdí, že feminizmus nie je o nenávisti k nim. Snaží sa o to, aby muži a ženy mali v spoločnosti rovnaké postavenie.

Ema Watson

Krásna a talentovaná speváčka Beyoncé svoje postoje k postaveniu žien vyjadruje vo svojich piesňach. Preslávil ju napríklad výrok, že všetky ženy by mali byť feministkami. Podobné názory má aj speváčka a herečka Jennifer Lopez, ktorá sa v roku 2015 stala globálnou obhajkyňou dievčat a žien v OSN. Trápi ju najmä prístup k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti mnohých žien vo svete.

Z radov svetových hviezd sa za práva žien stavajú aj herečky Angelina Jolie, Reese Witherspoon, televízna hviezda Oprah Winfrey, speváčka Madonna a mnoho ďalších.

Inšpiratívne ženy z minulosti

Coco Chanel

O tom, že ženy sú a aj v minulosti boli rovnako inteligentné ako muži, svedčia aj príklady týchto úžasných žien, ktoré dokázali veľké veci.

  • Coco Chanel. O prevrat v ženskej móde sa postarala práve táto módna návrhárka. Priniesla do nej prvky pánskej módy v podobe nohavicového kostýmu. Vďačíme jej tiež za „malé čierne“ šaty. Ako sa sama vyjadrila, ženské telo oslobodila od korzetov, čipiek a vypchávok.
  • Marie Curie-Sklodowska. Poľská držiteľka Nobelovej ceny za fyziku a chémiu objavila chemické prvky rádium a polónium. Venovala sa teórii rádioaktivity a pod jej vedením sa uskutočnili prvé výskumu v oblasti liečby rakoviny rádioaktivitou.
  • Matka Tereza. Meno, ktoré je synonymom dobroty a láskavosti. Táto radová sestra, pôvodom z Albánska, bola nositeľkou Nobelovej ceny za mier. Po celý život sa venovala starostlivosti o chorých, chudobných a o deti. Založila niekoľko domov a škôl pre týchto ľudí.
  • Bénazír Bhutto. Bola vôbec prvou premiérkou v moslimskej krajine, konkrétne v Pakistane. Bojovala za sociálne reformy a za práva žien a chudobných ľudí.
  • Princezná Diana. Nazývaná aj „kráľovná sŕdc“, bojovala za práva žien, venovala sa charitatívnej činnosti a podporovala organizácie bojujúce proti AIDS. Okrem toho bola považovaná za módnu ikonu.

Spomenúť treba tiež spisovateľku Virginiu Woolf, ktorá vo svojich dielach poukazovala na zlé sociálne a politické postavenie žien začiatkom 20. storočia. Alebo taliansku lekárku Mariu Montessori, ktorá začiatkom 20. storočia stála za veľkou reformou v oblasti pedagogiky a prístupu k deťom a jej princípy sa využívajú dodnes.

V menovaní úžasných žien by sme mohli pokračovať naozaj dlho. Veríme, že aj vy vo svojom okolí máte množstvo žien, ktoré považujete za inšpiráciu. Svoj obdiv im nezabudnite vyjadriť, možno aj darčekom. Skvelou príležitosťou je Medzinárodný deň žien. K darčeku prispejeme aj my, a to zľavou na všetky naše produkty (viac tu). Alebo jednoducho obdarujte sama seba a spravte si tento deň výnimočným. Len preto, že ste žena!

foto: wikipedia.org, flickr.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.