Prečo sú bambusové výrobky také obľúbené?

Prečo sú bambusové výrobky také obľúbené?

Prečo sú bambusové výrobky také obľúbené? Bambus je najrýchlejšie rastúca drevina na svete. Jeho využitie je naozaj rôznorodé. Od zubných kefiek, cez kuchynské potreby, až po hračky a oblečenie. Na rozdiel od plastových výrobkov sú tie bambusové zdravotne nezávadné. A ich výroba je šetrná k prírode. Aj toto sú dôvody, prečo sú bambusové výrobky čoraz obľúbenejšie.

Hlavné výhody bambusu

Poďme si teda zhrnúť najväčšie výhody bambusu a dôvody, prečo sa bambusové výrobky objavujú čoraz častejšie aj v našich končinách.

1. Pestovanie bambusu nezaťažuje životné prostredie. Pre svoj rast bambus nepotrebuje hnojivá, pesticídy, ani žiadne chemické postreky. A tak jeho pestovanie nie je záťažou pre životné prostredie.

2. Bambus je trvalo udržateľný. Rastie totiž veľmi rýchlo. Vyrásť môže až o meter za jediný deň. Po jeho zbere nie je nutná opätovná výsadba, pretože bambus sa dokáže zregenerovať podobne ako tráva.

3. Bambus má prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Je odolný napríklad voči plesniam a mikróbom. A to vďaka látke, ktorá sa nazýva bambusový kun. To je jeho veľkou výhodou, najmä ak sa z neho vyrábajú výrobky, ktoré budú vystavované vysokej vlhkosti. Práve preto sú veľmi obľúbené napríklad aj bambusové zubné kefky. Na povrchu bambusovej zubnej kefky sa neusádzajú nečistoty a mikróby a preto je hygienickejšia.

Bambusové zubné kefky

4. Bambus je všestranný. Vyrobiť sa z neho dá takmer všetko. Veľmi obľúbené sú spomínané bambusové zubné kefky, ale aj bambusové hrebene, kefy na vlasy, riady do domácnosti, cestovné poháre pre deti a rôzne textílie ako napríklad bambusové handričky na tvár.

5. Bambus sa prirodzene rozloží. Takže výrobky, ktoré už nepoužívate, po sebe nezanechajú žiadnu stopu. Rozložia sa veľmi rýchlo, približne za tri roky a úplne bez zvyškov.

Ak teda hľadáte výrobky, ktoré nebudú zaťažovať životné prostredie a sú zároveň zdravotne neškodné, určite siahnite práve po bambusových produktoch. Ale pozor! Nie všetky bambusové výrobky sú také neškodné, ako sa zdajú. Ako to?

Pozor na bambusové výrobky s prímesami

O aké prímesi sa jedná? Sú to rôzne syntetické živice a lepidlá. A prečo sa vlastne k bambusu pridávajú? Bambus sa totiž často rozsekáva na tenké prúžky, prípadne sa používa bambusová drť, ktorá sa následne lepí do požadovaného tvaru. Na lepenie sa používajú spomínané syntetické živice a lepidlá. A vzniknutý produkt už v konečnom dôsledku nie je bambusový, ale akási zmes podobná plastu.

Bambus

Problémom je však to, že takéto výrobky vylučujú chemikálie, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. A to najmä v prípade, ak výrobok príde do kontaktu s horúcou vodou, kyslými potravinami a nápojmi, prípadne ak sa takýto výrobok poškodí.

Pri kúpe bambusových výrobkov si teda vždy dávajte pozor na to, aby neobsahovali žiadne chemické prímesi a boli vyrobené výlučne z bambusu. Nemusíte sa však báť. V našom e-shope nájdete len 100%ne ekologicky a zdravotne nezávadné bambusové zubné kefky vyrobené z bambusu, ktorý je vypestovaný trvalo udržateľným spôsobom.

foto: www.piqsels.com, hippopx.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty4