10 najčastejších mýtov o henne. Tiež ste im verili?

10 najčastejších mýtov o henne. Tiež ste im verili?

Henna už pre mnohé ženy určite nie je neznámym pojmom. Jej obľuba stúpa a čoraz viac dám ju používa na zdravé a šetrné farbenie vlasov. Avšak napriek tomu o nej mnohé nemajú správne informácie. Preto si teraz priblížime tie najčastejšie mýty o henne a povieme si, ako je to s nimi v skutočnosti.

Mýtus č. 1 – Henna označuje akékoľvek prírodné farbivo na vlasy a pokožku

Omyl. Henna je rastlina krovitého charakteru, z ktorej listov sa získava prášok používaný na prírodné farbenie. Najčastejšie sa na tento účel používajú tri druhy henny, a to Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba a Lawsonia Spinoza, teda červená, bezfarebná a čierna henna. Prírodných farbív na vlasy a pokožku však existuje omnoho viac. Napríklad aj indigo, ktoré sa s hennou často kombinuje.

Komletný sortiment práškovej a krémovej henny nájdete v našom eshope. Prezrieť »

Mýtus č. 2 – S hennou si dokážem prefarbiť vlasy na akýkoľvek odtieň

Z časti pravda a z časti nie. Úplne čistá prírodná henna na vlasy totiž farbí do medených odtieňov. Iné farebné odtiene sa získavajú miešaním henny s ďalšími prírodnými farbivami. Tak sa získavajú odtiene od blond, až po čiernu hennu.

Mýtus č. 3 – Henna sa nesmie používať na vlasy farbené chemickými farbami

Môže. Je však potrebné dodržať od chemického farbenia po farbenie hennou odstup aspoň 4 týždne. To isté platí aj pre vlasy po trvalej ondulácii.

Mýtus č. 4 – Henna nedokáže prekryť šediny

Práve naopak. Henna nielenže dokáže prekryť šediny, ale zabraňuje aj predčasnému šediveniu vlasov.

Mýtus č. 5 – Henna vlasy vysuší a poláme

Ak máte príliš suché vlasy, môže na nich henna takto pôsobiť. Preto pri tomto type vlasov pridajte do farbiva trochu oleja. Avšak efekt henny je úplne iný. Henna vlasy nielenže odfarbí, ale ich aj posilní, predíde tvorbe lupín, zabraňuje prílišnému masteniu vlasov, spevní vlasové korienky a podporí rast vlasov.

Mýtus č. 6 – Aby henna na vlasy chytila, musí pôsobiť celú noc

To naozaj nie je potrebné. Je však pravdou, že čím dlhšie necháte hennu na vlasoch pôsobiť, tým silnejší odtieň v danej farbe získate. Zväčša sa ale odporúča nechať pôsobiť cca 3-4 hodiny.

Medená henna na vlasy Henné Color Paris

Medená henna na vlasy Henné Color Paris

Mýtus č. 7 – Henna odrastá podobne ako klasické chemické farby

Určite nie. To je jedna z veľkých výhod farbenia vlasov hennou. Pri chemickej farbe väčšinou ihneď vidno hranicu medzi prirodzenými vlasmi a vlasmi farbenými chemickými farbami. Pri henne je tento prechod jemnejší a často, najmä pri tmavých vlasoch je i neviditeľný.

Mýtus č. 8 – Pred samotným hennovaním musí zmes henny veľmi dlho odstáť

Závisí od viacerých faktorov. V zime sa farbivo uvoľňuje pomalšie, v teplom prostredí však rýchlejšie. Každopádne vyskúšate pripravenosť farby tak, že do nej ponoríte biely papierik. Ak sa zafarbí, je henna pripravená na použitie.

Mýtus č. 9 – Po zafarbení hennou si nesmiem umyť vlasy šampónom

Môžete, ale bola by to škoda. Henna na vlasy totiž pôsobí ešte 2-3 dni po farbení. Šampón by jej účinky mohol zoslabiť. Preto si po farbení hennou umyte vlasy radšej len čistou vodou.

Mýtus č. 10 – Ak mi henna vlasy zafarbí na neželaný odtieň, už sa jej nezbavím

To nie je pravda. Najlepšie je však pokúsiť sa ju odstrániť do 24 hodín po farbení. Skúste si buď prefarbiť vlasy tmavším odtieňom henny alebo ju odstraňovať pomocou 70%-ného alkoholu a následne kokosovým alebo panenským olivovým olejom. V každom prípade je dobré vyskúšať najprv hennu na jednom prameni. Tak uvidíte, či sa vám výsledný efekt bude páčiť.

Henny sa báť naozaj nemusíte. Ak zvolíte odtieň vhodný pre vaše vlasy, s výsledným efektom budete určite spokojná.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty7