21. 06. 2017

10 najčastejších mýtov o henne. Tiež ste im verili?

Henna už pre mnohé ženy určite nie je neznámym pojmom. Jej obľuba stúpa a čoraz viac dám ju používa na zdravé a šetrné farbenie vlasov. Avšak napriek tomu o nej mnohé nemajú správne informácie. Preto si teraz priblížime tie najčastejšie mýty o henne a povieme si, ako je to s nimi v skutočnosti.

Mýtus č. 1 – Henna označuje akékoľvek prírodné farbivo na vlasy a pokožku

Omyl. Henna je rastlina krovitého charakteru, z ktorej listov sa získava prášok používaný na prírodné farbenie. Najčastejšie sa na tento účel používajú tri druhy henny, a to Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba a Lawsonia Spinoza, teda červená, bezfarebná a čierna henna. Prírodných farbív na vlasy a pokožku však existuje omnoho viac. Napríklad aj indigo, ktoré sa s hennou často kombinuje.

Komletný sortiment práškovej a krémovej henny nájdete v našom eshope. Prezrieť »

Mýtus č. 2 – S hennou si dokážem prefarbiť vlasy na akýkoľvek odtieň

Z časti pravda a z časti nie. Úplne čistá prírodná henna na vlasy totiž farbí do medených odtieňov. Iné farebné odtiene sa získavajú miešaním henny s ďalšími prírodnými farbivami. Tak sa získavajú odtiene od blond, až po čiernu hennu.

Mýtus č. 3 – Henna sa nesmie používať na vlasy farbené chemickými farbami

Môže. Je však potrebné dodržať od chemického farbenia po farbenie hennou odstup aspoň 4 týždne. To isté platí aj pre vlasy po trvalej ondulácii.

Mýtus č. 4 – Henna nedokáže prekryť šediny

Práve naopak. Henna nielenže dokáže prekryť šediny, ale zabraňuje aj predčasnému šediveniu vlasov.

Mýtus č. 5 – Henna vlasy vysuší a poláme

Ak máte príliš suché vlasy, môže na nich henna takto pôsobiť. Preto pri tomto type vlasov pridajte do farbiva trochu oleja. Avšak efekt henny je úplne iný. Henna vlasy nielenže odfarbí, ale ich aj posilní, predíde tvorbe lupín, zabraňuje prílišnému masteniu vlasov, spevní vlasové korienky a podporí rast vlasov.

Mýtus č. 6 – Aby henna na vlasy chytila, musí pôsobiť celú noc

To naozaj nie je potrebné. Je však pravdou, že čím dlhšie necháte hennu na vlasoch pôsobiť, tým silnejší odtieň v danej farbe získate. Zväčša sa ale odporúča nechať pôsobiť cca 3-4 hodiny.

Medená henna na vlasy Henné Color Paris

Medená henna na vlasy Henné Color Paris

Mýtus č. 7 – Henna odrastá podobne ako klasické chemické farby

Určite nie. To je jedna z veľkých výhod farbenia vlasov hennou. Pri chemickej farbe väčšinou ihneď vidno hranicu medzi prirodzenými vlasmi a vlasmi farbenými chemickými farbami. Pri henne je tento prechod jemnejší a často, najmä pri tmavých vlasoch je i neviditeľný.

Mýtus č. 8 – Pred samotným hennovaním musí zmes henny veľmi dlho odstáť

Závisí od viacerých faktorov. V zime sa farbivo uvoľňuje pomalšie, v teplom prostredí však rýchlejšie. Každopádne vyskúšate pripravenosť farby tak, že do nej ponoríte biely papierik. Ak sa zafarbí, je henna pripravená na použitie.

Mýtus č. 9 – Po zafarbení hennou si nesmiem umyť vlasy šampónom

Môžete, ale bola by to škoda. Henna na vlasy totiž pôsobí ešte 2-3 dni po farbení. Šampón by jej účinky mohol zoslabiť. Preto si po farbení hennou umyte vlasy radšej len čistou vodou.

Mýtus č. 10 – Ak mi henna vlasy zafarbí na neželaný odtieň, už sa jej nezbavím

To nie je pravda. Najlepšie je však pokúsiť sa ju odstrániť do 24 hodín po farbení. Skúste si buď prefarbiť vlasy tmavším odtieňom henny alebo ju odstraňovať pomocou 70%-ného alkoholu a následne kokosovým alebo panenským olivovým olejom. V každom prípade je dobré vyskúšať najprv hennu na jednom prameni. Tak uvidíte, či sa vám výsledný efekt bude páčiť.

Henny sa báť naozaj nemusíte. Ak zvolíte odtieň vhodný pre vaše vlasy, s výsledným efektom budete určite spokojná.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:

Diskusia


Gabika 18. 03. 2022, 11:38

RE Peťa: Chemicky farbené vlasy počas hennovania veľmi dobre chytajú farbivo a teda je farba intenzívnejšia. Píšete, že ste použila svetlo hnedú farbu - keďže my máme z práškovej henny len gaštanovú a hnedú tak predpokladám, že ste si kúpila inú značku henny než máme v ponuke. Z tohto dôvodu vám neviem poradiť ako dosiahnúť hnedú keďže nepoznám zloženie produktov iných značiek. Odporúčam obrátiť sa na predajcu, ktorý túto značku predáva a informovať sa priamo uňho. Každý predajca by mal poznať svoje produkty.

Peťa 16. 03. 2022, 20:10

Až teraz som si všimla že ste tu reagovali na moju otázku, na vlasy používam prírodnú kozmetiku a skoro po dalších dvoch mesiacoch vlasy stále ryšave aj keď som použila svetlohnedu hennu. Vlasy som mala predtým nafarbene a teraz sa tej rysavej neviem nijak zbaviť, tmavšiu hennu nechcem keďže by bolo veľmi vidieť moje odrasty

Gabika 28. 01. 2022, 08:30

RE Peťa: Dobrý deň, henna sa iba čiastočne vymyje z vlasov avšak je jednoznačne vidno, že vlasy i po tomto čiastočnom vymytí boli farbené hennou. To veľmi sa henna bude vymývať záleží od rôznych faktorov: kvality vlasov, namiešanej zmesi, doby pôsobenia samotnej farby počas farbenia, prípravkov na vlasy, ktoré používate...

Peťa 25. 01. 2022, 20:22

Takže sa henna vymyje z vlasov? Už prešli dva mesiace a stále mám dosť ryšave vlasy

Poradíme vám

Poradíme vám

o prírodnej kozmetike vieme všetko, neváhajte a pýtajte sa nás

Zákaznícke bonusy

Zákaznícke bonusy

pre našich zákazníkov všetko, aj bonusy

Unikátny sortiment

Unikátny sortiment

u nás nájdete výrobky, ktoré inde nekúpite

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 60€

Overené našimi zákazníkmi

Obchod ponúka mnoho výhod - za najväčšiu považujem so svojou rodinou veľmi dobrú komunikáciu. Ohromnou výhodou je podrobný popis vlastností a účinkov predávaných výrobkov - veľmi to pomôže pri rozhodovaní. Vynikajúce dopravné služby.

Mrko, pred 5 dňami
Všetky hodnotenia
Verfied by Visa Visa electron Visa Mastercard electronic Mastercard Secure Code Mastercard Maestro Gopay