Henna a jej farebné odtiene

Henna a jej farebné odtiene

Rozhodli ste sa odfarbiť si vlasy hennou? Výborný nápad. Henna totiž vlasy nielen zafarbí, ale má na ne aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Čo sa o  bežných farbách na vlasy rozhodne povedať nedá. Pri pravidelnom užívaní henny budú vlasy zdravšie, pevnejšie, lesklejšie... jednoducho krajšie! Ak sa v  odtieňoch henny veľmi nevyznáte, poradíme Vám, ktorý je ten správny pre Vaše vlasy.    

Čistá alebo medená henna

Medená henna na vlasy

Medená (cuivré) henna na vlasy

Čistá resp. medená henna na vlasy sa označuje ako čistá z  toho dôvodu, že neobsahuje žiadne prímesi, byliny, ani  prírodné zložky, ktoré by ovplyvnili jej farebný odtieň. Je to jednoducho čistá, neupravovaná henna. Práve vďaka tejto henne vlasy získavajú sýty oranžový odtieň. Výsledný efekt však závisí od toho, aká je prirodzená farba vlasov. Ak sú vlasy prirodzene blond alebo svetlejšie, výsledkom farbenia čistou hennou môže byť naozaj výrazný ryšavý až mrkvový odtieň. Naopak, pri tmavých vlasoch zmena nebude až tak výrazná. Môžu však získať krásne medené odlesky. Ak túžite po tom, aby bola váša  farba vlasov po použití tejto henny naozaj výrazná, primiešajte si do nej jablčný ocot alebo citrónovú šťavu. Odtieň sa zvýrazní aj pri pravidelnom používaní henny. Nečakajte teda, že po jednom hennovaní budú vlasy výrazne oranžové. Hennujte viac krát!

Pre aké vlasy je čistá henna vhodná?

Pre svetlé odtiene, ak túžite po výraznej červenej alebo medenej farbe vlasov. A  tiež pre tmavé odtiene vlasov, ak túžite po zvýraznení prirodzenej farby a  po medených odleskoch vo vlasoch.

Čierna henna

Čierna (noir) henna

Čierna (noir) henna

Táto henna nie je čistá, ale obsahuje vysoký pomer prírodného farbiva – indiga. Ide o  prášok zelenej farby, avšak v  skutočnosti sa jedná o  sýto modré farbivo. V  spojení s  hennou sa získava čierny odtieň vlasov. Dosiahnuť vďaka henne čierne vlasy z  pôvodnej blond farby je však veľmi ťažké a neodporúča sa skúšať to. Táto čierna henna farba na vlasy ich totiž odfarbí pravdepodobne na zeleno. Čierny odtieň je možné dosiahnuť len dvojfázovým farbením, kedy najskôr blond vlasy odfarbíte čistou hennou a  následne indigom.

Pre koho je čierna henna vhodná?

Pre ženy, ktoré chcú majú svetlo hnedé až tmavo hnedé vlasy a  tiež pre brunetky, ktoré túžia po čiernych vlasoch.

Hnedá henna

Hnedá henna na vlasy

Hnedá (brun) henna

Táto henna je takisto zmesou henny a  indiga. Avšak indigo je tu zastúpené v  oveľa menšom množstve, ako pri čiernej henne. S  touto hennou sa dá pohrať a  dosiahnuť rôzne odtiene hnedej. Henna, indigo a  amlový prášok rovná sa hnedý odtieň a  minimalizácia červených odleskov. Pre dosiahnutie hnedých odtieňov sa vyhnite citrónovej šťave a  octu!

Pre koho je vhodná hnedá henna?

Pre tie z Vás, ktoré chcú dosiahnuť tmavé odtiene, a to vďaka pridaniu indiga. Taktiež pre tie, ktoré chcú dosiahnuť svetlejšie odtiene hnedej, až do červena, pridaním citrónu.

Všetky odtiene henny nájdete v ponuke eshopu »

Bordová henna

Bordová (auburn) henna

Bordová (auburn) henna

Táto farba je určená na všetky odtiene vlasov, pričom na každý pôsobí inak. Výrazne zmení farbu vlasov, zintenzívni ich odtieň a  vlasy regeneruje. Nemusíte sa však obávať, že by bordová henna vlasy zosvetlila.

Pre aké vlasy je vhodná bordová henna?

Pre svetlé vlasy, pri ktorých chcete dosiahnuť tmavší bordový odtieň. Čím častejšie hennovanie, tým tmavšia a  výraznejšia farba. Takisto pre tmavšie vlasy na oživenie ich farby. 

Bordová henna dokáže prekryť šediny, preto je vhodná aj na šedivejúce vlasy.

Gaštanová henna

Gaštanová henna na vlasy

Gaštanová (chatain) henna

Aj gaštanová henna, takisto ako všetky tmavšie farebné odtiene henny, obsahuje prímes indiga. Na zvýraznenie tmavších odtieňov ju môžete zaliať čiernym čajom. Ak pridáte zopár kvapiek citrónovej šťavy, zvýraznite tak ryšavé a  červené odlesky.

Pre aké vlasy je vhodná gaštanová henna?

Zvoliť ju môžete ak máte svetlo hnedé až čierne vlasy. Pri tmavých vlasoch ich farbu výrazne nezmení, zato ju oživí a  skrášli. Platí, že čím svetlejšie vlasy, tým výraznejšia zmena po odfarbení gaštanovou hennou. Je tiež vhodná na zakrytie šedín.

Ďalšie fotografie vlasov pred a po farbení hennou nájdete v henna galérii »

Blond henna

Takisto sa jedná o  zmes bylín, kde henna je zastúpená len v  malom pomere. Primiešané sú tu rastlinky ako senný list alebo kamilka. Na prirodzene tmavé odtiene vlasov sa táto henna nehodí. Iba ak by ste vlasy chceli regenerovať. Blond henna ich totiž neodfarbí.

Pre aké vlasy je blond henna vhodná?

Pre blondínky, ktoré túžia po zlatistých odleskoch a  oživení farby vlasov.

Pridávaním ďalších zložiek však môžete získať rôzne ďalšie originálne odtiene, ktoré budú nenapodobiteľné práve vďaka Vašej prirodzenej farbe vlasov. Akú najoriginálnejšiu farbu vlasov sa Vám podarilo s  hennou získať?


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty6