4 tipy ako si namiešať vlastný odtieň s hennou

4 tipy ako si namiešať vlastný odtieň s hennou

O henne a farbení hennou ste už určite počuli. Ak to tak nie je a henna je pre vás nový pojem, kliknite si na niektorý z našich článkov na blogu, aby ste sa o henne dozvedeli viac.

Teraz sa zameriame na spôsob nanášania henny ako i rôzne farbiace zmesy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť želaný odtieň. Ak ste si nie istá, ako má takéto nanášanie henny vyzerať, pozrite sa ako to robia v špecializovaných kaderníctvach zameraných na farbenie hennou.

Základný recept na prípravu hennovej pasty znie: hennu zalejte horúcou vodou a vytvorte pastu, ktorú nanášajte na vlasy. Zabaľte vlasy do plastovej fólie a udržujte v teple. Nechajte pôsobiť aspoň 1 hodinu.

Tento recept vám však zabezpečí väčinou ryšavý až mahagónový odtieň v závislosti na pôvodnej farbe vlasov. Ako sa však vyhrať s čistou hennou (lawsonia inermis) aby ste dosiahli zvolený odtieň? Pozrime sa ako na to...

Červenohnedé odtiene za pomoci medenej henny

Pre dosiahnutie červenohnedého odtieňa si pripravte:

 • 200 g čistej henny (Cuivre henna powder alebo Henna BAQ)
 • prevarená voda
 • citrónová šťava
 • prášok Amla

Hennu zalejte prevarenou vodou. Pridajte citrónovú šťavu a nechajte odstáť cez noc. Pred nanášaním pridajte do zmesi 50 g Amla prášku a pre dosiahnutie správnej konzistenie farbiacej zmesi pridajte ešte trocha prevarenej vody.

Alebo dodrže pomer 75 % henny a 25 % Amla powder v prípade, že používate na farbenie menšie množsto farbiacej zmesi. Zmes nanášajte od korienkov po končeky po celej dĺžke a nechajte pôsobiť 1- 4 hodiny.

Vlasy môžete umyť jemným šampónom alebo vymyť len vodou a kondicionérom. Ideálne je vhodné počkať s umývaním vlasov aspoň 24 - 48 hodín kým farba "dozreje".

Pozrite sa ako hennu nanášať a aký výsledok môžete očakávať pri použití tejto zmesi.

Ako dosiahnúť teplé červené odtiene?

Pre dosiahnutie teplého červeného odtieňa si pripravte:

 • 200 g čistej henny (Cuivre henna powder alebo Henna BAQ)
 • 2 - 3 šálky citrónove šťavy

Nezabudnite si pred farbením namastiť pokožku hutným krémom alebo napríklad bambuckým maslom, aby ste nemali zafarbenú pokožku.

Recept na túto farbiacu zmes je veľmi jednoduchý. Zmiešajte hennu s citrónovou šťavou. Vytvorte pastu, ktorú nechajte počas noci odpočívať. Naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 1- 4 hodiny a vlasy umyte jemným šampónom. Vlasy sa vám môžu zdať oranžové ale po 48 hodinách ztmavnú na teplý červený odtieň.

Ale ja chcem čierny odtieň. Je to možné?

Nič nie je nemožné ak sa chce :-) Avšak v tomto prípade ide o proces ktorý má dve fázy.

V prvej fáze budeme potrebovať:

 • 200 g čistej henny (Cuivre henna powder alebo Henna BAQ)
 • 2 - 3 šálky citrónovej šťavy

V druhej fáze budeme potrebovať:

 • 200 g Noir (čierna) henna alebo Indigo prášok
 • soľ
 • horúca voda

V prvej fáze sa na vlasy nanáša medená henna a to najmä preto, aby sa indigo lepšie na vlasy prichytilo pretože indigo má úžasnú schopnosť rýchlo sa vymývať a farbiť oblečenie ak sa na vlasy neaplikuje správne.

Takže základ je medená henna 200 g, ktorú zalejete 2 - 3 šálkami citrónovej šťavy (na 100 g henny 1 – 1 1/2 šálky citrónovej šťavy). Zmes nechajte odstáť cez noc a v prípade potreby pred nanášaním dolejte horúcou vodou pre získanie správnej konzistencie. Túto pastu nanášajte od korienkov až po končeky vlasov, prikryte plastovou fóliou a uterákom. Nechajte pôsobiť 1 – 4 hodiny.

Po vymytí henny nastáva druhá fáza. Prichystajte si 200 g Noir henna powder alebo Idigo powder. Zalejte horúcou vodou a pridajte trocha soli. Túto pastu si pripravte 20 minút až 1 hodinu pred aplikáciou, nie je potrebné nechať odpočívať dlhšie.

Ihneď nanášajte avšak pozor na to, aby ste na vlasy nenanášali veľmi horúcu pastu lebo sa môžete opariť alebo môžete vašim vlasom pripraviť veľký tepelný šok. Naneste na vlasy od korienkov po končeky a nechajte pôsobiť 1-4 hodiny. Odporúčam po hodine skontrolovať jeden prameň vlasov či ste dosiahli želaný odtieň. Ak máte záujem o silnejšie zafarbenie tak nechať pôsobiť dlhšie. Vlasy si vymyte len čistou vodou, nemali by sa umývať najbližších 48 hodín.

Zafarbí henna i sivé odrasty?

Dá sa to, avšak musíte vedieť ako na to. Dostávame mnoho otázok ako zafarbiť sivé odrasty a odpoveď je vždy tá istá – dvojfázový proces a zafarbiť najprv korienky

V prvej fáze budeme potrebovať:

 • 200 g čistej henny (Cuivre henna powder alebo Henna BAQ)
 • 2 - 3 šálky citrónovej šťavy

V druhej fáze budeme potrebovať:

 • 50 g Noir (čierna) henna alebo Indigo prášok
 • soľ
 • horúca voda

V prvej fáze musíte stmaviť sivé vlasy a zjednotiť prirodzenú farbu pri korienkoch s farbenými vlasmi. Urobíte to tak, že v prvej fáze zafarbíte odrasty za pomoci medenej henny. Zmiešajte 200 g medenej henny s 2 – 3 šálkami citrónovej šťavy. Zmes nechajte cez noc odstáť a nanášajte na vlasy. Nechajte pôsobiť 1-4 hodiny. Následne umyte jemným šampónom.

V druhej fáze ide o dosiahnutie zvoleného odtieňa čo v tomto prípade je teplý červený až ryšavý odtieň. Znova si pripravte farbiacu zmes z medenej henny (môžete si vopred pripraviť viac farbiacej zmesi, aby ste jej mala dostatok na obe farbenia). Nechajte odstáť cez noc.

Pred farbením si pripravte indigo alebo čiernu hennu a to zmiešaním 50 g prášku s 1 šálkou horúcej vody. Pridajte trocha soli. Obe zmesi pred nanášaním zmiešajte a nanášajte na jednotlive pramene vlasov. Zakryte vlasy plastovou fóliou a nechajte pôsobiť 1-4 hodiny. Vlasy vymyte čistou vodou. Neumývajte šampónom po dobu 48 hodín.

A viete aký je ten najlepší recept na farbenie vašich vlasov? Predsa ten váš, veď nikto nepozná vaše vlasy lepšie ako vy sama a jedine vy môžete vidieť ako rôzne farbiacej zmesi farbia vaše vlasy. Stačí začať základným receptom a pomaly skúšať rozne variácie.

Aký je váš unikátny recept na farbenie hennou? Podeľte sa s nami a my ho zverejníme.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty4