Ako využiť prázdne obaly od kozmetiky?

Ako využiť prázdne obaly od kozmetiky?

Niektoré obaly od kozmetiky sú také pekné, že je takmer škoda ich vyhodiť. Aj vy si ich často odkladáte v kúpeľni na poličke napriek tomu, že kozmetika v nich sa už dávno minula? Alebo putujú priamo do koša? Ak vám záleží na životnom prostredí, len tak do koša by ste ich určite nemali vyhadzovať. Čo však s nimi ďalej? Tu je zopár spôsobov, vďaka ktorým ušetríte životné prostredie. A možno aj svoju peňaženku.

1. Použite ich na rôzne DIY projekty

Ak máte aspoň trošku fantázie, určite nájdete spôsob, ako prázdne obaly od kozmetiky využiť. A ak nie, množstvo tipov nájdete na internete! Z obalov od šampónov si napríklad môžete vyrobiť stojan na perá. Obal stačí rozstrihnúť na polovicu a vyfarbiť, prípadne oblepiť farebnou lepiacou páskou.

Podobným spôsobom tiež vyrobíte stojan na špongiu na riad, či na hubku do sprchy. Ak si pekne vyzdobíte prázdne kartónové škatuľky od krémov, poslúžia napríklad na odkladanie poznámkových blokov pri telefóne, uskladnenie šperkov, či iných drobností.

Farebné plastové obaly od sprchových gélov, šampónov, či mydiel, sú priam ideálne na výrobu vianočných ozdôb. Vystrihnite si napríklad hviezdu, zvonček, či srdiečko. V strede urobte horúcou ihlou dierku, zaveste ozdôbku na šnúrku a je to! Ak vás tieto nápady nezaujali, možno na webe nájdete čosi pre seba.

2. Potešte svoje deti

Aj vaše deti sa radšej hrajú s čímkoľvek iným ako s hračkami? Zaujímavé sú hrnce, varešky, ale aj kozmetika. Preto prázdne obaly dôkladne poumývajte a nechajte deti, nech zapoja svoju fantáziu a zahrajú sa s nimi. Alebo opäť môžete otestovať svoju šikovnosť a niečo deťom vyrobiť. Z väčších plastových obalov môžete vystrihnúť napríklad zvieratká alebo vyrobiť domčeky pre bábiky.

3. Šetrite miesto v kabelke/batožine

Malé obaly od kozmetiky určite nevyhadzujte. Budú sa vám hodiť napríklad na cesty. Nemusíte so sebou ťahať veľké balenie svojho obľúbeného krému, či šampónu. Jednoducho si časť odlejete do maličkého obalu. Podobne si môžete nosiť v kabelke napríklad krém na ruky. Šetríte tak miesto a svoju obľúbenú kozmetiku budete mať vždy poruke!

4. Opäť ich naplňte kozmetikou

Mnohé kozmetické značky, ktoré vyrábajú prírodnú alebo bio kozmetiku si uvedomujú, že odpadu je naozaj veľa. Rozhodli sa preto niečo s tým urobiť. Ponúkajú možnosť recyklácie prázdnych obalov od ich kozmetiky a na oplátku zákazníkom poskytnú symbolickú zľavu. Prípadne si zákazníci môžu kozmetiku opätovne zakúpiť do už použitého obalu.

5. Použite ich na vlastnoručne vyrobenú kozmetiku

Ak si rada vyrábate vlastnú kozmetiku, použité obaly sa vám určite budú hodiť. Stačí ich poriadne vyumývať a môžete si v nich uskladňovať vlastnú podomácky vyrobenú kozmetiku.

6. Zabaľte do nich darčeky

Rôzne darčekové sady kozmetiky sa predávajú v pekných väčších škatuľkách. Prečo ich vyhadzovať? Odložte si ich a zabaľte do nich napríklad vianočné darčeky! Škatuľku oblepíte baliacim papierom s vianočnou tematikou a krásnu darčekovú krabičku máte hotovú.

7. Separujte!

Ak nemáte chuť vyrábať z prázdnych obalov od kozmetiky hračky, či rôzne DIY projekty, určite ich nevyhadzujte do koša. Veď separovať odpad je naozaj jednoduché. Ak už pre nič iné, robte to aspoň pre svoj dobrý pocit...

Ako separovať správne? Rôzne kartónové škatuľky, či príbalové letáčiky, patria do modrého kontajnera na triedený odpad. Plastové fľaštičky a nádobky zas do žltého a sklenené do zeleného. Takéto separovanie odpadu má naozaj zmysel. Sklo sa dá opakovane používať a teda recyklovať donekonečna a vyrábajú sa z neho napríklad fľaše na víno. Zozbieraný papier zas slúži na výrobu kníh, toaletného papiera, či obalov na vajíčka. A recyklované plasty majú tiež mnoho využití. Napríklad aj ako vlákna na výplň do spacích vakov, či zimných búnd.

Ak zapojíte svoju fantáziu, iste tiež prídete na množstvo zaujímavých spôsobov, ako využiť prázdne obaly od kozmetiky. Najmä čo sa týka DIY projektov, existujú nespočetné možnosti. Tak poďte do toho! Ak by každý prispel svojou troškou ekologického myslenia, určite by bolo odpadov omnoho menej.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.