Prírodný make-up. Prečo ho používať?

Prírodný make up. Prečo ho používať?

Obľúbili ste si prírodnú kozmetiku a  drogériu? V  tom prípade by ste mali siahnuť aj po bio dekoratívnej kozmetike. Ak používate napríklad make-up, zrejme ho na pleť nanášate každý deň. Oveľa zdravšou a  pre pleť prirodzenejšou alternatívou je práve prírodný make-up.

Čo je prírodný make-up

Každý, kto používa prírodnú a  bio kozmetiku, tak robí najmä kvôli svojmu zdraviu. Koža ako najväčší orgán ľudského tela totiž práve prostredníctvom klasickej kozmetiky vstrebáva všetky nebezpečné a škodlivé látky. Predstavte si teda, čo s  pleťou urobí klasický make-up. Ten si nanášame v  súvislej vrstve na celú plochu tváre. A práve preto by mala byť aj dekoratívna kozmetika prírodná. Neobsahuje totiž žiadne škodlivé syntetické zložky, ktoré sú bežné u  klasickej kozmetiky. Naopak, prírodný make-up obsahuje zložky, ktoré majú pri dlhodobom užívaní priaznivý vplyv na pokožku. Môžu ho užívať dokonca aj ľudia s  veľmi citlivou pleťou, pretože pokožku nedráždi.

Tip na čítanie: Líčenie očí - tradičný alebo prírodný make-up? Čítať »

Prírodný make-up a  klasický make-up. Aký je rozdiel v  zložení?

Pýtate sa, ako je možné, že prírodná dekoratívna kozmetika dokáže pleť prifarbiť, aj keď neobsahuje žiadne umelé farbivá? Je to veľmi jednoduché. Základnou zložkou bio dekoratívnej kozmetiky, sú výťažky z  ekologicky pestovaných rastlín, ktoré obsahujú prirodzené farbivá. Okrem toho obsahuje aj nasledovné zložky:

  • kvetinové esencie
  • vosky
  • minerálne látky a vitamíny
  • organický kukuričný škrob
  • prírodné rastlinné oleje a  maslá


Bežne používané make-upy, s  ktorými sa stretávame v  drogériách, obsahujú nebezpečné látky ako parabény, pylénglykol, či karcinogén butylovaný hydroxyanizol. Všetky tieto chemikálie sa samozrejme vstrebávajú do organizmu prostredníctvom pleti.

Prečo prírodný make-up

Prečo používať prírodný make-up? Je pravda, že aj bežný make-up vylepší vzhľad pleti. Ale len dočasne! V  konečnom dôsledku má na pokožku veľmi negatívne účinky. U niektorých osôb môže vyvolávať aj alergické reakcie a  podráždenie. Naopak, prírodný make-up je veľmi jemný k  ľudskej pokožke. Pôsobí tiež ako čiastočná ochrana proti slnečnému žiareniu a  nepriaznivým vplyvom prostredia. Z dlhodobého hľadiska tak používanie tohto make-upu môže spomaliť starnutie pleti. A  čo je nemenej dôležité, takýto make-up je ohľaduplný nielen k  pokožke, ale aj k  životnému prostrediu.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.