Strata vlasov po covide. Trápi aj vás?

Strata vlasov po covide. Trápi aj vás?

To, že aj po prekonaní ochorenia Covid-19 môžu u pacientov pretrvávať rôzne nepríjemné príznaky, určite viete. Patrí k nim strata čuchu a chuti, dýchavičnosť, únava a fyzická slabosť. Často sa však objavujú aj problémy s vypadávaním vlasov. Ako to, že po covide vlasy vypadávajú? A ako ich zachrániť?

Prečo Covid-19 spôsobuje vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov sa spravidla objavuje u pacientov, ktorých priebeh covidu bol ťažký. Viac postihuje dámy a väčšinou sa objavuje u starších pacientov, respektíve u pacientov v strednom veku.

Aké sú dôvody, že vlasy po covide viac vypadávajú? Covid-19 je ochorenie, ktoré v tele spúšťa rôzne zápalové procesy. A v dôsledku toho môže nastať aj vypadávanie vlasov – alopécia. Okrem toho je však covid mimoriadne náročný na psychiku. Pacienti s ťažkým priebehom prežívajú veľký strach a stres. Aj to môže mať vplyv na kvalitu vlasov a ich vypadávanie. Našťastie ide o prechodný jav, ktorý po určitom čase odznieva a vlasy sa tak dajú zachrániť. Stačí dodržiavať zopár zásad a samozrejme, o vlasy sa dobre starať a venovať im zvýšenú pozornosť.

Ako sa starať o vlasy po prekonaní ochorenia?

Ak ste prekonali Covid-19 a tiež na svojich vlasoch pozorujete, že ich kvalita a hustota sa znížila, začnite sa o ne viac starať. Čo by ste mali robiť?

  1. Dopĺňajte vitamíny a minerály. Pre vlasy sú dôležité najmä vitamíny A, C a D a z minerálov je to selén a zinok. Vždy je lepšie dopĺňať ich z prirodzených zdrojov, teda zo stravy. Po ochorení však takýto príjem nie je dostatočný a je vhodné siahnuť aj po výživových doplnkoch.
  2. Používajte jemné prípravky na vlasy. Vyhýbajte sa vlasovej kozmetike s obsahom chémie, ktorá by poškodené vlasy ešte viac zaťažila. Siahnite radšej po jemných prírodných produktoch.
  3. Doprajte vlasom výživu. Nielen zvnútra, ale aj zvonku. Vynikajúce sú vlasové zábaly z rastlinných olejov. Na vypadávanie vlasov špeciálne odporúčame Jamajský čierny ricínový olej. Podporuje rast a hustnutie vlasov, dezinfikuje vlasovú pokožku, vyživuje vlasy, udržiava ich hydratované a zdravé. Vhodná je aj kozmetika s obsahom ricínového oleja.
  4. Svoje vlasy šetrite. Aspoň na čas ich nechajte oddýchnuť si od žehličiek, fénov, či kuliem.
  5. Farbite ich len prírodnými farbami! Ak vám vlasy nadmerne padajú, na klasické chemické farby určite zabudnite. Úplne by ste svoje vlasy zničili a len ťažko by ste ich znova uzdravili. Farbite ich radšej hennou. Posilní riedke a oslabené vlasy, podporí ich rast a spevní vlasové korienky. Vybrať si môžete práškovú alebo krémovú hennu.

Krémová verzus prášková henna

Výhodou henny je, že zničené vlasy nezaťaží. Zafarbíte si ich vďaka nej úplne prírodne, bez akejkoľvek chémie.

Neviete si vybrať vhodnú hennu? Prášková henna (nájdete ju tu) obsahuje len samotnú hennu a ďalšie rastlinné farbivá a bylinky. Z henna prášku si môžete – pridaním zložiek ako čierny čaj, či harmanček, vyrobiť vlastný farebný odtieň.

Alebo použite krémovú hennu (nájdete ju tu), ktorú si môžete kúpiť v rozličných farebných odtieňoch. Stačí naniesť na vlasy podobne ako je to u klasických farieb. Takáto henna je ideálna na farbenie korienkov vlasov a zvýraznenie ich lesku.

Nečakajte však, že vaše vlasy „ožijú“ za týždeň. Ich regenerácia si určite vyžiada pár mesiacov. Takáto zvýšená starostlivosť im však určite pomôže.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5