Telové maslo alebo telové mlieko. Čo je lepšie?

Možno už máte svoj obľúbený prostriedok na hydratáciu pokožky, ktorý pravidelne používate. No vybrali ste si správne a naozaj dávate svojej pokožke to, čo potrebuje? Na trhu je množstvo krémov, olejov, telových masiel a telových mliek. Ako teda zistiť, čo je najlepšie? Ak riešite otázku, či je vhodnejšie telové maslo alebo skôr telové mlieko, mali by ste o nich najskôr čosi vedieť.

Telové mlieko

O telových mliekach sa dá vo všeobecnosti povedať, že sú zlúčeninou oleja a vody. Sú zvyčajne ľahké a nie príliš mastné a do pokožky sa veľmi ľahko vstrebávajú. Nie sú príliš hutné a preto sa aj ľahko nanášajú. Práve to je dôvod, prečo ich väčšina ľudí obľubuje azda najviac. Rozlišovať sa dá ešte medzi telovým krémom a telovým mliekom, pričom krém je o trochu hustejší. Obe sú vhodné takmer pre všetky typy pokožky. No ak trpíte príliš suchou pleťou, voľte radšej telové maslo.

Telové maslo

Mandľové maslo   Pokiaľ ide o telové maslo dá sa povedať, že je doslova špecialistom na suchú a popraskanú pokožku. Prírodné telové maslá sú vyrábané lisovaním za studena, a preto si zachovávajú všetky pre pleť prospešné živiny. Okrem vitamínov A a E obsahujú aj esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty. Telové maslá sú naozaj husté, dokonca až hutné. Pred použitím je zväčša potrebné ich roztopiť na miernom ohni alebo vo vodnom kúpeli. Avšak pokiaľ ide o hydratáciu veľmi suchej pokožky, sú najvhodnejšie. Používajú sa na problematické partie, ako napríklad lakte, členky, či dokonca chodidlá. Tie nielenže hydratujú, ale dokonca aj obnovujú elasticitu poškodenej pokožky. K najobľúbenejším a najpoužívanejším telovým maslám patria bambucké maslo, kokosové maslo, či maslá z orechov, ako napríklad mandľové maslo.

Ako si vybrať?

Pri výbere sa teda treba riadiť hlavne podľa typu pleti. Ak máte klasickú pleť bez výraznejších problémov, postačí Vám telové mlieko alebo telový krém. Po telovom masle môžete siahnuť pri horších poveternostných podmienkach, napríklad v tuhej zime, pri vetre a podobne. No ak je Vaša pleť príliš suchá, jednoznačne používajte telové maslo. Len tak ju dostatočne hydratujete. A ako sa staráte o svoju pokožku Vy? Máte svoje obľúbené telové mlieko alebo telové maslo?


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.