Trápi vás lámanie vlasov? Takto im pomôžete!

Trápi vás lámanie vlasov? Takto im pomôžete!

Chcete si vypestovať krásnu dlhú hrivu zdravých vlasov, no nejako sa vám nedarí? Možno je príčinou vypadávanie a lámanie vlasov. Ako zistíte, že sa vám lámu vlasy? Aký je rozdiel medzi lámaním vlasov a štiepením ich končekov? To zistíte v tomto článku. Zároveň tu nájdete zopár dobrých tipov, ako zastaviť lámanie vlasov a ako sa starať o lámavé vlasy.

Obsah:

 1. Čo je lámanie vlasov a aké sú príčiny?
 2. Ako pomôcť lámavým vlasom?
 3. DIY recepty na lámavé vlasy

Čo je lámanie vlasov a aké sú príčiny?

Ak máte lámavé vlasy, vlas sa vám môže zlomiť kdekoľvek po jeho dĺžke. Dokonca aj priamo pri korienku. Vlas je veľmi krehký a slabý a z rôznych príčin sa zlomí ešte pred koncom svojej životnosti. Polámané vlasy vyzerajú zle. Účes je rozstrapkaný, vlasy sú rozlietané a nezdravé. A čo štiepenie končekov? Je veľmi podobné lámaniu vlasov. Pri štiepení končekov sa však vlas štiepi len na konci a výsledkom sú rozstrapkané končeky. Naproti tomu, pri lámaní vlasov sa vlas môže zlomiť kdekoľvek, hoci aj v polovici dĺžky.

A čo teda spôsobuje lámanie vlasov? Príčin môže byť niekoľko a toto sú tie najčastejšie:

 1. Prílišné namáhanie vlasov. Ak sú žehlička, kulma či fén na vlasy vašimi najlepšími priateľmi, niet divu, že sa vlasy lámu. Horúci vzduch ich totiž oslabuje. Používanie týchto pomocníkov by ste teda mali obmedziť.
 2. Nesprávna starostlivosť o vlasy. Vlasy sa môžu lámať aj vtedy, keď používate neprávnu kozmetiku. Nevhodný šampón alebo kozmetika plná škodlivých zložiek môže mať vplyv na zdravie a lámavosť vlasov.
 3. Nedostatok vitamínov. Ak vám v tele chýbajú rôzne vitamíny a minerály, môže sa to odraziť aj na stave vašich vlasov. Doplňte vitamíny skupiny B, vitamín A a C, ale aj minerály ako zinok a vápnik a tiež kolagén.
 4. Iné ochorenia. Plesňové ochorenia pokožky môžu spôsobiť lámanie vlasov. Na vlasy vplývajú aj infekčné choroby, zápaly, či znížená funkcia štítnej žľazy.
 5. Ste neustále v strese? Verte, že sa to prejaví aj na kvalite vašich vlasov. Na lámavosť vlasov vplývajú aj rôzne psychické poruchy, napríklad anorexia (psychická porucha príjmu potravy) a s ňou súvisiaci nedostatok živín.

Ako pomôcť lámavým vlasom?

Je dôležité odhaliť príčinu lámania vlasov. Ak ide len o nesprávnu starostlivosť, pomôžete si ľahko. Vlasy nenamáhajte, siahnite po kvalitnej kozmetike a voľte produkty, ktoré vlasy nezaťažia a neobsahujú zbytočnú chémiu. Doplňte tiež pre vlasy dôležité vitamíny a minerály. Aké sú zásady starostlivosti o lámavé vlasy?

 • Dostatočná hydratácia a výživa zvnútra. Vlasy hydratujte a vyživujte od korienkov, až po končeky. Použite na to prírodné rastlinné oleje, napríklad ricínový olej. Ohriaty olej naneste na umyté vlasy a nechajte pôsobiť. Potom umyte.
 • Jemná úprava vlasov. Minimalizujte fény, žehličky a kulmy. Po umytí vlasy nedrhnite uterákom. Osušte ich len jemným pritláčaním uteráku k vlasom.
 • Používanie vlažnej vody. Pri umývaní vlasov voľte radšej chladnejšiu ako horúcu vodu.
 • Masky na vlasy. Pre dostatočnú výživu používajte na pravidelnej báze masky na suché a lámavé vlasy, napríklad Bio regeneračnú kokosovú masku na vlasy.
Opunciový olej, roll-on 10ml Bio ricínový olej si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Ako pomôcť lámavým vlasom?

DIY recepty na lámavé vlasy

Pri starostlivosti o lámavé vlasy vám pomôžu aj vlastnoručne vyrobené domáce masky. Ktoré sa oplatí vyskúšať?

Maska s olivovým olejom

Zmiešajte surové vajíčko s dvomi lyžicami olivového oleja a naneste po celej dĺžke vlasov. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a potom vlasy umyte.

Medová maska

Opäť použite kvalitný olivový olej. Jednu lyžičku zmiešajte s lyžicou medu a ¼ šálky bieleho jogurtu. Táto maska je ideálna na suché a lámavé vlasy. Namiesto jogurtu môžete použiť aj výživné avokádo.

Maska s kokosovým olejom

Na miernom ohni roztopte 3 lyžice kokosového oleja a pridajte ¼ šálky medu. Masku naneste na vlasy a pokožku hlavy, zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť pokojne aj celú noc. Vďaka kokosovému oleju budú vlasy pevnejšie a zdravšie.

Máte aj vy svoju obľúbenú masku na lámavé vlasy? Prezraďte nám jej receptúru!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1