10 dôvodov, prečo používať kokosový olej v tehotenstve

10 dôvodov, prečo používať kokosový olej v tehotenstve

Tehotenstvo je nádherné obdobie v živote ženy. No nebudeme si klamať, je to aj poriadne náročné obdobie, plné nevoľností a rôznych zdravotných problémov. Ich riešenie je však v tehotenstve o čosi zložitejšie. Lieky a rôzne agresívne krémy sú v tomto období totiž tabu.

Našťastie existujú aj čisto prírodné produkty, ktoré dokážu pomôcť. Jedným z nich je bio kokosový olej. Prečo sa oplatí mať ho počas tehotenstva vždy poruke?

1. Pomôže imunite

V tehotenstve je veľmi dôležité predchádzať rôznym ochoreniam, keďže užívanie liekov nie je bezpečné pre bábätko. Vedeli ste, že bio kokosový olej má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti? Postačia denne dve polievkové lyžice (a to aj v jedle, či v nápoji) a kokosový olej vám tak pomôže posilniť váš imunitný systém a chrániť vás od ochorení. 

2. Zmierni podráždenie pokožky

Ak sa vám v tehotenstve tvoria na pokožke rôzne suché a svrbiace miesta a nechcete používať žiadne krémy z lekárne, riešením je kokosový olej. Naneste ho na podráždené miesta a zbaví vás svrbenia. Pokožku krásne hydratuje a preto je vhodný aj ako alternatíva bežného telového krému. Navyše je vynikajúci aj na bolestivé a popraskané bradavky počas dojčenia.

3. Predchádza vzniku strií

Tie sa v tehotenstve nadmerne tvoria práve kvôli rýchlemu nárastu hmotnosti. Kokosový olej obsahuje množstvo vitamínu E, ktorý je v tomto období pre pokožku veľmi potrebný. Natierajte si ho každý deň na problémové partie. Okrem bruška nezabudnite aj na stehná, krížovú oblasť a zadok.

4. Je vynikajúci na masáže

Kokosový olej má zloženie blízke tukom v ľudskej pokožke. Preto je ideálny aj na masáže. Ak vás v tehotenstve bolieva chrbát alebo kríže, nechajte sa vymasírovať práve kokosovým olejom. Vhodný je tiež na masáže jemnej pokožky bábätiek.

5. Pomôže zničeným vlasom

Bežným sprievodným javom tehotenstva je strata kvality vlasov. Tie bývajú veľmi vysušené a krepovité. Ku korienkom vlasov a na vlasovú pokožku si teda nanášajte kokosový olej, ktorý dokáže posilniť štruktúru zničených vlasov. Dodá im lesk a jemnosť, zatiaľ čo zanecháva zdravú aj vlasovú pokožku. Vo vlasoch ho nechajte pôsobiť 30 minút a potom si ich umyte bežným spôsobom.

6. Pomôže pri intímnych problémoch

Jedným z nepríjemných sprievodných javov tehotenstva býva tiež vaginálna suchosť. Nebojte sa použiť bio kokosový olej v tehotenstve aj v týchto partiách vášho tela. Uľaví od svrbenia a nepríjemného pálenia.

7. Je bezpečnou náhradou za rôzne kozmetické produkty

Určite viete, že rôzne chemické zložky z kozmetiky dokážu prostredníctvom pokožky preniknúť aj do vášho tela. Aspoň v tehotenstve je teda vhodné siahnuť po zdravších alternatívach, aby ste tak neohrozili svoje bábätko. Kokosový olej v tehotenstve je vynikajúcou náhradou za pleťové krémy, ale napríklad aj za odličovače.

8. Uľaví od nevoľnosti, ale aj zápchy

Ak máte v tehotenstve problémy s nadmernou tvorbou žalúdočných kyselín a následne s refluxom, vyskúšajte si vziať lyžičku kokosového oleja. Pomôže upokojiť žalúdok. Keďže má mierny laxatívny účinok, kokosový olej v tehotenstve pomôže tiež pri zápche. Pri tehotenskej nevoľnosti pomôžu aj éterické oleje, prečítajte si článok Aromaterapia pre tehotné – áno alebo nie? 

9. Je skvelou náhradou za mliečne výrobky

Niektoré budúce mamičky sa v tehotenstve snažia vyhýbať konzumácii mliečnych výrobkov. Bio kokosový olej je skvelou alternatívou masla alebo ďalších mliečnych výrobkov pri varení.

10. Je vynikajúci aj pre bábätko

A to nielen ako masážny olej, telový krém, či ochrana zadočka pred zaparením. Pomôže napríklad pri typickej detskej kvasinkovej infekcii zvanej soor. Biely povlak v ústočkách dieťatka vzniká vtedy, keď sú kvasinky v tele premnožené. Bio kokosový olej pomôže vďaka vysokému obsahu kyseliny laurovej, kaprylovej a kaprínovej. Vytierajte ním ústa dieťaťa. Používať ho môžete už od jeho 4 mesiacov.

Samozrejme, dôležité je vybrať si kokosový olej tej najvyššej kvality. Musí byť lisovaný za studena, 100%- ne prírodný a najlepšie aj v bio kvalite. Takýto bio kokosový olej neobsahuje žiadne bieliace zložky, chemické prídavky alebo vône. Naopak, je plný výživných látok a nádhernej prirodzenej arómy. A teda absolútne bezpečný pre vás, aj vaše dieťatko.

foto: pixabay.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1