Detoxikujte Vašu domácnosť – ako čistiť účinne, ale šetrne

Tak čo zelené krásky a krásavci, poctivo používate prírodnú kozmetiku? :) Ja teda áno a za tou „chemickou“ sa veru už ani neobzriem – najmä keď výber prírodnej kozmetiky je tak veľký! Občas mám pocit, že toľko prírodných značiek ani nikdy vyskúšať nestihnem. A vlastne mi to zas až tak nevadí, čím viac prírodnej kozmetiky na výber, tým lepšie :) Je tu však ďalšia oblasť v ktorej je čo objavovať a tou sú čistiace prostriedky.

Veľa z nás ešte stále používa staré, dobré a overené značky, ktoré poznáme z reklám a tým, že ich neaplikujeme na seba, ich výberu nevenujeme príliš pozornosti. Keď sú účinné a fungujú – na čo ich meniť? Občas možno zabúdame na zdroj všetkej prírodnej kozmetiky a podľa názvu už je jasné, že jej zdrojom je samotná príroda. Myslím, že prostredie je v dnešnej dobe dostatočne znečistené a je čas urobiť krok späť a pomôcť prírode. Bežné čistiace prípravky sú plné chémie a veľa z nej putuje odpadovými vodami späť do prírody.

Našťastie dnes už nemusíme robiť kompromisy. Ekologické čistiace prostriedky sú na trhu v dostatočnom množstve, fungujú, sú jemné k nám ľuďom, ale aj šetrné k prírode. Niektoré čistiace prostriedky sa dokonca skrývajú aj u Vás v špajzi :)

Svojmu telu ste už možno dopriali detoxikačnú kúru – teraz je na rade Vaša domácnosť :)

Mydlové orechy

Mydlové orechyV prvom rade by som rada spomenula orechy. Ale nie len tak hocijaké. Mydlové orechy sú účinným prostriedkom na pranie. Niekoľko mydlových orechov vložíte do látkového vrecúška (väčšinou priloženému k orechom), hodíte do práčky a periete :) Orechy môžete použiť aj opakovane. Sú jemné k bielizni a aj k Vašej pokožke (oceníte ich najmä pri citlivej pokožke). Možná nevýhoda je, že orechy sú bez vône, takže ak chcete vyslovene voňavú bielizeň, vyberte si čistiaci gél vyrobený z mydlových orechov, do ktorého už je pridaná aj vôňa, alebo si vyberte niektorú z ekologických aviváží, ktoré sú prevoňané esenciálnymi olejmi. Ďalšia možnosť je priamo na orechy nakvapkať esenciálny olej podľa Vášho výberu. Že sa Vám mydlové orechy zdajú stále trochu nudné? Môžete si z nich vyrobiť prírodný šampón, či sprchový gél. Nedajte sa však zmiasť názvom, tieto orechy nie sú jedlé :) Mydlové orechy a prostriedky z nich využijete aj pri umývaní riadu.

Ocot

Poďme teraz nazrieť do špajze. Čože to tam vykúka? Náš verný smradľavý priateľ – ocot :) Okrem využitia v kuchyni sa ocot môže stať Vašim verným spoločníkom pri čistení domácnosti. Stačí ho zmiešať v pomere 1:1 s vodou a vybrať sa do boja proti baktériám a zápachom. Dobre Vám poslúži najmä pri čistení vane, sprchových kútov, umývadla, či toalety(do toalety môže ísť aj nezriedený). Nie je však odporúčaný na mramor. Môžete ho tiež pridať do rýchlovarnej kanvice (a následne ju prevarte) na odstránenie vodného kameňa, len ho potom nezabudnite vyliať a nespravte si z neho čaj (mne sa to už stalo :D). Typického octového smradu sa báť nemusíte, po chvíľke sa odparí :)

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbónaAk špina odmieta odísť, je nutné posunúť čistenie na ďalší level. V takomto prípade siahnite po čistiacom prášku v podobe sódy bikarbóny, ktorá jemne odšmirgľuje tvrdohlavú špinu. Uvítate najmä pri čistení kuchyne a kúpeľne. Okrem toho funguje sóda bikarbóna ako dezodorant a pohlcuje pach. Okrem domáceho dezodorantu ju teda môžete použiť aj na smradľavé tenisky. Môžete ju taktiež pridať do misky s vodou, v ktorej vyčistíte kozmetické štetce, hrebene, či kefy.Tekuté kastílske mydlo

Bio tekuté kastílske mydloKastílske mydlo je vyrobené z olejov (najčastejšie z olivového a kokosového). Má všestranné použitie, je populárne pri výrobe kozmetiky, kde ho môžete používať ako mydlo na ruky, šampón, či sprchový gél. V domácnosti je rovnako šikovný, môžete ho využiť na čistenie dlážky, či kobercov, umývanie riadov, ale aj do prania. Pre ešte účinnejšie čistenie (napr. pri drhnutí vane) ho môžete skombinovať so sódou bikarbónou. Na trhu nájdete verzie bez vône, ale aj veľa voňavých verzii. Vždy môžete pridať aj esenciálne oleje podľa Vášho výberu :)

Ako riešite čistenie domácnosti Vy? Používate ekologické čistiace prostriedky, alebo máte iné prírodné „vychytávky“? :)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.