10 lacných zero - waste pracích a čistiacich prostriedkov

10 lacných zero-waste pracích a čistiacich prostriedkov

Neviem koľko míňate na čistiace prostriedky vy, ale moje náklady na drogériu sa rapídne znížili. Niekedy som kupovala pracie a čistiace prostriedky a minula každý mesiac cca 20 - 30 eur (v závislosti od toho či som kupovala prostriedok na pranie). Teraz miniem maximálne 5 eur mesačne a ešte nezaťažujem životné prostredie nákupom stále nových plastových obalov.

Našla som si zopár "babských" receptov a mnohé z nich fungujú lepšie ako komerčné prostriedky z obchodu. Ďalšou výhodou je, že si môžem vytvoriť vôňu podľa želania a nemusím si vyberať zo zopár vôní, ktoré výrobca ponúka. Takže ktoré osvedčené recepty vám ponúkam na vyskúšanie?

Prací gél z marseillského mydla

Veľmi lacný prací gél z marseillského mydla, ktorý účinne vyperie špinavé prádlo. Výhodou je, že spotrebujete malo mydla a zvyšok môžete použiť na odstránenie škvŕn pred praním. Takže najprv postup pri výrobe tohto pracieho gélu a potom návod ako s ním prať.

Na výrobu pracieho gélu budete potrebovať:

Marseillské mydlo si nastrúhame tak aby sme dostali 4 – 5 polievkových lyžíc tohto mydla. Mydlo vložíme do hrnca a pridáme trochu horúcej vody aby pokryla nastrúhané mydlo.

Mydlo Marseille, biele 300 g Mydlo Marseille, biele si môžete kúpiť v eshope Kúpiť »

Zohrievame hrniec na malom plameni a rozpustíme mydlo. Keď sa mydlo rozpustí, tak ho vlejeme do vedra horúcej vody. Potom pomaly prisypávame sódu bikarbónu. Sóda by nemala po vsypaní peniť pretože potom vám zostanú namiesto gélu kusy mydla a tekutina.

Necháme zmes vychladnúť. Ak by vám zostali predsa len hrudky tak odporúčam rozmixovať gél mixérom. Nakoniec pridajte éterický olej a nalejte do vhodnej nádoby. Na jedno pranie stačí 125 ml tohto praciého gélu.

Čo so škvrnami od trávy, maku-upu, čokolády či omáčky?

Jednoducho pred praním potrite postihnuté miesto namočených marseillským mydlom, nechajte zaschnúť a následne vyperte v práčke. Mydlo si poradí i so škvrnami od alkoholu, kávy či jedla.

Octová aviváž

Dávam si prať prádlo bež žmýkania a to preto, aby som mohla použiť moju domácu aviváž. Do vhodnej nádoby si vlejte cca 3 - 4 dcl obyčajného octu. Nakvapkajte éterické oleje podľa vlastného výberu. Ja pridávam cca 15 - 20 kvapiek napríklad levandule.

Nastrihajte si štvorce z bavlny alebo môžete použiť napríklad i švédske utierky. Vložte tieto látky do nádoby s octom. Po ukončení prania vložte vyžmýkanú handričku do bubna práčky a nastavte program práčky na žmýkanie. Prádlo vysušte obvyklým spôsobom a handričku znova vložte do nádoby s octom. Ocot sa z bielizne odparí a prádlo zostané mäkké i príjemne voňavé.

Prací prášok s mydlom marseille

Tak ako som už uviedla vyššie, mydlo marseille je určené na pranie. Je ekologické a účinné. Ak vás gél nenadchol tak mám pre vás i práškovú variantu. Postrúhame 100 g mydla marseille a zmiešame s 1 kg sódy bikarbóny. Môžete pridať i éterický olej na prevoňanie. A prášok je hotový!

Univerzálny pomarančový čistič

Výhodou tohto čističa je, že vlastne využijete odpad na vytvorenie nového produktu. Stačí vám pri jedení pomaranča odkladať pomarančové šupky do uzatváracej nádoby a zalievať octom. V tomto prípade odporúčam skôr použiť jablkový ocot, ktorý nemá takú výraznu vôňu ako obyčaný ocot.

Nechajte macerovať 3 mesiace a občas pretrepte. Po 3 mesiacoch zlejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte na mastné povrchy, na bežné upratovanie alebo všade tam kde potrebujete antibakteriálny účinok, ako napríklad v kúpeľni alebo kuchyni. Dátum spotreby u tohto produktu sa riadi dátumom spotreby octa.

Jablkový ocot

Tip - top prostriedok na umývanie riadu

A znova budeme hovoriť o mydle marseille. Ide naozaj o univerzálne mydlo takže z jednej kocky môžete vytvoriť mnoho produktov. Budete potrebovať:

 • 1/4 šálky nastrúhaného mydla marseille
 • 2 šálky vody
 • 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy alebo octu
 • hrniec a nádobu na skladovanie

Mydlo si nastrúhame a vsypeme do hrnca v ktorom máme vodu. Zohrievame na miernom ohni kým sa mydlo nerozpustí. Nesmie vrieť!

Po rozpustení necháme trochu vychladnúť a priemiešame ocot alebo citrónovú šťavu. Po vychladnutí roztok prelejeme do vhodnej nádoby. Ja ešte pridávam zopár kvapiek éterického oleja pomaranč, citrón alebo grep.

Marseillské mydlá

Ekologické čistenie okien

Väčšina kúpených prostriedkov na umývanie okien obsahuje alkohol a priznajme si to, alkohol sa väčšinou nachádza v každej domácnosti. Tak prečo platiť za niečo čo už doma máte? Jednoducho si to len namiešajte.

Na prostriedok na čistenie okien budete potrebovať:

 • 50 ml octu
 • 100 ml vodky
 • 1 polievkovú lyžicu škrobu
 • 350 ml vodu
 • éterický olej a nádobu s rozprašovačom

Do vhodnej nádoby nalejeme vodku a nakvapkáme éterický olej (napríklad citrón alebo pomaranč) a pomiešame. Vlejeme ocot a pridáme škrob. Prilejeme vodu a pomiešame. Vlejeme do nádoby s rozprašovačom. Stačí už iba nastriekať na okno a umyť ho.

Čistič odtoku

Na čistenie odtoku potrebujete dve suroviny a to ocot a sódu bikarbónu. Kombináciou týchto produktov sa mastnota rozloží na glycerín a mydlo.

Postup pri čistení odtokov: do odtoku nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny a zalejte pol hrnčekom octa. Vytvorí sa reakcia, ktorá rozpustí mastnotu. Po približne 15 minútach nalejte do odtoku horúcu vodu.

Veľmi ľahké čistenie wc

Do sódy bikarbóny nakvapkajte éterický olej Tea tree, ktorý pôsobí antibakteriálne a antisepticky. Následne nasypte do wc a zalejte octom. Reakcia odstráni vodný kameň, usadeniny i pach.

Osviežač vzduchu vo forme tabliet

Nemusíte zakaždým striekať do vzduchu sprejový osviežovač. Pri tomto osviežovači sa vôňa bude pekne postupne odparovať z tabliet. Čo na to budete potrebovať?

 • 2 šálky sódy bikarbóny
 • 2/3 šálky vody
 • 8 - 10 kvapiek éterického oleja
 • silikónovú formu na výrobu malých koláčikov
 • sklenenú nádobu na uskladnenie

K sóde prilejeme vodu a miešame kým nebude hmota hustá. Nakvapkáme éterický olej a hmotu rozdelíme do silikónovej formy. Necháme odstať 2 - 3 dni kým tablety nebudú kompletne suché. Vyberieme ich formy a uskladníme v sklenenej nádobe. Jedna tableta prevonia miestnosť na cca mesiac.

Levanduľová voda do žehličky

Na prevoňanie prádla je ideálna voňavá voda do naparovacej žehličky. Odporúčam napríklad levanduľovú, na výrobu ktorej použijete éterický olej levanduľa. Avšak pozor pri iných éterických olejoch, pretože niektoré zanechávajú hnedé škvrny na prádle! Okrem levanduľovej vody si môžete vytvoriť i eukalyptovú alebo rozmarínovú vodu. Budete potrebovať

 • 2 dcl vodky
 • 8 dcl vody
 • 20 kvapiek éterického oleja

Zmiešajte a získate 1L vody do žehličky. Môžete ju nalievať do žehličky alebo ňou môžete prádlo postriekať pred žehlením. Vodu následne skladujte v chlade, vydrží 2 - 3 mesiace.

Sami vidíte, že z pár zložiek viete vytvoriť mnoho čistiacich prostriedkov. Ak sa vám nejaký prostriedok doma minie, tak stačí len zajsť do komory a vyrobiť si svoj vlastný. Za ušetrené peniaze si kúpte niečo pekné, aby ste si urobila radosť a určite vás poteší i fakt, že šetríte životné prostredie.

Máte i vy nejaký tip na domáci čistiaci prostriedok? Veľmi radi sa učíme, takže sa neváhajte s ním podeliť.

foto: pxhere.com


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty4