DIY marocké mydlo

DIY marocké mydlo

 1. Účinné látky v DIY marockom mydle
 2. Postup
 3. Výhody DIY marockého mydla

Vyskúšajte toto príjemne voňajúce a dobre peniace DIY marocké mydlo a užívajte si výhody, ktoré prinesie vašej pokožke. Poďte si ho spolu s nami pripraviť!

Účinné látky v DIY marockom mydle

 1. Bambucké maslo – dokonalé maslo pre každý typ pleti. Chráni pokožku pred vysušovaním a nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a zároveň je plné vitamínov, prospešných pre pokožku, ako sú A, E a F. Toto maslo je vynikajúce aj pre suchú pleť. Práve vďaka nemu nebude DIY marocké mydlo vašu pokožku vysušovať.
 2. Argánový olej – vyživuje, regeneruje a bojuje proti starnutiu pleti. Je skvelý aj pre pleť s akné, ekzémom alebo psoriázou.
 3. Kokosový olej – olej bohatý na nasýtené mastné kyseliny, ktorý podporuje regeneráciu a výživu pleti. Postará sa aj o podráždenú a problematickú pokožku.
 4. Mandľový olej – dokonale výživný a hydratačný olej, ktorý nabije vašu pokožku potrebnými vitamínmi a minerálmi.
 5. Íl Rhassoul – nie je dráždivý, ale naopak je mimoriadne jemný aj k citlivej pokožke. Pleť dokonale vyčistí a absorbuje z nej aj škodliviny.
 6. Éterický olej Ylang-Ylang – má nádhernú vôňu a zároveň pôsobí na pokožku vyhladzujúco.

Na výrobu si pripravte:

 • 57 g bambuckého masla
 • 19 g arganového oleja
 • 57 g kokosového oleja
 • 57 g mandľového oleja
 • 27 g hydroxidu sodného
 • 72 g destilovanej vody
 • 6 g ílu Rhassoul
 • 6 g EO Ylang-ylang

Postup

Všetky ingrediencie si vopred odvážte a pripravte. Z vody oddeľte 20 g a rozptýľte v nej íl Rhassoul. Do misky vhodnej na oheň nalejte zvyšok destilovanej vody, do ktorej postupne pridávajte hydroxid sodný a pomaly miešajte, kým sa nerozpustí. Vzniknutý roztok musí byť priehľadný. Nechajte ho vychladnúť na cca 40-45 0 C. Potom v samostatnej nádobe roztavte bambucké maslo. Pridajte všetky ostatné oleje (okrem EO Ylang-ylang) a pomaly nalievajte roztok hydroxidu sodného. Dajte pozor, aby oleje aj roztok hydroxidu sodného, mali pri zmiešaní približne rovnakú teplotu. Zmes mixujte, kým nenadobudne konzistenciu tekutého pudingu. Nakoniec pridajte íl, ktorý ste si predtým rozpustili vo vode a éterický olej Ylang-ylang.

Zmes preložte do formy na mydlo. Povrch jemne postriekajte alkoholom, aby sa zabránilo tvorbe uhličitanu sodného. Prikryte fóliou a nechajte stáť 2 dni na chladnom mieste. Mydlo vytvrdne a môžete ho vybrať z formy. Uskladňujte ho na vetranom mieste na polici alebo v neuzavretom boxe na mydlo. Zrenie trvá minimálne 4 týždne od dátumu výroby. Počas tejto doby mydlo nepoužívajte.

Výhody DIY marockého mydla

Toto mydlo s príjemnou vôňou je plné vzácnych rastlinných olejov, ktoré pokožku vyživujú a regenerujú. Zároveň, vďaka ílu, mydlo pleť dôkladne vyčistí, ale pritom nepodráždi a ani nevysuší. Naopak, nabije ju potrebnými minerálmi, vitamínmi a výživnými látkami.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.