Pomôže telu, aj duši. Voňavý esenciálny olej ylang ylang

Pomôže telu, aj duši. Voňavý esenciálny olej ylang ylang

Obsah:

  1. Z histórie esenciálneho oleja ylang ylang
  2. Ako vzniká éterický olej ylang ylang?
  3. Účinky éterického oleja ylang-ylang
  4. Ako používať ylang-ylang?
  5. DIY recepty s éterickým olejom ylang-ylang
  6. FAQ – najčastejšie otázky

Poznáte esenciálny olej ylang ylang? Viete, že má množstvo kozmetických výhod a používa sa dokonca aj ako afrodiziakum? S éterickým olejom ylang ylang sa oplatí zoznámiť aj preto, že má nádhernú kvetinovú vôňu. Prečítajte si o ňom zopár zaujímavostí, ale aj spôsobov, ako ho používať.

Z histórie esenciálneho oleja ylang ylang

V krajinách ako Indonézia alebo Vietnam má ylang-ylang (Cananga Odorata) olej bohatú históriu a ľudia ho tu používajú už po stáročia. Na západ sa tento olej dostal až v 19. storočí. Potom, čo sa vedci dozvedeli o jeho účinkoch, začal sa hojne používať v boji proti infekciám, ale tiež na choroby ako malária a týfus. Okrem toho sa stal veľmi obľúbenou zložkou parfumov a neoceniteľným pomocníkom v aromaterapii.

„Vedeli ste, že olej ylang ylang je jednou z hlavných zložiek parfumov ako Chanel No.5 a Dior J´adore?“

Ako vzniká éterický olej ylang ylang?

Esenciálny olej ylang-ylang sa získava parnou destiláciou z kvetov stromu Cananga. Tento strom pochádza z juhovýchodnej Ázie a je známy najmä vďaka tomu, ako krásne vonia kvet ylang ylang. Práve túto vôňu strom prepožičiava aj éterickému oleju ylang-ylang.

Kvety stromu sú nesmierne vzácne a jemné. Musia sa teda zbierať ručne a po západe slnka, aby sa v kvete zachovali všetky cenné aromatické zlúčeniny a tiež silné vlastnosti týchto zlúčenín. Po extrakcii kvetov sa získava jemný žltkastý éterický olej s cennými vlastnosťami.

A aká je ylang-ylang vôňa? Exotická a kvetinová, so sladkým nádychom. Aj preto je mimoriadne obľúbený ylang ylang olej na pranie. Akými spôsobmi sa dá tento éterický olej ešte využiť?

Esenciálny olej Esenciálny olej kúpite v eshope.

Pomôže telu, aj duši. Voňavý esenciálny olej ylang ylang

Účinky éterického oleja ylang-ylang

Účinky oleja sa líšia v závislosti od spôsobu aplikácie inak funguje, keď sa používa v arómaterapii, inak zas v medicíne alebo v kozmetickom priemysle. Čo všetko dokáže a aké má ylang-ylang účinky?

Zmierňuje stres a úzkosť

O tom, že tento éterický olej pozitívne vplýva na psychiku, svedčia aj štúdie (1). Podľa nich má schopnosť vplývať na procesy v serotonínovom systéme v mozgu a tak bojovať proti úzkosti. Vynikajúce výsledky, pokiaľ ide o zmiernenie stresu, sa dajú dosiahnuť kombináciou éterických olejov levanduľa, bergamot a ylang-ylang.

Pozitívne vplýva na pokožku

Ylang-ylang obsahuje aktívne zlúčeniny terpenoidy (2). Tie pomáhajú zmierniť príznaky starnutia a znižujú podráždenie pokožky. Práve preto je súčasťou mnohých kozmetických produktov na pleť. Ak ho chcete používať na pokožku, zmiešajte ho (rovnako ako všetky éterické oleje) s nosným olejom.

Je to afrodiziakum

To, že počas svadobných nocí sú postele novomanželov zdobené práve týmito kvetmi, nie je náhoda. V niektorých kultúrach je ylang-ylang bežnou súčasťou svadobných nocí. A to preto, že ylang ylang silica zmierňuje úzkosť, pôsobí energizujúco a afrodiziakálne.

Prispieva k lepšiemu spánku

Ylang ylang aromaterapia vám pomôže, ak trpíte nespavosťou alebo poruchami spánku. Olej uľahčuje relaxáciu a má harmonizujúce účinky.

Je vynikajúci na vlasy

Aké má ylang ylang olej účinky na vlasy? Pomáha najmä pokožke hlavy (3), pretože zmierňuje svrbenie a lieči lupiny. Ako ho použiť? Pridajte pár kvapiek oleja do vášho obľúbeného šampónu. Alebo zmiešajte ylang-ylang (5 kv.) s nosným olejom (2 lyžice), vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť pod uterákom.

Zdvihne vám sebavedomie

Ylang ylang rastlina je skutočne úžasná. Má úžasné účinky na pleť, vlasy, zdravie, aj psychiku. Svedčí o tom aj štúdia (4), ktorá odhalila, že jednoduchá inhalácia oleja ylang ylang vedie k upokojeniu a pozitívnej zmene myslenia, čo vedie k vyššiemu sebavedomiu.

Chráni proti baktériám a plesniam

Olej má tiež antimikrobiálne vlastnosti, najmä ak sa kombinuje s inými liečivými rastlinami. Pôsobí protiplesňovo, protizápalovo a antibakteriálne.

Pomáha pri dýchacích ťažkostiach

Zmierňuje príznaky astmy a uľahčuje dýchanie.

Uľaví stuhnutému svalstvu

Ak máte stuhnuté svalstvo, najmä krk a ramená, doprajte si masáž s pridaním oleja ylang-ylang. Roztopte spolu 14 g jojobového a 14 g kokosového oleja, pridajte 4 kvapky ylang-ylang, 6 kv. oleja čierne korenie, 5 kv. oleja grapefruit a 3 kv. jalovca. Túto zmes natierajte na stuhnuté svalstvo.

Znižuje krvný tlak

Vďaka tomu môže byť nápomocný pri liečbe hypertenzie.

Ako používať ylang-ylang?

Tento olej môžete používať na pokožku tak, že ho primiešate do svojho obľúbeného denného krému, prípadne ho zmiešate s iným nosným olejom. Ak ho chcete používať na vlasy, pridajte ho do svojho obľúbeného šampónu alebo ho priamo aplikujte na pokožku hlavy, takisto v zmesi s nosným olejom. Bežné je jeho použitie v difuzéri alebo aróma lampe. Taktiež si ho môžete pridať do masážneho krému, či do kúpeľa a užívať si jeho povznášajúce a upokojujúce účinky.

DIY recepty s éterickým olejom ylang-ylang

Jednoduchým zmiešaním s nosným olejom (mandľovým, kokosovým, jojobovým...) môžete používať éterický olej ylang-ylang na pokožku celého tela a na vlasy. Alebo vyskúšajte niektorý z týchto receptov.

Na pokojný spánok 

Zmiešajte a používajte v aróma lampe alebo difuzéri.

Zmyselná masážna zmes

Nalejte ingrediencie do sklenenej nádoby a zmiešajte krúživými pohybmi. Pred masážou zahrejte v dlaniach. 

Maska pre žiarivú pleť

Do ílu nakvapkajte ylang-ylang a prilievajte ružovú vodu tak, aby vznikla pasta. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom dôkladne opláchnite. Pleť sa zbaví nečistôt a prebytočného mazu, no zároveň bude hĺbkovo hydratovaná a rozžiarená.

Pomôže telu, aj duši. Voňavý esenciálny olej ylang ylang

FAQ – najčastejšie otázky

1. Je ylang-ylang bezpečný?

Ako každý éterický olej, aj ylang ylang môže spôsobiť alergickú reakciu. Preto ho vždy používajte na pokožku v zmesi s nosným olejom a najprv si ho vyskúšajte aplikovať na malý kúsok kože. Je však jedovatý pre domáce zvieratá, preto ho neaplikujte na srsť mačiek a psov.

2. Je určený na vnútorné použitie?

Niektoré potravinárske formy tohto oleja sa používajú ako prísada do jedla. Musí však ísť o olej výlučne určený na potravinárske účely. Preto neužívajte ylang-ylang vnútorne. 

3. Aké sú jeho pozitívne účinky?

Je vynikajúci najmä na podporu psychiky – zlepšuje náladu, povzbudzuje, je to afrodiziakum, upokojí a zvýši sebavedomie. Pomáha však tiež pokožke a vlasom.

Zdroje:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8747111/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24601675/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4534619/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25076278/


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.