Mydlové orechy: Univerzálny ekologický prostriedok na čistenie!

Mydlové orechy: Univerzálny ekologický prostriedok na čistenie!

Všimli ste si medzi ekologickými čistiacimi prostriedkami mydlové orechy? Možno vás hneď napadlo niekoľko otázok. Ako sa dá prať s orechmi? Sú vyrobené z mydla? Funguje to, alebo je to len ďalší výmysel? Môžu orechy peniť?

Mydlové orechy pochádzajú z Nepálu a Indie, kde sú využívané už po stáročia. Našťastie sa konečne dostali aj k nám a tak aj my môžeme spoznať ich účinky :) Stali sa populárne najmä ako čistiaci prostriedok priateľský voči nám aj životnému prostrediu, ale nielen to! Môžete ich použiť aj v starostlivosti o pokožku a vlasy. V ajurvéde sú mydlové orechy taktiež využívané pri problémoch s pokožkou akými sú napríklad ekzém či psoriáza.O ich využití na kozmetické účely si povieme nabudúce.

Ako fungujú mydlové orechy?

Mydlové orechy značky Tierra Verde Mydlové orechy obsahujú saponíny. Saponíny sú prírodné zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v rôznych rastlinách. Keď ich pretrepeme vo vode, vznikne jemný čistiaci roztok podobný tomu mydlovému s jemnou penou. Časť saponínu má aj antioxidačné účinky. Vonkajšia časť orechu nasaje vodu a vypustí saponíny, ktoré majú čistiaci účinok, odstraňujú špinu a maz. Z plodu/orechu je významná práve táto „škrupina“.

 

Mäkká a čistá bielizeň, riady aj podlaha

Najviac sa využívajú na pranie. Sú vhodnou voľbou ak hľadáte prací prostriedok, ktorý neobsahuje zbytočné chemikálie, alebo ak máte pokožku, ktorá reaguje citlivo. Stačí vložiť niekoľko orechov do látkového vrecúška, ktoré vložíte do práčky k oblečeniu. Saponíny sa z mydlových orechov lepšie uvoľňujú v teplej vode. Vďaka nim bude oblečenie prirodzene mäkšie, ak periete na nízkych teplotách, môžete jedno tú istú dávku orechov použiť aj opakovane (2-3krát). Po použití ich nechajte vyschnúť. Orechy s vyplaveným saponínom stmavnú až sčernajú, vtedy ich vymeňte za nové. Použité mydlové orechy môžete vložiť do kompostu, alebo len tak do kvetináča. Nemajú vôňu, takže ak obľubujete voňavé oblečenie, pridajte aj esenciálny olej alebo si rovno vyberte ekologickú aviváž prevoňanú esenciálnymi olejmi. Ak je oblečenie príliš špinavé, alebo ak periete bielu bielizeň, ktorej chýba jas, pridajte tiež za šálku jablčného octu alebo sódy bikarbóny, alebo si kúpte ekologický prostriedok na odstraňovanie škvŕn či bielenie.

No využiť ich môžete aj pri čistení celej domácnosti. Použite ich napríklad na čistenie podlahy, alebo aj riadov. Stačí si z nich vyrobiť mydlový roztok povarením mydlových orechov vo vode. Roztok treba ale skladovať v chladničke a spotrebovať do cca 1 týždňa. Nie sú drahé, takže okrem šetrenia životného prostredia s ich používaním ušetrí aj vaša peňaženka :) Kúpou mydlových orechov zároveň pomôžete ženám z tretieho sveta, ktoré sa zaoberajú ich pestovaním, príprave a spracovaniu. Ak stále preferujete pracie gély, v ponuke už nájdete aj pracie gély vyrobeneé z mydlových orechov;)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1