Pozor na zloženie opaľovacích krémov

Leto je už v plnom prúde. Slnko svieti a veľa z nás nadšene trávi svoj voľný čas na čerstvom vzduchu. Či už chytáte slnečné lúče na horách, v bazéne alebo pri mori s koktejlom v ruke, je potrebné sa tiež zamyslieť nad koktejlom v podobe opaľovacích krémov, ktoré na seba natierame :)

To, že sa máme slnku vyhýbať približne medzi 11:00 – 16:00 vieme. Taktiež vieme, že škodlivé slnečné lúče spôsobujú v značnej miere starnutie kože. Záchranu hľadáme v opaľovacích mliekach, krémoch, či olejoch. Čo však tieto prostriedky obsahujú a čo okrem ochrany pred slnkom môžu spôsobiť už zväčša neskúmame.

Zameriavame sa na to, či sa produkt dobre rozotiera, ako dobre sa vsiakne, či po ňom nezostaneme lesklé, biele, ako vonia, ako praktické je balenie, akú má výšku ochrany a určite by sa našlo aj viacero podmienok nákupu :) Občas v rýchlosti siahneme po prvom produkte čo nám príde pod ruku. Preto sa niet čomu čudovať, že často nás už ani nenapadne študovať siahodlhé zloženie.

Aj ja radšej siahnem po „chemickom“ opaľovacom kréme, než ísť na slnko nechránená, nakoľko nájsť dobrý prírodný produkt je ťažké. Mali by sme si však nájsť aspoň pár minút na preskúmanie zloženia. 

Pri výbere krémov na opaľovanie sa snažte vyhýbať nasledovným zložkám:

Oxybenzone – preniká do pokožky a spôsobuje zvýšenie citlivosti pokožky na slnko a následne zvýšenú produkciu voľných radikálov. Môže spôsobiť alergickú reakciu. Niektorí odborníci tvrdia, že táto zložka spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a poškodzuje bunky, čo môže prispievať k vzniku rakoviny. Iní tvrdia, že táto zložka je bezpečná.

Avobenzone – o niečo bezpečnejší ako oxybenzone. Slnečné lúče môžu spôsobiť rozloženie tejto látky a zníženie jej účinnosti. Na podporu stálosti sa zvyknú pridávať ďalšie chemické látky.

Homosalate – môže spôsobovať miernu hormonálnu nerovnováhu a rozkladá sa do škodlivých podzložiek. Môže zhoršiť už existujúce kožné problémy ako sú napríklad akné, ekzém, či psoriáza.

Octocrylene – ak máte citlivú pleť, môže spôsobiť alergické reakcie. Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate) – slnečné žiarenie znižuje jeho účinnosť. Narušuje endokrinný systém.

PABA – môže spôsobiť alergické reakcie a zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie.

Vitamín A (retinyl palmitate) – vitamín A je pokožke prospešný antioxidant, nakoľko bojuje proti jej starnutiu. Avšak vyhýbajte sa kombinácii tohto vitamínu a slnečných lúčov, nakoľko táto kombinácia môže urýchliť vznik nádorov.

Syntetické vône – môžu podráždiť pokožku, najmä ak ju máte citlivú. Výrobcovia nie sú povinní uverejňovať ich zloženie, takže sa za nimi môžu schovávať nebezpečné a karcinogénne chemikálie. Vyberajte preto krémy len s obsahom esenciálnych olejov, ideálne však bez vône. Ochranný faktor vyšší ako 50 – tieto produkty zväčša poskytujú ochranu približne rovnakú ako faktor 50, takže sa nedajte oklamať príliš vysokými číslami. Vhodnejšou alternatívou sú tieto zložky, ktoré ochránia rovnako dobre:

Zinc oxide a titanium dioxide – ich nevýhoda spočíva v „bielom nátere“ :). Väčšinou spôsobujú, že sa produkt zle rozotiera a zanecháva biely film. Ak sa chcete vyhnúť tomuto nepríjemne bielemu sfarbeniu hľadajte produkty s ich mikronizovanými (nano) verziami. Niektorí odborníci majú výhrady proti týmto mikronizovaným zložkám nakoľko prenikajú do pokožky, avšak ja osobne si radšej zvolím mikronizovaný zinok než chemikálie, či nevábnu bielu farbu. Ďalšou možnosťou ako sa vyhnúť bielemu sfarbeniu pri týchto zložkách je kúpiť si (alebo vyrobiť) farebnú (tónovaciu) verziu.

Rastlinné maslá a oleje- Myslím, že na prebehnutie po slnku v ranných či večernejších hodinách stačia. Rastlinné oleje majú nízke ochranné faktory. Ak hľadáte vyššiu ochranu vyskúšajte malinový či karotkový olej, ktorých ochranný faktor sa pohybuje medzi 28-50.

 

Prehľad rastlinných olejov s ochranným faktorom na opaľovanie
Rastlinný olej Ochranný faktor
Olej z malinových semien 28 - 50
Olej z mrkvových semien 38 - 40
Olej z pšeničných klíčkov 20
Avokádový olej 4 - 15
Kokosový olej 2 - 8
Olivový olej 2 - 8
Makadamiový olej 6
Olej z maslovníka 3 - 6
Mandľový olej 5
Jojobový olej 4

Ak poznáte ďalšie škodlivé zložky, ktoré sa nachádzajú v produktoch určených na ochranu pred slnkom, podeľte sa o ne v komentároch.

Prajem Vám krásne a slnečné leto. Slnečným lúčom sa určite nevyhýbajte, majte však napamäti – všetko s mierou ;)


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty5