Tekutý zlatý poklad z Grécka – Olivový olej

Tekutý zlatý poklad z Grécka – Olivový olej

Potom, čo sme objavili, že olivový olej sa dá použiť na oveľa viac, než len do šalátov, zažil niekoľko rokov obrovskej slávy. Robili sme si z neho vlasové zábaly a vtierali do pokožky ako verného bojovníka proti vráskam. No jeho vôňa nebola úplne najlepšia a postupne na naše poličky pribudli rôzne ďalšie olejové zázraky.

Máme už to šťastie, že si každá z nás môže vybrať toho svojho olejového miláčika, či už lokálneho alebo viac exotického pôvodu. No práve dovolenka na Kréte v Grécku mi pripomenula krásu olivového oleja.

Olivový olej tu má neskutočne dôležité miesto v srdciach aj záhradách obyvateľov. Každá rodina, ktorá vlastní kúsok pôdy pestuje svoje vlastné olivy a vyrába si domáci olivový olej výbornej kvality. Niet sa čomu čudovať, dlhoročné skúsenosti hovoria sami za seba.

Olivový olej a kozmetika

Ak milujete tuhé mydlá, v Grécku si prídete na svoje. Nájdete tu veľký výber tuhých mydiel, ktoré sú vyrobené práve za pomoci olivového oleja. V mydlách okrem tohto oleja, ktorý tiež nazývajú tekutým zlatom nájdete aj iné lokálne prísady, akými sú napríklad aloe vera, granátové jablko, alebo tradičné miestne bylinky.

No a samozrejme v ponuke nechýba ani kozmetika, v ktorej kľúčovú úlohu zohráva olivový olej. Ak navštívite krétske spa, môžu vám ponúknuť masáž zmesou olivového oleja a miestneho alkoholu raki. Ak máte doma potrebné suroviny, môžete vyskúšať :) Vo svete je na masáže obľúbený najmä mandľový olej, no ak si chete pripomenúť krásy Grécka, siahnite po olivovom. Vďaka hutnejšej konzistencii sa tak rýchlo nevsiakne a tak je na skvelý práve na masáž.

Olivový olej sa dá zohnať v rôznej kvalite, na kozmetické účely je lepšie si vybrať olej s jemnejšou vôňou. Ak vás trápia suché vlasy, spravte si zábal zo zahriateho olivového oleja. Ak chcete ešte lepší efekt, skombinujte ho s liečivými bylinkami. Práve v Grécku milujú liečivé bylinky, nakoniec ako aj všade inde na svete.

Môžete si teda zohnať tradičné grécke bylinky vo forme esenciálnych olejov, alebo si skúste vyrobiť macerát. Dobrá správa je, že veľa obľúbených gréckych byliniek sa dá zohnať aj na Slovensku – možno si ich aj už pestujete doma. Kamilky, tymián, mäta, rozmarín, oregano a šalvia sú aj pre nás veľmi známe a obľúbené bylinky.

Prečo je olivový olej super?

Obsahuje vitamíny A, D, K, E, a vďaka antioxidantom spomaľuje starnutie pokožky. Oh a počuli ste o olivovom skvalane? Tak práve vďaka nemu bude vaša pokožka dlhšie mladá, nájdete ho v kope prípravkov proti starnutiu pleti. Pokožku zvláčňuje a udržuje ju hydratovanú.

Olivový olej pokožku regeneruje, takže môže byť vašou prvou záchranou pri spálení pokožky. Navyše je relatívne lacný, najmä ak ho chcete na skrášľujúce účely. Vyberte si ale vysoko kvalitný – za studena lisovaný a extra panenský.

Ako ho začať používať?

Jednoducho :) Spravte si z neho ešte dnes teplý vlasový zábal, alebo ho skombinujte s kávou a troškou škorice a doprajte si relaxačný telový píling. Ak ho chcete použiť na tvár ale vadí vám jeho vôňa, pridajte doň esenciálne oleje, alebo po použivajte lokálne – napríklad len na okolie očí, alebo na priamo na vrásky. Výborný je tiež na odličovanie očí.

Olivový olej nemusí byť pre každého, no ak vám sadne, nájde si u vás bohaté využitie v kuchyni aj v kúpelni :)

Foto: pixabay.com


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.