Suché päty - zbavte sa ich pomocou jednoduchých krokov

Suché päty - zbavte sa ich pomocou jednoduchých krokov

Suché päty väčšinou nebolia, ale nie sú príliš pekné. Dokážu nás naozaj potrápiť a je veľmi dôležité, aby sme sa o ne starali. Veď naše nohy nás nesú všade tam, kde chceme.

Suché päty môžu praskať

Suché päty nevyzerajú veľmi vábne a považujú sa za estetický problém. Pokožka nemá v tejto časti tela mazové žľazy, a preto je potrebné hydratovať ju krémom. Drsná pokožka však môže časom začať praskať, príčin je viacero.

K suchým pätám môže prispieť slabšia starostlivosť, niektoré choroby, horúca alebo studená sprcha, vysušujúca kozmetika, vek. Ak vás trápi vzhľad vašich chodidiel, nezúfajte. Pomôcť si môžete aj v pohodlí domova alebo zbehnite za pedikérom, ktorý vám dokáže poradiť, ako sa starať o svoje nohy.

Dôležitá je hydratácia

Suché päty si najčastejšie všímame, keď je teplo a začneme nosiť sandále alebo šľapky. Starať o ne by sme sa mali celoročne, nielen vtedy, keď ich uvidí niekto iný.

Všetko sa začína pitným režimom. Hydratácia zvnútra je rovnako dôležitá, ako tá zvonka. Pite okolo 2,5 litra tekutín denne. Ak máte nadváhu, mali by ste piť ešte viac vody. Vypočítajte si svoje BMI (Body Mass Index) a na každých zhruba 10 kg navyše, by ste za deň mali prijať viac o 0,5 – 1 liter tekutín.Najlepšia je čistá voda, nesladené nápoje alebo bylinkové čaje. Vyhnite sa zbytočnému cukru, ktorý nášmu zdraviu nepomáha, skôr naopak.

Pokožku nôh umývajte šetrnými a hydratačnými sprchovými gélmi alebo mydlami. Čítajte si zloženie a vyhnite sa kozmetike s obsahom alkoholu, pretože ten vysušuje. Na krémovanie môžete použiť krémy na nohy, ktoré sú špeciálne určené na pokožku chodidiel. Mnohé z nich príjemne voňajú a okrem hydratácie tak bránia aj zápachu nôh.

Skúste oleje

Suchá pokožka na pätách býva hrubšia a ak popraská, bolí to. Horšie je, že do praskliniek sa môžu dostať nečistoty alebo baktérie, ktoré spôsobia ďalšie komplikácie.

Nohy si umývajte najlepšie vo vlažnej vode a používajte pemzu. Potom ich zľahka osušte a na päty naneste olej, môže byť napríklad kokosový alebo iný rastlinný olej. Obujte si bavlnené ponožky a majte ich na nohách celú noc. Výsledky sa dostavia približne po týždni používania.

Babské rady na suché päty

Kúpeľ zo sódy bikarbóny odstráni suchú pokožku. Nalejte do lavóra teplú (približne tri litre) a pridajte tri polievkové lyžice sódy bikarbóny. Nohy si máčajte dvadsať minút a potom pemzou odstráňte odumretú kožu. Po osušení aplikujte krém na nohy. Zo začiatku opakujte kúpeľ častejšie, po zlepšení stavu stačí raz týždenne. Kúpeľ na nohy si môžete pripraviť aj z morskej soli.

Pemzou nikdy nechoďte proti ranám, ale tak, akoby ste ich zahladzovali. Nezväčšíte si tak rany a vyhnete sa bolesti.

Na popraskané a suché päty sa odporúča aj med, ktorý ich prirodzene sceľuje a hydratuje ich. Zmiešajte mlieko a med v pomere 2:1. Nalejte sladkú zmes do lavóra a namočte si do nej nohy. Po dvadsiatich minútach nohy opláchnite pod teplou vodou a osušte.

Máte svoj overený recept, ktorý pomáha na suché päty?


Lucia Orviská
Lucia Orviská
Som milovníčka prírody, mačiek, kníh a kozmetiky. Neustále sa učím o bylinkách a prírodnej kozmetike, aby som vedela využiť silu prírodu. Zbožňujem prechádzky pod holým nebom, šum vetra, ticho hôr i žblnkanie mora. Nikdy neobsedím a stále musím niečo robiť, najradšej píšem. Občas viac ako rozprávam. https://bytzenoujeuzasne.blogspot.com/.