4 spôsoby využitia medu pre krajšiu pleť aj vlasy

4 spôsoby  využitia medu pre krajšiu pleť aj vlasy

Na prírodnej kozmetike ma baví to, že často za ňou nemusíte chodiť vôbec ďaleko. Niekedy úplne stačí vydať sa do kuchyne a možno tam objavíte plno skrytých pokladov! Rôzne oleje, sóda bikarbóna, škorica, kurkuma, ovsené vločky, cukor, soľ, med. A mnoho ďalšieho! A práve med je veľmi jednoduchý na použitie a ja som si ho v poslednej dobe veľmi obľúbila.

Mne učaroval manuka med, ale v podstate poslúži akýkoľvek máte doma. Pokiaľ je to samozrejme skutočný med :)

Med má prirodzene antibakteriálny účinok, udržiava v pokožke vlhkosť a pôsobí aj ako prírodné antibiotikum.

Med je preto výborný ako pre problematickú pokožku, tak aj pre suchú pokožku. No môžete ho použiť aj na prírodné zosvetlenie vlasov! Tu je pár tipov, pre jeho využitie :)

1. Pleťová maska

Med využívam najčastejšie práve v podobe pleťovej masky. Stačí naniesť čistý med na čistú pleť a nechať pôsobiť aspoň 30 minút. Keď chcete svoj medový rituál posunúť o latku vyššie, pridajte do dvoch čajových lyžičiek medu ¼ lyžičky škorice, ktorá pôsobí antibakteriálne. Namiesto škorice môžete použiť aj kurkumu, ktorá tlmí zápal a rozjasňuje pleť.

Ak nemáte citlivú pleť, môžete do medu pridať 1 kvapku čajovníkového, alebo levanduľového oleja. Mix medu s korením, či esenciálnym olejom vyskúšajte najskôr na malom kúsku kože. Mne osobne problém vôbec nerobia, ale každý máme inú pokožku :)

Med môžete pridať aj do svojej obľúbenej ílovej masky, najmä ak máte pocit, že rýchlo vysychá, alebo vám príliš sťahuje/dráždi pleť.

2. Píling

A čo tak medový píling? Zmiešajte med, jemný hnedý cukor s troškou vašej obľúbenej pleťovej vody a dôkladne premasírujte odlíčenú tvár. Ak zmes nie je príliš tekutá, nechajte chvíľu pôsobiť. Pre ešte lepší píling môžete pridať aj trochu jablčného octu.

Cukrovému pílingu sa radšej vyhnite ak máte na pleti zapálené miesta, nedráždite ich. Ak trpíte akné, skúste si pleť pekne pomasírovať medom a nechajte ho pôsobiť. Med sám o sebe obsahuje kyseliny, ktoré zabezpečia jemnú exfoliáciu.

3. Medová masáž

Počuli ste o medovej masáži? Znie to celkom luxusne, no nie? Niekoľko rokov dozadu sme boli v kúpeľoch a tam som videla v ponuke medovú masáž. No...to bol teda zážitok :D

Masérka mi chrbát potrela medom a potom mi z chrbta dávala dlane rýchlo preč. A keďže dlane sa s medom lepili, bol to nie zrovna príjemný zážitok...takmer ako epilácia :D Pani masérka si to ale asi užívala a dúfala, že ma to prestane baviť a bude môcť masáž ukončiť skôr...no mala smolu ;)

No musím uznať, že pokožku som mala potom jemnú ako bábo. Takúto masáž môžete skúsiť aj doma, ale nemusíte ísť na to až tak drasticky :) A verím, že zážitok bude podstatne príjemnejší. Alebo ju vyskúšajte u profesionálneho maséra. Takáto masáž pomáha prečistiť a spevniť pokožku.

4. Do vlasov

Med a vlasy sa prvý pohľad nejdú až tak dobre dokopy. Sladko ulepené vlasy znejú skôr ako nočná mora. No skúste med zmiešať s teplou vodou, prípadne s bylinkovým čajom. Dostanete ho do vlasov ľahšie a vymyť ho samozrejme nebude problém. Nezabudnite zmes votrieť najmä do vlasovej pokožky, pomôže ju hydratovať a zabojujete proti lupinám.

Na uhladenie vlasov vraj funguje aj „medová zálievka“ – do litra teplej vody stačí pridať trošku medu – zhruba lyžičku a preliať touto zmesou umyté vlasov. Následne ich nechajte voľne uschnúť. V kombinácii s olivovým olejom, alebo kondicionérom a citrónovou šťavou vraj dokáže aj jemne zosvetliť vlasy. Treba však túto zmes pravidelne používať.

Ako najradšej (okrem jedenia) používate med vy? :)


Barborka Gírethová
Barborka Gírethová
Verím, že na to aby sme boli krásne, nemusíme používať kozmetiku, ktorá poškodzuje naše zdravie. Prírodná kozmetika funguje rovnako dobre a veru niekedy ešte lepšie ako tá konvenčná. Rada vás preto inšpirujem mojimi skúsenosťami a tiež vám poradím, ako si prírodnú kozmetiku môžete vyrobiť doma. Ešte viac tipov, receptov a informácií môžete nájsť na mojich blogoch: beastlovesbeauty.wordpress.com a bioblogerinas.sk.