Výživa a krása vlasov pomocou henny

Pokiaľ vás nadchlo skrášľovanie pomocou prírodných produktov, ktoré vám prirodzeným spôsobom pomôžu pri starostlivosti o vlasy, ste na správnom mieste. Počuli ste už o Henne? Prečo sa o Henne toľko rozpráva a prečo je toľko odporúčaná? Prečo používať na farbenie vlasov práve Hennu?

Čo je Henna ?

Henna je prírodný produkt, ktorý sa vyrába z rastliny Lawsonia Inermis. Listy tejto rastliny sa používali už v Egypte na farbenie vlasov, nechtov, pokožky a využívali v kozmetických prípravkoch. Hovorí sa, že aj Kleopatra si farbila svoje krásne vlasy práve Hennou. I dnes sa používa v mnohých krajinách ako súčasť šampónov, kondicionérov a farieb na vlasy. Táto rastlina obsahuje aktívne zložky, ktoré pomáhajú zafarbiť pokožku a vlasy. Prírodná Henna na vlasy vám zafarbí vlasy do svetlo červena až bordova. Primiešaním iných rastín ako napr. Indigo sa dosahuje iných odtieňov, ako sú hnedý, čierny alebo blond.

Aké sú jej vlastnosti ?

Okrem toho, že vám vlasy zafarbí prírodným spôsobom, má aj ďalšie špecifické vlastnosti, ktoré pomôžu pri padaní vlasov. Zároveň zlepšujú kvalitu a rast vlasov. Henna farba na vlasy sa spája s prírodnými bielkovinami vo vlasoch a tým stimuluje ich rast.

Henna pomáha opraviť a zahojiť praskliny vo vlase, takže pomáha pri liečbe vlasových korienkov. Týmto spôsobom zabraňuje lámaniu vlasu a prinavracia vlasom lesk. Navodzuje rovnovážne pH vlasov a tým bráni predčasnému padaniu vlasov. Lieči väčšinu problémov s vlasmi a vlasovou pokožkou ako sú lupiny, suché vlasy atď.

Taktiež chráni vlasy pred vonkajšími škodlivými vplyvmi ako aj pred vysúšaniu vlasov z dôvodu sušenia vlasov teplým vzduchom. Pomáha aj proti predčasnému šediveniu vlasov. Henna je výborným kondicionérom, ktorý zjemní vaše vlasy a dodá im lesklý vzhľad. Udržuje vo vlasoch vlhkosť a vlasy sa stávajú jemnými a hodvábnymi.

Prirodzené farbenie s Hennou

Farba, ktorú získate farbením Hennou, závisí na viacerých okolnostiach: stave vašich vlasov, alebo aj doby počas ktorej necháte Hennu pôsobiť na vlasoch. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste si namiešanú farbiacu zmes z Henny vyskúšali najprv na jednom prameni vlasov. Z tohto testu zistíte, aký odtieň získate z vami pripravenej farbiacej zmesi. Na základe získaného odtieňa, môžete pozmeniť zmes – pridať niektorú zložku – tak aby vlasy získali požadované zafarbenie. Henna sa môže používať aj po trvalej ondulácii, po chemickom farbení vlasov a žehlení vlasov. Odporúčame však počkať s farbením aspoň 4 - 6 týždňov a práškovú farbu aplikovať na kratšiu dobu ako je uvedené v návode.

Farbenie Hennou je jednoduché a získaný farebný odtieň je úplne originálny nakoľko farba reaguje na každý druh vlasov iným spôsobom. Na získanie farbiacej pasty stačí zmiešať práškovú Hennu s horúcou vodou. Alebo si môžete pripraviť farbiacu zmes presne podľa vašich požiadaviek. Je možné zakúpiť aj hotovú farbiacu zmes z Henny, ale musíte rátať s tým, že takáto zmes obsahujú malé množstvá chemických zložiek a soli kovov. Je však vhodná pre typy, ktoré chcú aplikovať Hennu, bez potreby domácej prípravy farbiacej zmesi. Táto farba však vydrží kratšie a používa sa na dofarbovanie korienkov alebo vyskúšanie zvoleného farebného odtieňa. Odporúčame vyskúšať krémové farby z Henny, značky Henné Color.

Ak si chcete pripraviť farbiacu zmes z Henny sami, namiešať si individuálny odtieň, aleb pridať rôzne prísady pre komplexnú starostlivosť o vaše vlasy, prinášame niekoľko rád a receptov.

Do farbiacej zmesi použite kyslasté prísady Kyselina urychľuje a vyťahuje z henny jej farbiacu zložku, takže lepšie uvoľňuje červené farbiace zložky. Taktiež môžete pridať kávu alebo éterické oleje, ktoré prekryju vôňu Henny a dodajú vlasom jemnejší vzhľad.

Ako farbiť vlasy pomocou henny?

Čo budete potrebovať

 • práškovú hennu (Henné Color)
 • citrusovú šťavu (citrónovú alebo grepovú)
 • plastovú nádobu
 • plastovú lyžicu (nie kovovú)
 • plastové vrecko alebo plastovú čiapku

Proces:

 • v závislosti na dĺžke vašich vlasov vsypte 100 – 500 g práškovej Henny vami zvoleného odtieňa do plastovej nádoby
 • pridajte 2-3 lyžičky citrusovej šťavy, jablkovej šťavy alebo octa, a poriadne zamiešajte
 • ak chcete obohatiť vašu zmes o kávu, čaj a éterický olej, pridajte požadované množstvo do misky
 • miešajte a skontrolujte konzistenciu. Ak je veľmi hustá, pridajte tekutú zložku (káva, čaj, horúca voda) a pokračujte v miešaní
 • vodu,kávu alebo čaj pridávajte až kým zmes nedosiahne konzistenciu jogurtu
 • prikryte zmes plastovým sáčkom. Nechajte stáť cez noc, alebo cca 6 hodín
 • pokiaľ chcete skontrolovať či je farbiaca zmes z Henny pripravená, ponorte do misky biely kúsok papiera. Ak papier zostane zafarbený, je zmes pripravená na použitie
 • vyskúšajte si farbiacu zmes na jednom skúšobnom prameni vlasov. Pokiaľ ste dosiahla, želaný odtieň, naneste zmes na vlasy. Začnite pri korienkoch a postupujte po celej dĺžke vlasov. Následne prikryte vlasy plastovým vreckom, alebo plastovou čiapkou
 • odporúčame namočiť starý uterák v horúcej vode a omotať si ho okolo hlavy, aby ste udržala hlavu v teple a sáčok namieste. Je dôležité, aby ste mala hlavu v teple, nakoľko tým získate bohatší a hutnejší odtieň vlasov. Môžete si sadnúť na slniečko, prípadne použiť sušič na vlasy keď sa uterák začne ochladzovať
 • nechajte pôsobiť a kontrolujte stav zafarbenia na jednom prameni vlasov. Nechajte pôsobiť až kým nezískate požadovaný odtieň

Doba pôsobenia henny

Pre získanie hlbokých hnedých odtieňov nechajte farbiacu zmes pôsobiť minimálne 3-4 hodiny, pre získanie hlbokých červených odtieňov minimálne 4-5 hodín a pre získanie veľmi tmavej alebo čiernej farby minimálne 6-7 hodín. Čím dlhšie necháte Hennu pôsobiť, tým tmavšiu farbu v želanom odtieni získate.

Vlasy sa vám postupne počas 2-3 dní ešte sami dofarbia. Ak farba najprv vyzerá umelo, neobávajte sa. Po pár dňoch farba zjemnie. Farba vám na vlasoch vydrží 3-6 mesiacov počas ktorých sa postupne bude z vlasov vymývať. Nebudete však mať typické odrastanie vlasov s viditeľnými odrastenými korienkami, čo je typické pre chemické farbenie vlasov. Upravujte svoje vlasy ako zvyčajne a keď budete mať pocit, že vaša farba má už nevýrazný odtieň, znova zafarbite Hennou. Vaša výsledná farba bude po každej aplikácii Henny tmavšia, preto postupne znižujte dobu pôsobenia farbiacej zmesi.

Vhodný farebný odtieň rastlinných práškových farieb Henné Color si môžete vybrať podľa prehľadu v tejto tabuľke
Farba vašich vlasov Blond zlatá - Blond Doré Henna Gaštanová - Chatain Henna Medená - Cuivré Henna Mahagónová - Acajou Henna Bordová - Auburn Henna Hnedá - Brun Henna Čierna - Noir Henna
Svetlá blond X            
Tmavá blond X X X X      
Svetlá gaštanová   X X X X X  
Tmavá gaštanová     X X X X X
Tmavá hnedá     X X X X X
Čierna       X X X X

Pár tipov pre farbenie

Pre suché a poškodené vlasy

Pre zvýšenie účinku Henny je vhodné pridať ďalšie prísady. Napríklad arganový olej alebo olivový olej, ktorý je výborný pre suché alebo poškodené vlasy. Použite do farbiacej zmesi maximálne ¼ pohára tohto oleja v závislosti na stave vašich vlasov. Nepridávajte viac ako je uvedené odporúčané množstvo. Pokiaľ máte vlasy so sklonom k masteniu alebo jemné vlasy, nepoužívajte olej. Vajíčko je taktiež vhodnou prísadou. Ak máte suché vlasy použite len žĺtok. Pri ostatných typoch vlasov použite celé vajíčko. Určite do zmesi nedávajte viac ako 1 vajce. Pridaním oleja, alebo vajíčka spôsobíte, že výsledná farba vlasov bude viac jemnejšia.

Pre lepšiu vôňu

Nie všetkým je vôňa Henny príjemná, niektorým dokonca vonia ako husacinec. Táto vôňa sa po 2-3 umytiach šampónom stratí. Ak chcete túto vôňu zamaskovať pridajte do zmesi silné korenie, ktoré zamaskuje túto špecifickú vôňu. Vhodnými vôňami sú muškátový orech, nové korenie alebo škorica. Taktiež pár kvapiek éterického oleja. Skúste éterický olej Levanduľa alebo Tea Tree. Levanduľa krásne voňia a navodzuje pocit pokoja a tea tree sa používa ako prírodný deodorant a používa sa v mnohých šampónoch. Do farbiacej zmesi z Henny pridajte len 5-6 kvapiek, nakoľko éterické oleje sú veľmi silné.

Pre stlmenie červených odtieňov

Ak sa vám páči Henna, ktorá farbí na červeno, ale nechcete veľmi silné červené odtieňe, pridajte do zmesi kávu. Káva pomáha pri získaní hlbokých hnedých tónov a stmavuje červené tóny. Použite silne vylúhovanú kávu, nie instantnú. Namiesto toho, aby ste do farbiacej zmesi pridali vodu, pridajte do nej kávu. Nechajte zmes odstáť cez noc, aby sa uvoľnila z Henny farbiaca zložka, a takto pripravenú zmes použite na vlasy.

Pre zvýraznenie červených odtieňov a pre mastnejšie vlasy

Pridaním škorice, klinčekov alebo papriky získate silnejšiu červenú farbu. Taktiež je možné pridať do farbiacej zmesi kyslasté zložky ako jablkovú šťavu, ocot alebo citrusovú šťavu. Pridaním tejto zložky získate bohatší, hlbší červený tón farby. Taktiež sa odporúča pridať ocot alebo citrónovú šťavu pokiaľ chcete získať do vlasov zlaté odlesky. Kyslasté šťavy taktiež pomáhajú pri mastnejších vlasoch. Ak máte suché vlasy, nepoužívajte tieto šťavy, vlasy ešte viac vysušia.

Použitie čaju a bylinných nálevov pri farbení

Čaj je ďalšou z prísad, ktorá pomáha zvýšiť účinok Henny. Nechajte vylúhovať silný čaj a keď bude ešte teplý, ale nie horúci, pridajte ho do farbiacej zmesi. Nepoužívajte instantný čaj. Pár tipov aké čajové nálevy sú vhodné pre ktoré tipy vlasov

 • suché vlasy - koreň kostihoja, avokádo, kvet bazy čiernej
 • normálne vlasy - púpava, praslička roľná, rebríček
 • mastné vlasy - potočnica, žihľava, kostihoj, šalvia
 • lesklé vlasy - vajce, maliny, žihľava, ocot
 • rozčesávanie - jogurt, čerešňová kôra, pivo
 • mäkkosť - čerešňová kôra,koreň lopúcha, olivový olej, majoránka
 • proti lupinám - brezová kôra, kostihoj, žihľava, mäta, ocot
 • rast vlasov - ľubovník, žihľava, šalvia, bazalka, rozmarín, štava z cibule
 • svetlé vlasy harmanček, nechtík, citrónová kôra alebo šťava, med, kvet divozelu
 • hnedé vlasy - šalvia, levanduľa, celá škorica, klinček, rozmarín
 • červené alebo ryšavé vlasy - nechtík, škorica, červená repa
 • tmavé vlasy - slez, levanduľa, šalvia

Pre zosvetlenie vlasov

veľmi vhodný zosvetľovač pre svetlé vlasy. Najlepšie aplikovať počas slnečných dní, pretože slniečko krásne vyťahá farbu z vlasov. Prísady: 75 ml vody 3 PL (45 ml) harmančeka 3 PL (45 ml) nechtíka lekárskeho – kvetov šťava z 3 citrónov šatka Prísady sú pre 1-2 dávky tohto zosvetľovača Postup:

 • priveďte vodu k varu
 • vriacou vodou prelejte pripravené bylinky. Nechajte odstáť 20 minút
 • pridajte citrónovú šťavu a dobre zamiešajte
 • vlejte do nádoby s rozprašovačom
 • aplikujte za slnečného počasia
 • obmotajte si okolo hlavy šatku tak, aby vám vlasy nešli do tváre tj. Okolo čela až pod vlasy na zátylku
 • po celej dĺžke vlasov nastriekajte pripravenú zmes
 • posaďte sa na slnko a nechajte zmes pôsobiť. Nezabudnite si chrániť zvyšok tela pred slnečným žiarením. Čím dlhšie budete na slnku sedieť, tým svetlejší odtieň vlasov získate. Vyskúšajte 30 min – 4 hodiny
 • na postupne schnúce vlasy často striekajte pripravenú zmes
 • po skončení zosvetľovania vlasov naneste kondicionér nakoľko táto zmes vlasy veľmi vysušujeHenna galéria - pozrite si fotky vlasov pre a po hennovaní


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky


Odporúčané produkty8