24. 11. 2016

5 prírodných liekov na atopický ekzém

Trpieť ekzémom určite nie je nič príjemné. Začervenaná, podráždená, svrbivá a popraskaná koža nevyzerá dobre a okrem toho sú tieto miesta aj poriadne boľavé. Je pravda, že za vznik ekzému môže nesprávna životospráva a nadmerný stres. Preto ak chcete atopický ekzém odstrániť, najprv by ste mali začať od zdravej stravy a minimalizácie stresu.

Čo je atopický ekzém

Ekzém alebo atopický ekzém je vysušené prípadne mokvajúce, začervenané a popraskané svrbiace miesto na pokožke. Ekzém postihuje deti aj dospelých. Pre ľudí postihnutých ekzémom je typické neodolateľné nutkanie k škrabaniu postihnutých miest. Je to spôsobené znížením citlivosti prahu svrbenia, aj drobné podráždenie pokožky spôsobuje svrbenie čo spôsobuje ďalšie podráždenie a silnejšie svrbenie. Je to nekonečnú kolobeh. Svrbenie sa zvýrazní pri zvýšenom potení alebo nosením umelohmotného oblečenia.

Ako však zmierniť boľavé príznaky ekzému? Existujú rôzne prírodné prostriedky.

1. Rastlinné oleje v bio kvalite

Panenský bio kokosový olejJedným z olejov, ktorý dokáže zmierniť príznaky ekzému, je bio kokosový olej. Pleť postihnutá ekzémom je popraskaná a suchá. Kokosový olej dokáže uľaviť, pretože takúto pleť dokonale hydratuje a vyživuje. Dokonca sa odporúča pridať aj kvapku mätového esenciálneho oleja. Takáto kombinácia by mala uľaviť od svrbenia. Veľmi účinný na ekzém je aj éterický olej pačuli. Má totiž silné antiseptické vlastnosti. Úľava pre pleť postihnutú ekzémom môže byť pridanie zopár kvapiek tohto oleja do kúpeľa. To isté platí pre éterický olej tea tree. Vynikajúci na hydratáciu popraskanej a veľmi podráždenej pokožky je bio nimbový olej. Pomôže uľaviť od svrbenia a je preto vynikajúci na pleť postihnutú ekzémom. Vyskúšať môžete tiež avokádový olej.

Prečítajte si: 30 tipov na použitie kokosového oleja Čítať »

2. Hamamel

Hamamel je rastlina, z ktorej výťažky pomáhajú zmierniť svrbenie a zápal spojený s ekzémom. Na tento účel sa však odporúča výťažok z hamamelu v tekutej forme, a to napríklad hamamelová pleťová voda. Samozrejme, takisto v bio kvalite.

Prečítajte si: 15 dôvodov, prečo používať hamamelovú vodu Čítať »

3. Harmanček

Harmanček je známy svojimi liečivými vlastnosťami. Pomáha pri liečení ekzému tak, že odstraňuje zápal a prináša tiež úľavu od bolesti a svrbenia. Na tento účel si môžete pripraviť vlastný odvar, a to vylúhovaním harmančekových kvetov. Treba však dávať pozor, aby časti kvetov nezostali v odvare a nezaniesli ste si ich do rán. Vyskúšať však môžete aj bio harmančekovú pleťovú vodu.

Bio harmančeková kvetinová voda Akamuti. Kúpiť »

Atopický ekzém

Atopitcký ekzém

4. Aloe vera

Ak máte doma kvetinu aloe vera, môžete vyskúšať bojovať proti ekzému s jej pomocou. Jednoducho odrežte list a vnútornou dužinou potierajte postihnuté oblasti. Použiť však môžete aj hotový gél z aloe vera. Opäť platí, že len v bio kvalite.

5. Kúpeľ z ovsených vločiek

Tento kúpeľ odporúčajú dokonca aj lekári. Celé balenie vločiek rozmixujte na prach a sypte do tečúcej vody. V takomto kúpeli vydržte aspoň 15 minút. Nepoužívajte pri ňom žiadnu kozmetiku! Po vyjdení z vody sa osušte jemným uterákom.

Vo všeobecnosti sa pri ekzémoch odporúča vynechať citrusy, kravské mlieko, orechy a vajíčka. Vyhnúť sa tiež treba dráždivej kozmetike, pracím práškom, či aviváži.

Foto:

By AfroBrazilian (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť priateľom na sociálnych sieťach:

Diskusia


Lea Márová 13. 12. 2019, 11:57

veľmi dobrým pomocníkom v boji s ekzémom je u nás protopan - nášmu malému krásne pomohol potlačiť svrbenie a tento rok sme už hoci je zima ekzém nemali

Eva Matejčíková 04. 04. 2019, 11:03

fajn je levanduľa a protopan

Poradíme vám

Poradíme vám

o prírodnej kozmetike vieme všetko, neváhajte a pýtajte sa nás

Zákaznícke bonusy

Zákaznícke bonusy

pre našich zákazníkov všetko, aj bonusy

Unikátny sortiment

Unikátny sortiment

u nás nájdete výrobky, ktoré inde nekúpite

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 60€

Overené našimi zákazníkmi

Keby všetko fungovalo tak ako tento obchod, mali by sme sa výborne.

Anna, pred 5 dňami
Všetky hodnotenia
Verfied by Visa Visa electron Visa Mastercard electronic Mastercard Secure Code Mastercard Maestro Gopay