Hamamel je účinný liek aj ozdoba do záhrady

Všimli ste si už niekedy v popise Vášho liečiva obsah účinnej látky Hamamelis Virginiana? Zrejme áno, pojem hamamel je u nás totiž pomerne rozšírený. A najskôr šlo o nejaký typ homeopatika. Hamamel je totiž účinná látka pochádzajúca z prírody. Nie nadarmo sa jej výnimočné účinky využívajú práve v homeopatických liekoch a alternatívnej medicíne!

Zoznámte sa s hamamelom

Čo to teda vlastne hamamel je a ako sa používa? Hamamel virgínsky je ker, ktorý dosahuje výšku až 4 metre. V našich končinách sa ocitol vďaka dovozu zo Severnej Ameriky a Číny a poznáme ho zatiaľ „iba“ sto rokov. Ak sa na chvíľku zamyslíme nad rastlinami typickými pre naše pásmo, hamamel skutočne patrí k tým nezvyčajnejším. Jeho špecifikom je totiž to, že kvitne v zime. Predstavte si, že niektoré odrody hamamelu môžu kvitnúť už začiatkom decembra. Ak si ho vo svojej záhrade umiestnite v blízkosti ihličnanov, v zime Vás čaká naozaj krásne divadlo. Jeho žlté kvety totiž v spojení s tmavozelenou farbou ihličnanov a bielobou snehu vyzerajú skutočne očarujúco!

Táto rastlina však nie je vhodná len na okrasu. Inak by predsa nebol tak hojne využívaný v medicíne, kozmetickom a farmaceutickom priemysle.

Čo vylieči hamamel

Ak by ste si hamamel na liečivé účinky chceli vysadiť aj vo vlastnej záhrade, mali by ste vedieť ako ho používať. A najmä to, ktoré jeho časti sa vlastne zbierajú a užívajú. Sú to tieto:

  • kôra využívaná na prípravu odvarov
  • listy, ktoré sa sušia, varia a zaparujú

Aj keď občas sa využíva aj miazga, práve kôra a listy sú najúčinnejšie. Obsahujú totiž účinné látky ako flavonoidy, saponíny, silicu a triesloviny, ktoré majú vynikajúce liečivé účinky na organizmus tak zvnútra, ako aj zvonku. Majú silný protizápalový, sťahujúci a upokojujúci účinok.

Hamamel na vnútorné použitie

Vraví sa, že odvar z kôry je dokonca omnoho účinnejší ako listy. Preto jej treba použiť menej, ako sušených listov. Odvar je účinný najmä pri žalúdočných vredoch spojených s vnútorným krvácaním. Dá sa vlastne povedať, že je účinných pri viacerých ochoreniach tráviacej sústavy.

Už oddávna je známe jeho pozitívne pôsobenie na hemoroidy. Odvar z listov si dajte aj pri hnačkových ochoreniach. Odporúča sa tiež pri menštruačných bolestiach a ako prevencia proti potratom. Čaj z listov je zas liekom na zvýšenú teplotu, bolesti hrdla a nachladnutie. Ak sa hamamelovým odvarom rozhodnete liečiť deti, voľte určite odvar z vysušených listov. Kôra je totiž pre ne prisilná. Báť sa použitia hamamelu sa však určite nemusíte. Žiadne jeho negatívne účinky dosiaľ neboli preukázané.

Okrem odvaru je tiež známe použitie hamamelu vo farmaceutickom priemysle. Je častým prídavkom rôznych homeopatických liekov a je tiež účinným prostriedkom alternatívnej medicíny. Známe sú masti, ktoré liečia boľavé kĺby, kŕčové žily a kožné ochorenia ako rosacea, či kuperóza.

Hamamel a pokožka

Bio hamamelová voda

Bio hamamelová voda od Akamutii

Pre pokožku je hamamel prospešný najmä vďaka svojim tonizujúcim, sťahujúcim a upokojujúcim účinkom. V kozmetickom priemysle je obľúbená najmä hamamelová voda, ktorá sa získava destilovaním listov a kôry hamamelu. Jej pôsobenie na pokožku je mimoriadne všestranné:

Hamamelová pleťová voda – slúži na vyčistenie a sťahovanie pórov. Je tiež účinnou pleťovou vodou pre mastnú pokožku a pokožku trpiacu prejavmi akné. Možno ju však používať aj na bežné čistenie a osvieženie pleti. Jej veľkou výhodou je to, že pokožku nevysušuje. Kúpiť si ju môžete tu.

Hamamelová voda po holení – ak je Vaša pokožka citlivá a po holení trpí svrbiacimi vyrážkami, použitie hamamelovú vodu. Môžete ju použiť pred holením – kedy svrbeniu a vyrážkam predchádza a tiež po holení – kedy tieto problémy rieši. Vďaka týmto vlastnostiam je súčasťou mnohých, najmä pánskych, kozmetických produktov.

Hamamelová voda a hemoroidy – hamamel je na hemoroidy účinný aj zvonka. Vysušuje krvácanie a zmierňuje nepríjemné svrbenie.

Hamamelová voda na modriny a kŕčové žily – pri týchto problémoch sa odporúča každodenné prikladanie obkladov s hamamelovou vodou.

Okrem toho hamamelová voda takmer okamžite vylieči zaparený detský zadoček a odstráni opuchy tváre po prebdenej, či preplakanej noci. Vyskúšať jej účinky sa určite oplatí!


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty3