Akné I. Aká je liečba akné a čo ho spôsobuje?

Akné I. Aká je liečba akné a čo ho spôsobuje?

Akné a jeho zápalové prejavy v podobe vyrážok a bielych hnisavých ložísk, nie je len trápením tínedžerov. Často sa môže prejaviť aj v dospelosti a na zrelej pleti spôsobiť nemalé problémy. Vraví sa, že akné spôsobujú hormonálne zmeny v puberte. Čo ho však spôsobuje vo vyššom veku?

Príčiny vzniku akné

Za hlavnú príčinu vzniku akné môžeme považovať už spomínané hormóny. Tie totiž v našom tele pracujú nielen počas puberty, ale aj v ďalších obdobiach života. U žien napríklad pred a počas každej menštruácie, v tehotenstve, v prechode... Existujú však aj ďalšie závažné príčiny vzniku akné:

  • nadbytočná tvorba kožného mazu
  • baktérie spôsobujúce toto ochorenie (Propionibacterium acne)
  • upchávanie pórov na pokožke

Baktérie, ktoré spôsobujú akné, sa nachádzajú v tele každého človeka. No podobne ako je to s herpesom, nie každý musí akné dostať. K tvorbe akné prispieva takisto aj príliš mastná pleť a upchaté póry v podobe čiernych bodiek. Ak sa takéto póry zapália, vznikajú známe červené „pupence“, ktoré hnisajú. Po zahojení akné často na koži ostávajú jazvičky, fľaky, či začervenania, ktoré sa nemusia nikdy vyliečiť.

V súvislosti so vznikom akné sú spomínané aj ďalšie príčiny: nezdravé stravovanie, používanie nevhodnej pleťovej kozmetiky, potenie, nedostatočná hygiena, slnečné žiarenie, či dokonca stres. Tieto faktory môžu zhoršiť už prebiehajúce akné, no nie sú jeho samotnými spúšťačmi. Preto je potrebné pri vzniku akné sledovať jeho prejavy a prispôsobiť tomu aj svoje správanie. Ak napríklad zistíte, že istý druh kozmetiky prejavy Vášho akné zhoršuje, prestaňte ju používať! Akné si však môžete zhoršiť aj častým zasahovaním do pokožky. Škrabanie, vytláčanie a domáce odstraňovanie vyrážok skôr poškodí, ako pomôže. Čo ak už akné máte? Bojujte s ním.

Ako na akné prírodne Prečítajte si: Ako na akné prírodne

Liečba akné

Je dôležité vedieť, že akné nie je možné celkom vyliečiť. Dajú sa len odstrániť jeho nepríjemné prejavy. Ak trpíte príliš silným akné a podarí sa Vám bitku s ním vyhrať, svoju pleť neprestaňte ošetrovať! Prejavy by sa mohli vrátiť. Ako teda s akné bojovať? Spôsobov je viacero.

  1. Antikoncepcia, hormonálna liečba. Ak sú príčinou akné hormonálne zmeny, u žien sa takéto problémy riešia nasadením antikoncepcie.
  2. Antibiotiká. Tie sa podávajú buď lokálne vo forme krémov a mastí alebo vnútorne vo forme tabletiek.
  3. Strojová liečba akné. Používa sa laser, pulzné svetlo.
  4. Návšteva kozmetického salóna. Namiesto bežného domáceho vytláčania vyrážok sa radšej zverte do rúk profesionálom. Tí dokážu vyrážku odstrániť tak, aby po nej nezostali škaredé jazvy, ktoré si ľahko môžete spôsobiť nesprávnym zásahom.
  5. Používanie správnej kvalitnej kozmetiky. Ak máte problematickú pleť, s bežnou lacnou kozmetikou si asi neporadíte. Siahnite preto po prírodnej kozmetike, ktorá prejavy akné dokáže zmierniť. V ďalšom článku sa na prostriedky prírodnej kozmetiky pozrieme bližšie

Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty2